*r Korte berichten lieveheersbeestje dat oorspronke lijk uit oostelijk Azië komt. Dit is het veelkleurig Aziatisch lieve heersbeestje (Harmonia axyridis). 'Veelkleurig' duidt op de grote variatie aan kleuren en aantallen en vormen van de stippen. De reden deze soort te gebruiken, is gebaseerd op economische gron den. Het kweken is veel eenvou diger dan bij de inheemse soor ten. De kosten bij het kweken van het inheemse 2-stippelige lie veheersbeestje (Adalia bipuncta- ta) zijn tweemaal zo hoog als die van de Aziatische. Het veelkeuri ge Aziatische lieveheersbeestje werd niet alleen in de kassen ingezetmaar vooral ook in plantsoenen en particuliere tui nen om de rozen e.d. van de luis af te helpen. Nu blijkt dat de beestjes onze winters met gemak overleven. Ze overwinteren in huizen en schuren en komen in het voorjaar massaal te voor schijn om zich voort te planten. Het is niet zo dat alleen Azia tische lieveheersbeestjes binnens huis overwinteren, ook de twee- stippelige lieveheersbeestjes doen dat. Is dat dan een probleem, de blad luizen worden tenslotte goed opgeruimd? Dat klopt, maar daar blijft het niet bij. Het valt op dat op plaatsen waar veel Aziatische lieveheersbeestjes zijn, de inheemse soorten lieveheers beestjes sterk achteruit gaan. Door de grote roofzucht van de Aziaten komen de inheemse beestjes om van honger. Wanneer de bladluizen op zijn overigens, gaan de larven van Aziatische beestjes over op larven van inheemse lieveheersbeestjes, zweefvliegen of gaasvliegen. Dit heeft grote gevolgen voor de biodiversiteit. Een ander verve lend neveneffect is dat aan het einde van het seizoen, wanneer de luizen nagenoeg op zijn, de beestjes overgaan op het eten van fruit. Vooral in de wijnbouw heeft dit al meerdere keren pro blemen gegeven. De wijn was ondrinkbaar, omdat er wat lieve heersbeestjes meegeperst waren. 20 't duumpje 3 '07 Verdieping Westerschelde: Eigenlijk was het meer de ontpol- dering die het afgelopen jaar zeer regelmatig in het nieuws was. Over de verdieping hoorde je weinig. Verder verdiepen van de Schelde leidt tot toename van stroomsnelheden en hiermee van het overstromingsgevaar. Door het aanbrengen van een 'wijde jas', de ontpoldering, is dit gevaar in te dammen. Helaas heeft de landelijke politiek zich er alleen om bekommerd België te vriend te houden, terwijl de provinciale politiek zo kortzichtig was zich te laten lijmen met een pot geld zonder de consequen ties goed te overzien. Ook CDA en ZLTO-achterban von den dat prachtig, met het gevolg dat het verdrag met België al lang ondertekend is. Het moest alleen nog door de kamer gerati ficeerd worden. En toen kwam de verkiezingstijd, waarin veel politici druk doende waren hun rok te keren, de hete verkiezings- adem van de Partij voor Zeeland in de nek. En zo af en toe herin nert België ons even aan de gedane belofte van voor de ver kiezingstijd Het is natuurlijk van tweeën één: of verdiepen en met een ruimere jas voor de Westerschelde (en niet ergens anders) de veiligheid waarborgen. Of helemaal niet verdiepen. Maar die boodschap is nog niet overal doorgedrongen. En daar zal het toch van moeten komen, want ieder jaar worden de schepen groter, en aan die flauwekul van dat "slimme stor ten" komt ook eens een eind. Rondweg Aardenburg De Raad van Sluis heeft het geheel in augustus behandeld, maar men was blijkbaar door het college niet op de hoogte gesteld dat de ontheffing Flora- en Faunatoets door het ministerie van LNV ingetrokken was na een zitting in Dordrecht waar 't Duumpje op de bres stond voor het voortbestaan van de boom kikker. De eerder besproken expertme tingen hebben eigenlijk weinig meer opgeleverd, dan de consta tering dat niemand daar de wijs heid in pacht heeft, terwijl men bovendien moest uitgaan van het gegeven dat er geen geld is om de oplossing te betalen die onderzoeksinstituut Alterra jaren geleden in 2 rapporten heeft neergelegd. En tevens plaatst men de kanttekening dat als je geen risico wil lopen, je er beter helemaal niet aan kunt begin nen. Maar dat is politiek natuurlijk geen optie. The show must go on. Sluis aan Zee Naar het zich laat aanzien, heeft wat betreft Sluis aan Zee het ver stand gezegevierd. Buurgemeente Vlissingen heeft laten zien dat het aantrekken van een grote broek buitensporig veel geld kan kosten. In beperkte mate heeft Sluis dit ook aan den lijve ondervonden met Groede Podium. In de krant lazen we dat de oppostie het afblazen van Sluis aan Zee betreurde, want het zou onze streek qua natuur op de kaart zetten... Nu moet het niet gekker worden. Anderzijds: als men die natuur dan zo hoog in het vaandel schrijft, moeten we ons wat Rondweg Aardenburg zeker geen zorgen meer maken. En nu maar hopen dat onze (nieuwe) wethouders dezelfde wijsheid aan de dag leggen en niet ten koste van alles als super- krachtdadig de eeuwigheid in willen gaan. Voor Groede Podium is het te laat, zo het zich laat aanzien.

't Duumpje | 2007 | | pagina 20