Bessenglasvlinders en pimpampoentjes Bessenglasvlinder Anna Almekinders NT" Bessenglasvlinder Er waren dit voorjaar niet alleen bladluizen en veelkleurige Aziatische lieveheersbeestjes op de zwarte bessenstruiken te zien, maar ook enkele bessenglasvlin ders (Synanthedon tipuliformis). Deze vlinder behoort tot de fami lie van de wespvlinders (Sesiidae). Hoewel de vlinders overdag vlie gen worden ze tot de nachtvlin ders gerekend, zg. dagactieve nachtvlinders. Wespvlinders komen vrij veel voor, maar wor den vaak niet opgemerkt of niet herkend. De vleugels van de bes senglasvlinder zijn doorschijnend met een blauwe waas. Hij doet, vooral in de vlucht, eerder aan een langpootmug denken dan aan een vlinder. De soortnaam 'tipuliformis' geeft ook aan dat ze lijken op Tipula, langpootmug. Een duidelijk verschil is dat mug gen twee vleugels hebben en vlinders vier. Overigens is de oude Nederlandse naam voor bessenglasvlinder "mugvlinder". De meeste glasvlinders worden waargenomen met behulp van feromoonvallen. Deze worden met name gebruikt door bessen- telers, daar de vlinders schadelijk kunnen zijn in de bessenteelt. De rups leeft binnen in takken van zwarte en rode bes en soms ook Pimpampoentjes. Zoals bekend zijn er vele factoren van belang voor het welzijn van insecten. Een negatieve factor is het gebruik van insecticiden. Deze bestrijdingsmiddelen zijn over het algemeen niet selectief genoeg en doden veel meer soor ten insecten dan de schadelijke waarvoor deze middelen zijn bedoeld. Om dit ongewenste doden te vermijden wordt gezocht naar andere vormen van bestrijding, zoals biologische Een belangrijk plaaginsect is de bladluis. Planten die onder de luis zitten, gaan kwijnen en ver volgens soms dood. Ook is groen te met luis over het algemeen niet gewild bij de consument. Bekende luizeneters zijn o.a. de verschillende soorten lieveheers beestjes. In onze streken komen meerdere soorten lieveheers beestjes voor, waarvan het tweestippelig en zevenstippelig lieveheersbeestje de meest bekende zijn. Beide soorten zijn geduchte bladluizeneters. Desondanks is er op uitgebreide schaal gebruikt gemaakt van een veelkleurig Aziatisch lieveheersbeestje Larven veelkleurig Aziatisch lieveheersbeestje in kruisbes. Als gevolg van vraat kunnen de takken afsterven. De takken waarbinnen rupsen actief zijn kunnen herkend worden doordat er wat houtpoeder uit komt. De verpopping vindt ook in de tak plaats in een spinsel dichtbij de vliegopening. De vlin der heeft trouwens voorkeur voor struiken die al wat aftands zijn. bestrijding. Hierbij worden bela gers van de schadelijke soort ingezet. Deze manier wordt vooral in de kassen gebezigd. 19 't duumpje 3 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 19