Introductiecursus kroonblaadjes kijken ons lachend aan. In het diepere deel gaat een ander waterplantje schuil onder het wateroppervlak. Met een lange wilgentak oogsten we wat materiaal voor determinatie. Tussen het slappe groensel zoe ken we naar de bloeiwijzen. We vinden een soort kleine trosjes banaantjes in de oksel van het blad. Het zijn de kenmerkende vruchtjes van Gesteelde zanni- chellia. Een echte soort van de vaak brakke kuststreek. Bijenorchis We vervolgen onze zoektocht op het dijktalud. Als we bovenop langs de bramenhaag lopen, buigt Petrus zich plots voorover en duwt wat takken opzij. Even is er twijfel, maar dan wijst hij op enkele verschrompelde blaadjes. Het blijken de restanten van een Bijenorchis te zijn die daar al een aantal jaren groeit. Door de scha duwwerking van de oprukkende bramen leidt deze orchidee een kwijnend bestaan. Enige meters verderop tussen het gras staat een tweede exemplaar in aan merkelijk betere conditie. Bijenorchis is een liefhebber van warme, zonnige plaatsen. De warme winters van de afgelopen decennia hebben deze soort geen windeieren gelegd. Een andere zonaanbidder is de Knolboterbloem die in flinke aantallen bovenaan het talud staat. Zoals de naam al aangeeft is het een boterbloem die zich onderscheidt van de andere fami lieleden door een knol direct onder het maaiveld. De plant wordt vergezeld door twee ande re echte dijkplanten: Knoopkruid en Gewone agrimonie. Schimmelkous'n. Aan het eind van de avond heb ben we een mooie lijst. Exact 100 soorten zijn aangestreept. Althans als we de officiële lijst aanhouden. Maar dankzij Petrus passeren er deze avond nog veel meer plantennamen de revue. Dialectnamen wel te verstaan. Wat dacht U bijvoorbeeld van "kannebostel" voor de Grote kaardenbol of "ribbebloar'n" als het Grote weegbree betreft. Fluitekruid heet "puupeloof" of "(pee)toeters" en het Klein hoef blad simpelweg "dokk'n". Prachtige namen uit de streek die je bijna nooit meer hoort. Vroeger werden ze automatisch overgedragen van generatie op generatie maar tegenwoordig dreigen ze door het snel vervlak ken van het dialect sneller uit te sterven dan de planten zelf. En daarmee verdwijnt geruisloos een stukje eigenheid uit onze streek. En dat is toch jammer. (bostebeiers*, schimmelkous'n of dauwkool'n zijn streekbenamin- gen voor resp. Zwarte nachtscha de, Dauwbraam en Melganze- voet). Het grote aantal mensen dat deelnam aan onze introductie cursus, heeft ertoe geleid dat we opnieuw een cursus samenge steld hebben waar een aantal aspecten die onze vereniging bezighoudt, nader belicht wor den. Aan de volgende 5 onderwerpen zal aandacht worden geschon ken: Maandag 21 januari 2008 Het effect van schapenbegrazing op plantengroei Presentator: Awie de Zwart. Maandag 28 januari 2008 Presentator: Kris Struyf, conserva tor van het Zwin. Het onderwerp blijft nog even een verrassing. Ook voor ons. Maandag 11 februari 2008, Amfibieën Presentator: Alex Wieland Maandag 18 februari 2008 Wat houdt planologie nu precies in en welke rol spelen Duumpje en Zeeuwse Milieu Federatie op dit gebied. Presentatrice: Geertje van der Krogt. Maandag 25 februari 2008 Vogels uit de streek Presentator: Eric Blaakman. Locatie: Zwincollege, Nieuwstraat 50 te Oostburg Aanvang: 19.30 uur tot 21.30 Tijdens de presentatie wordt een korte pauze gehouden tijdens welke u even de benen kunt strekken en een kop koffie etc. kunt genieten. Kosten: nader te bepalen bijdrage in de (beperkte) kosten. Info en aanmelden bij: Han Risseeuw, secretariaat@duumpje.nl W 5 't duumpje 3 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 5