Introductie cursus Google laat zoeken naar "vogels voeren". Al snel zit je op puur commerciële sites. Via Vogelbescherming word je bij voorbeeld doorgelinkt naar Vivara, die zijn voederproducten aankondigt als natuurbescher mingsproducten. Nico de Haan demonstreert Vivara-producten. Je kunt ook terechtkomen bij www.baaij-hoveniers.nl/informa- tie/vogelbescherming.htm: wel zeer uitgebreid met vijf met foto's geïllustreerde pagina's. Maar bij verder zoeken kun je belanden bij de "Kwieke Kwekers" uit België: sympathiek, geen commerciële bijbedoelin gen en met goede tips. Ook zij waarschuwen tegen te vroeg voeren en eigenlijk moetje vol gens hen niet voeren zolang er nog genoeg voer in de natuur is. Uitgebreider is de, eveneens Belgische, website van InfoTalia. Ook hier terughoudendheid over het begin van het bijvoeren, vooral ook omdat je misschien vogels verleidt die er beter aan deden om naar het zuiden te ver trekken. De temperatuur moet minstens tot het nulpunt gezakt zijn en eigenlijk zou de grond hard bevroren moeten zijn. Maar dan worden ook lekkernijen opgesomd zoals meelwormen, insektenpastei, ongezouten spek- zwoerd en vetbollen voor lijsters, merels, mezen, boomklevers, spreeuwen en roodborstjes. Zonnebloempitten, gerst, gierst, gemengd zaad en havermout voor vinken, sijsjes, putters, (hegge-)mussen en houtduiven. Natuurlijk moet je altijd, ook als je niet voert, je ogen goed de kost geven. In de tuin van mijn dochter in Leiden, waar half december nog een stekelloze hulstboom met felrode besjes pronkte, had een één dag duren de invasie plaats van een tiental lijsters en nog wat merels. Wat in geen jaren was gebeurd: de hulstboom was in weinig uren van al zijn bessen beroofd. En de logische gedachte was: krijgen we nu dan toch een strenge win ter en zal het toch verantwoord zijn om bij te voeren? Door de grote opkomst in vorige jaren organiseren wij wederom een introductiecursus voor Duumpjesleden en belangstellen den in de natuur. Alle 5 avonden beginnen om 19.30 uur en vinden plaats in het Zwincollege. Op maandag 21 januari bijt Awie de Zwart, medewerker van Het Zeeuws Landschap, het spits af met een presentatie over planten. Deze avond staat in het teken van de plantengroei op de schaapskud- dedijken in West Zeeuws- Vlaanderen. Sinds een kleine 10 jaar graast er op een aantal dijken in de buurt van Oostburg weer een schaapskudde. Een ouderwetse vorm van begrazing die vroeger heel gewoon was. Aan de hand van dia's wordt de werking en het effect van kuddebegrazing op de vegetatie bekeken. Awie zal begin nen met de doelstellingen en het natuurbeheer van HZL uit te leg gen. Maandag 28 januari 2008. Kris Struyf volgt als lid van de EXPEDITIE OOIEVAAR enkele ooie vaars, voorzien van satellietzenders van het Zwin en Planckendael naar Zuid Spanje. Veel ooievaars over winteren in Spanje, maar enkele verre afstandvliegers trekken door tot in de vallei van de Niger in West-Afrika! Het expeditieteam legt de hele reis vast in de anderhalf uur durende film 'Expeditie ooievaar'. Live com mentaar door Kris. Maandag 11 februari. Amfibieën is altijd een wat onder belichte categorie dieren, dus reden voor Alex Wieland kort in te gaan op een aantal maatregelen van agrarisch natuurbeheer die uit gevoerd worden in Zeeland; o.a. de akkerranden. Daarna behandelt hij amfibieën die specifiek in het Westzeeuwsvlaamse voorkomen met de eisen die deze hier thuisho rende soorten aan hun biotoop stellen. Tevens schenkt hij aandacht aan hoe we de diverse soorten uiteen kunnen houden, en hoe we ze kun nen helpen in hun voortbestaan. Tot slot bespreekt hij het belang van het doorgeven van waarne mingen en hoe iedereen dit op een eenvoudige wijze kan doen. Maandag 18 februari. Planologie is een nogal abstract begrip, vergeleken met vogeltjes en plantjes, en om die reden komt Geertje van der Krogt aantonen dat je ook voor dit onderwerp niet doorgeleerd moet hebben. Geertje werkt bij de Z.M.F. (Zeeuwse MilieuFederatie) en dat is een Zeeuwse belangenorganisa tie die alle natuurverenigingen in het Zeeuwse overkoepelt, m.a.w. clubs als Duumpje en Stelkluut kunnen altijd terugvallen op de expertise van de ZMF. De ZMF komt op voor een rijke natuur, een schoon milieu en een mooi land schap. Het is een professionele organisatie, geworteld in de Zeeuwse samenleving, en Geertje zal op deze avond op eigentijdse wijze proberen te achterhalen wat in uw ogen belangrijk is voor het Zeeuws Vlaamse landschap en hoe dat te bewerkstelligen. Maandag 25 februari 2008. Bij 't Duumpje kunnen vogels natuurlijk niet ontbreken en bestuurslid Eric Blaakman vertelt deze avond over de hier voorko mende roofvogelsoorten. Hoe zijn ze te herkennen, hoe bejagen ze hun prooien? Ook komen interes sante zaken als winterslaapplaat sen en roofvogeltrek aan de orde. Uiteraard ter illustratie onder steund met beeld en geluid. Algemeen: Locatie: Zwincollege, Nieuwstraat 50. Oostburg. Aanvang: 19.30 uur tot 21.30 en pauze met koffie. Opgave: Han Risseeuw, secretari- aat@duumpje.nltel. 0117-452650 b.g.g. 0117-453949 Kosten: Leden E 17, niet-leden E 23 te voldoen op 1e cursusdag. 't duumpje 4 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 17