Groese Giertjes Reuzensterns en een Kuifleeuwerik. De aantallen Graspiepers waren grotendeels voorbij, maar de zwaluwen begonnen nu serieus te vliegen met bijv. ruim 4300 Boerenzwaluwen op de 30e. De oostenwind bracht ook onder meer 15 Purperreigers op de 25e, veel Lepelaars op de 28e (44), 29e (72) en 30e (41), drie Grote Zilverreigers, een Kraanvogel, een Kuifleeuwerik en de eerste Wielewaal op de 29e en leuke aantallen steltlopers op de 29e (640 Tureluurs, 296 Groenpootruiters) en 30e (1780 Rosse Grutto's, 419 Regenwulpen). Niet minder dan 31 Engelse Kwikstaarten vlogen langs op de 30e. Mei De meimaand was overwegend teleurstellend; zuidwestenwinden overheersten en zodoende was er weinig stuwing langs de kust. De maand begon echter specta culair. De eerste twee dagen stond er nog een stevige oost tot noordoostenwind en dat resul teerde in vooral hoge aantallen zwaluwen en gierzwaluwen op beide dagen. Op de 1e passeer den 9934 Gierzwaluwen en 5325 Boerenzwaluwen, op de 2e gevolgd door nog eens 3739 Gierzwaluwen en 7365 Boerenzwaluwen. Op deze twee dagen werden ook een Koereiger, vier Zwarte Wouwen, acht Grauwe Kiekendieven, een Visarend, vijf Kraanvogels, twee Morinelplevieren, zes Lachsterns, een Velduil, twee Roodstuitzwaluwen en een Grote Pieper gezien. Ook Gele Kwikstaarten trokken in redelijke aantallen door; hoofdzakelijk Noordse Kwikstaarten maar ook tientallen Engelse. Hierna draai de de wind naar het noorden, werd het kouder en viel de trek vrijwel stil. Hoogtepuntjes waren twee Morinelplevieren en twee Reuzensterns op de 4e. Warme zuidoostenwind kwam pas weer op de 13e; die dag passeerden opeens bijna 9000 Boerenzwaluwen, voornamelijk in de middag- en avonduren. De enige Ortolaan van het seizoen kwam op die dag voorbij, alsme de vier Wielewalen. De volgende dag zagen twee waarnemers (waaronder ondergetekende) een Arendbuizerd oversteken naar Walcheren; mits aanvaard ongeveer het vierde geval voor Nederland en natuurlijk een nieuwe soort voor de telpost. De rest van de maand werd er wei nig geteld, weinig gezien en leek de voorjaarstrek echt klaarte zijn. Een adulte Witvleugelstern vloog op de 23e richting oost over de Westerschelde, de vierde waarneming voor de telpost. Enkele totalen voorjaar 2007: Kleine Zilverreiger 157, Lepelaar 473, Bruine Kiekendief 483, Torenvalk 239, Smelleken 79, Rosse Grutto 5691, Regenwulp 3332, Groenpootruiter 1032, Witgatje 319, Zwartkopmeeuw 469, Gierzwaluw 19240, Oeverzwaluw 2982, Boerenzwaluw 37224, Huiszwaluw 3633, Graspieper 69868, Witte Kwikstaart 2932, Kneu 5942, Rietgors 2462 Uitgebreide telgegevens zijn terug te vinden in de databank www.trektellen.nl 't duumpje 4 '07 Rob Jeltes Sinds jaar en dag bevindt zich een kleine kolonie gierzwaluwen in de nok van de voormalig Lutherse kerk in Groede. Toen de kerk gerestaureerd moest wor den, al weer even geleden, heeft vele jaren lobbywerk van Günther Prang ertoe geleid dat men bij de restauratie van het dak optimaal rekening gehouden heeft met de kolonie. Mede omdat deze unieke situatie een extra stimulans vormt voor bezoekers om de Lutherse kerk te bezoeken. De afgelopen jaren heeft zich een klein groepje Gierzwaluwen in de kerk kunnen handhaven, maar de aantallen zijn vrij laag en het voortbestaan van de kolo nie staat dus ieder jaar weer op het spel. De restauratie, die op bewonderenswaardige wijze rekening gehouden heeft met de kolonie, heeft hieraan niets ver anderd. Om bezoekers voor de speciale vogelsoort te 'sensitive- ren' heeft men onder het dak een loopbrug gemaakt die het mogelijk maakt langs binnenuit in de nestkasten te kijken, waar de giertjes broeden. Eerder las u in dit blad dat Günther Prang om gezondheids redenen wat meer op afstand zijn geliefde gierzwaluw volgt, en zijn opvolging in Groede in de handen van ondergetekende ligt. Steeds echter blijkt dat de brede kennis en handigheid van Günther moeilijk te evenaren is. Het is dus nog steeds zoeken op welke wijze de continuïteit van de gierkolonie bevorderd kan worden. Wat de broedresultaten van sei zoen 2007 betreft, zijn er een 5 a 6 broedsels gezien, waarvan er waarschijnlijk een 3 4 broedsels zijn uitgekomen.

't Duumpje | 2007 | | pagina 11