*r Zeeuwse vogelaarsdag sr vertrekken ze op een ander moment, of zijn er enkele jaren verstreken. Een mooi voorbeeld hiervan is de kerktoren in Tudela. Het landschap is op enkele jaren tijd zeer sterk veranderd. Enerzijds heb je in Frankrijk de grote uitbreiding van de maïsvel den. Anderzijds zie je in Spanje enorme infrastructuurwerken, uitbreiding van stadsranden en wegenwerken. Bepaalde voedselplaatsen in Frankrijk waren in vergelijking met 2000 zeer sterk verdroogd, bijvoorbeeld in Tercis-les-bains. De afvalstorten in Spanje zijn in vergelijking met een vorige expe ditie in 2000 grotendeels afge dekt. De open stukken worden dagelijks bijgestort en nadien ook afgedekt. Er is minder afval toegankelijk voor de ooievaars. In Organbidexka geniet een bergpas een beschermde status doordat de vereniging er het jachtrecht afhuurt. Meer en meer mensen worden zich bewust van de gevaren voor de trekvogels. We hebben kunnen proeven van de begeestering en gedrevenheid van deze mensen. We hebben in Organbidexka zelf geen vogels kunnen zien wegens de mist. Dat hebben we wel ervaren op ande re bergpassen en wij begrijpen heel goed dat mensen daar zo gedreven mee bezig zijn. Alle stappen die we in beeld wilden brengen, hebben we gezien. De gevaren onderweg, de voedselplaatsen, de slaap plaatsen, de verzameling in grote groepen voor de oversteek naar Afrika, de verschillende land schappen waar de ooievaars doortrekken. Als je dit zelf met de auto doet, krijg je een zeer goed beeld van de grote ver scheidenheid die zij tijdens hun reis meemaken. We vinden de trekvogels ont zettend slim. Zij leveren een enorme prestatie. Ze slagen erin om vanuit Vlaanderen tot in het Zuiden te trekken langs een route die niet zonder gevaar is en waar niet altijd voedsel en water te vinden zijn. Als je er zelf achteraan rijdt met een luxewa gen ervaar je dat het heel wat moeite kost om deze weg te vol gen. Kortom alleen maar bewon dering hiervoor en bravo voor de trekvogels! Jan Janssens leder jaar is er ergens in Zeeland een bijeen komst van alle Zeeuwse vogelaars. 21 april namen onze vogelaars de organisatie op zich. Jan Janssens doet verslag. Dit jaarlijks terugkerend evene ment, waarbij vogelaars uit Zeeland worden uitgenodigd om eens bij hun collega-vogelaars in een andere Zeeuwse regio te komen kijken, wordt steeds wis selend door een andere Zeeuwse vogelwerkgroep georganiseerd. De laatste jaren waren dat Schouwen, Walcheren, Oost- Zeeuws-Vlaanderen en Tholen. En nu was 't Duumpje aan de beurt. Het kan bijna geen toeval zijn dat de gebieden die 't Duumpje in dit vogelaarsdagprogramma heeft opgenomen bijna allemaal in beheer zijn bij het Zeeuwse Landschap. Het een na het ander allemaal zeer vogelrijke gebie den. Met 43 deelnemers, waaronder ook twee Rotterdamse vogelaars, die natuurlijk ook hardstikke welkom waren, was de inschrij ving een succes. We misten alleen onze Walcherse vrienden een beetje, maar dat kon voor een deel worden verklaard door het moment waarop de dag was gepland. 21 april kan een topdag zijn op de telpost, zeker als er een periode van hoofdzakelijk oost-zuidoostenwind aan vooraf is gegaan. Heel veel vogels wor den dan vanuit het continent in noord-noordwestelijke richting "geblazen" en verzamelen zich dan bij de monding van de Westerschelde, die een natuurlij ke hindernis vormt voor veel soorten. Mogelijk hebben de Walcherse vogelaars, die met name de ver antwoordelijkheid voor de bemensing van de telpost op zich nemen, het risico niet willen nemen een mooie trekvogeldag te missen. Dat bleek ook wel. De telpost, het beginpunt van deze voge laarsdag, zag om half tien 's mor gens, ongeveer zwart van de vogelaars. Naast de 43 deelne mers stonden er minstens nog 13 't duumpje 3 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 13