*r Korte berichten Diverse waarnemingen Petrus van 't westeinden deed ons nog wat waarnemingen toe komen: op 25 juni 2007 vonden libelle- deskundigen in de Kievittepolder te Cadzand een Gaffelwater juffer. Dit is de eerste waarne ming voor Nederland. Zwartkopgors Begin juli werden we opgebeld. Er zou een Zwartkopgors in de tuin zitten in Breskens Nu komt zo'n vogei voor in het zuiden van Italië, een stukje van de Balkan, Griekenland en Turkije. Als zoiets hier wordt gezien, denk je al gauw aan een ontsnapte vogel uit een volière. Tegenwoordig wordt van alles in een kooi gehouden. Ik er naartoe. Natuurlijk op dat moment geen vogel te zien. 's Middags belde ik op om te zeggen dat ik nog eens zou komen kijken. De mevrouw had hem opnieuw gezien. Vanuit de woonkamer keek je door de serre in de tuin. Het leek daar net een grote vogelkooi. Mezen, mussen, een groenling vlogen naar voederplaats en terug. Er mag het hele jaar bijgevoerd worden heeft Vogelbescherming gezegd. Dat werd dus ook gedaan. De vogels weten dat zeker te waarderen. En je ziet nog eens wat. Het wachten was op de Zwartkopgors. De vrouw des huizes had ondertussen toch ook wat twijfels gekregen of het wel de juiste naam was. Die men sen waren zeer vriendelijk. Ik had het eerste kopje thee nog niet op of daar was ie. Een nogal forse vogel met veel geel, zwarte kop en een flinke stevige snavel. En eten dat hij deed. Plots was hij weer weg. Even later weer terug. Vrij ongedurig. Groter dan een groenling. Hij joeg andere vogels weg. Later liet mevrouw me weten dat ze op internet had gekeken en dacht dat het een grote textor- wever moest zijn. Die komen voor in Afrika en worden wel in volières gehouden. Julikever 25 juli vonden Maatje en Ko van Hanegem in Retranchement een grote kever: bruin met lichtgele vlekken. Erwin Vermeire maakte er een paar prachtige foto's van. Riekje Toorenaar stuurde alles door naar mij. Ze had uitgezocht dat het een julikever moest zijn. Ik heb de foto's doorgestuurd naar Luciën Calle, iemand van de Steltkluut uit Terneuzen die veel van insecten weet. Hij antwoord de dat het inderdaad een vrouw tje julikever was. De kever eet dennennaalden. De larve voedt zich met de wortels van grassen en zeggen. Dit is voor Zeeuws- Vlaanderen een heel leuke waar neming. De julikever is hier zeker niet algemeen. Correctie In Duumpje nr 3 van 2007 stond bij de veldwaarnemingen een ooievaar op 20-06-2007, Grote Gat St. Kruis die alarmeerde en nestgang vertoonde. Het was echter geen ooievaar, maar een Ijsvogel, meldt Steven van Strien. Dodaars Al enkele jaren broedt er een paartje dodaars in de Tankval bij de Verklikker; dit jaar vermoede lijk niet, want er zijn geen jon gen gezien. Wel was er een broedgeval in de naastgelegen Cletemspolder van Het Zeeuwse Landschap (melder Fred Schenk). In en bij de Tankval was er waar schijnlijk te veel verstoring door hengelaars. Verder broedt er een paatje dodaars in de plas van Het Killetje bij Nieuwesluis. In de Groese Duintjes hebben ze ook herhaaldelijk gebroed, maar over dit jaar is dat niet opgetekend. Heel leuk vonden we de waarne ming van Aad Drenth. Hij zag twee jongen gevoerd worden door een volwassen dodaars in de binnenvest van Scheldeveste/ Camping Zeebad in Breskens. Ondanks alle vakantiedrukte is daar zeer waarschijnlijk ook een broedgeval geweest van ons kleinste fuutje. Andere waarnemingen 14 augustus zag Jaap Poorvliet 19 zeehonden op de Hoge Platen in de Westerschelde. 3 augustus ontdekte familie Van Hout in Cadzand bijna onder de wieken van de molen een winde-pijlstaart "op de waste" (gedetermineerd door Wim Wisse). Krachtdadige bestuurders Een laag weiland langs de Krabbekreek is nog steeds ge dempt door hr. Kerckhaert. Dat is natuurlijk de handigste oplossing als je naast een stukje natuurge bied ligt, maar we hebben in Nederland nu eenmaal regels om op een beschaafder manier met de natuur om te gaan. In de kennismakingsgesprekken met B W die we de afgelopen jaren zeer regelmatig voerden, kwam dit vandalisme steeds aan de orde. En iedere wethouder zat er bovenop. Eerst hr. Rosendaal, vervolgens 18 't duumpje 4 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 18