*r Foto 4 Verschillende soorten en de hele set chromosomen vormt 'het genoom'. Als een genoom twee volledige sets chromosomen omvat, spre ken we van een di-ploïd organis me. Dat is bij de mens het geval. In de tabel ziet u dat ook bv rogge en gerst over 2 genomen beschikken (diploid), maar een gras als teff en suikerriet 4 en 8 genomen bevatten en dus een stuk ingewikkelder in elkaar zit ten. De theorie zegt dat variatie zich ontwikkelt in de richting van meer genomen, omdat hierdoor de kans op succesvolle aanpas sing toeneemt. Tarwe is een mooi voorbeeld van een gras dat begonnen is als een diploid en nu door het proces hierboven beschreven steeds meer chromosoomsets kreeg. De tetraploïde (4 sets chromosomen) tarwevorm wordt gebruikt om pasta te maken en de hexaploïde vorm (6 sets) voor brood. Hoewel Nederland een centrum is voor de diversiteit van grassen, staan er geen vertegenwoordi gers in Tabel 1 die hier geselec teerd zijn door natuur en mens. Wel had hier gras voor voetbal velden genoemd kunnen worden Waar gaat het heen in de Delta van Zeeland? We hebben het belang van de omgeving gezien in het voor beeld uit Eritrea. Ook onze Zeeuwse Delta kent een geheel eigen variatie voor wat betreft grondsoort, hoogte ligging, temperatuur, verzilting, wind, en er zijn natuurmensen zoals de leden van 't Duumpje. Tabel 1 Verder hebben we een grote variatie aan grassen. Kortom: er is een basis voor het ontwikkelen van een echt Zeeuws gras/graan. Zullen we de resultaten van de boer in Eritrea evenaren om een nieuw voedingsgewas te ontwik kelen uit onze grassen? Zal het een polyploid worden? De toe komst zal het leren. Gras/Graan X 2n Ploidie Bestuivingsvorm 7 14 diploid Zelfbestuiver Zelfsteriel Serst 7 14 diploid Grotendeels Zelfbestuiver Parelgierst 7 14 diploid Ongelijke bloei man en vrouw Kruisbestuiver Olifantsgras 7 28 tetraploid Durum tarwe 7 28 AB genome, tetraploid Grotendeels Zelfbestuiver Haver 7 42 allohexaploid Grotendeels Zelfbestuiver Tarwe (1) 7 42 ABD genome, hexaploid Grotendeels Zelfbestuiver 9 18 diploid Gedeeltelijk Zelf en Kruisbestuiver Vingergierst 9 36 allot etraploid Grotendeels Zelfbestuiver Gierst 9 36. 72 tetraploid. octaploid Gedeeltelijk Zelf en Kruisbestuiver Mais (3) 10 20 diploid Kruisbestuiver 10 20 diploid Zelfbestuiver met kruisbestuiving Teff 10 40 tetraploid Grotendeels Zelfbestuiver 10 40 tetraploid Grotendeels Zelfbestuiver John son gras 10 40 tetraploid Gedeeltelijk Zelf en Kruisbestuiver Suikerriet 10 80 octaploid Kruisbestuiver Afrikaanse rijst 12 24 diploid Grotendeels Zelfbestuiver Rice (2) 12 24 diploid Grotendeels Zelfbestuiver 9 't duumpje 3 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 9