Nacht van de nacht 2007 Katrijn Van der Perre Al enkele jaren wordt op deze dag een poging gewaagd de moderne (en verwende) mens met de neus op het feit te drukken dat we toch wel erg veel licht laten schijnen, en dat het dikwijls met heel wat minder toe kan. Ook dit jaar is een poging tot bewustwording gedaan, waarvan in dit artikel de weerslag. Ook dit jaar ging op vele plaat sen in Nederland het licht uit tij dens het jaarlijks terugkerende evenement 'Nacht van de nacht' (www.laathetdonkerdonker.nl). Bedoeling van dit jaarlijks terug kerend evenement, is de mensen op een ludieke en aantrekkelijke manier aan het denken te zetten over de oerkwaliteit en de schoonheid van de duisternis voor natuur en mens. De natuur organisaties hopen erop door dit soort acties een zo groot moge lijk draagvlak te creëren voor het nemen van maatregelen om lichthinder zoveel mogelijk terug te dringen. Uit onderzoek blijkt immers dat de verlichting nega tieve effecten op dieren heeft. Omdat 50% van de dieren 's nachts actief is, heeft licht een grote impact. Veel dieren worden aangetrokken of juist afgestoten door licht. Dit leidt tot versnippe ring van leefgebieden en het ver groot de kans ten prooi te vallen aan andere dieren. Een mooi voorbeeld zijn de vele insecten die om een lamp heendraaien. Desoriëntatie kan leiden tot uit putting. De sterke teruggang van insectensoorten wordt door een aantal onderzoekers dan ook vooral aan verlichting geweten. Een ander belangrijk effect is het ontregelen van de biologische klok, die gestuurd wordt door licht en donker. Onnatuurlijke verlichting kan dit ritme versto ren. Vogels gaan bijvoorbeeld eerder zingen, eerder of later paren, nesten bouwen of trek ken. Dit beïnvloedt de overle vingskansen van de soort. Over de gevolgen van nachtelijk kunstlicht voor de mens is nog maar weinig bekend. De gezond heidsraad concludeerde in jaar 2002: "Hoewel er geen aanwij zingen uit epidemiologisch onderzoek zijn, valt niet uit te sluiten dat buitenverlichting, door verkorting van de avond en de nacht, via stress en in combi natie met andere stressfactoren in de leefomgeving, op den duur leidt tot aantasting van de gezondheid." Uit onderzoek uit 2001 bleek namelijk dat vrouwen die in nachtdiensten werken, een 50% hogere kans hebben op het krij gen van borstkanker. De relatie tussen licht en kanker ligt in het hormoon melatonine. Het mense lijk lichaam maakt dit hormoon aan wanneer het donker is. Melatonine heeft een remmend effect op kwalijke processen, zoals het ontstaan van kanker, en heeft daarnaast effect op de ske letontwikkeling, voortplanting en het gewicht. Wanneer men zich dus 's nachts met onvoldoen de duisternis omringt, wordt de productie van melatonine ver minderd.' (Info Zeeuwse Milieufederatie) Ook in Cadzand-Bad ging dit jaar dus het licht uit, deze keer onder het motto 'romantiek heeft niet Nachtbril 's nachts, wordt alles veel meer duidel de sterren, de maan...mijn eigen hart, Wat overdag nog kon schuilen- geeft zich 's nachts bloot -in alle prach Het donker verscherpt mijn blik, de stilte, mijn gehoor.. Het is net alsof op dat ogenblik mijn geestesoog, alles doorboor...t wat overdag met teveel ruis en licht geheel en al ONZICHTBAAR is (Charline) veel licht nodig'. Minder licht is immers veel gezelliger. Voor het eerst deden alle hotels van Cadzand-Bad mee door een 'candle-light dinner' aan te bie den. Verder was het Bezoekerscentrum van het Zwin open voor het publiek (o.l.v. Jan Goedbloed, conservator van het Museum in Aardenburg). Een greep uit het aanbod: op de eerste plaats werden de kinderen in het Bezoekerscentrum getrak teerd op een spannend nachtver haal bij kaarslicht, dat o.a. ging over 'intelligent' licht, zoals je 14 't duumpje 4 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 14