i IV cUNNSE- B\BUQfo 8EW. EX. rapportage van het IPCC is dus een andere dan die van de wetenschappers Vervolgens heeft een club met Al Gore als boegbeeld er een mediaspektakel van gemaakt om de mensheid ervan te overtuigen dat we iets moeten doen om de opwarming tegen te gaan. Dat is aardig gelukt. Al Gore heeft er zelfs de Nobelprijs voor de vrede mee gewonnen. In zijn presenta tie zijn echter dingen weggela ten en andere aangedikt. Wat zijn de bevindingen van de IPCC? Opwarming van de aarde is een feit. De opwarming komt doordat er door menselijk toedoen, vnl. gebruik van fossiele brandstof fen, veel kooldioxide in de damp kring komt. De verwachte temperatuurstij ging bedraagt 4 tot 6 graad C.° en zal aan de polen hoger zijn dan in de tropen. Het gevolg is dat delen van ijskappen kunnen smelten en ook het zee-ijs smelt, aldus de IPCC. De verwachte zee spiegelstijging is in het laatste rapport op 28 tot 43 cm. uitgeko men. Dit is een heel andere grootte dan de meerdere meters in eerdere rapporten. Corrected version: 20* century no longer highest 1400 1450 1500 1550 1600 1650 1700 1750 1800 1850 1900 1950 De periode 1400-1950 volgens Mclntyre en McKitrick, 2003. Hoe is men aan deze cijfers gekomen? Uit onderzoek aan sedimenten, koralen en boomringen heeft men een reconstructie gemaakt van het temperatuurverloop van het jaar 1000 tot heden. Vooral uit het onderzoek aan boomrin gen (Mann e.a.) blijkt dat de temperatuur redelijk constant is gebleven tot rond 1900. Dan Koolstofdioxide Planten nemen CO2 op tijdens de groei. Wanneer ze dood zijn, komt de CC>2 weer vrij bij het rottingsproces. CO2 -opslag in levende planten is dus van zeer korte duur. De CO2 uit fossiele brandstoffen die nu vrijkomt is gedurende een zeer lange tijd vastgelegd geweest. De steenkool van nu is ontstaan uit planten die grofweg 330 miljoen jaar geleden hebben geleefd. Daarnaast is er veel CO2 in zeewater opgelost. Wanneer de watertemperatuur hoger wordt ontsnapt het als gas de dampkring in. Dat betekent dat als het war mer wordt er meer CO2 in de atmosfeer komt en als er meer C02 in de atmosfeer zit wordt het warmer. Wat oorzaak is en wat gevolg is net zo moeilijk als met de kip en het ei. Wel geeft dit een opwarmingsspiraal. Een ander belangrijk reservoir van vastgehouden CO2 zijn de carbonaatgesteenten, zoals kalksteen (CaCOj). Veel van de kalksteen bestaat uit schelpjes en skeletjes gevormd door o.a. plankton, foraminiferen, in zee. Als, door verhoging van de zee watertemperatuur, deze eencelligen toenemen, gebruiken ze meer CO2 uit het zee water, dat de tekorten weer aanvult met CO2 uit de lucht. Zo kan er weer een evenwicht optreden. gaat de temperatuurcurve steil omhoog. Dit wordt de "hockey stick" genoemd. Uit de curve zijn echter evidente, historisch zeer goed gedocumenteerde klimaat schommelingen als de Kleine Ijstijd en de Warme Middeleeuwse Periode verdwe nen. Andere wetenschappers (Mclntyre en McKitrick) hebben de gegevens nog eens kritisch doorgerekend en geconstateerd dat Mann gegevens die het "hoc keystickmodel" tegenspraken heeft weggelaten. Doordat niet verder gekeken wordt dan het jaar 2100 wordt ook de indruk gewekt dat de curve almaar omhoog gaat. Maar klimaat is niet lineair, het lijkt meer op beurskoersen. Het hele boomringen-onderzoek roept overigens vragen op. Het is gebleken dat boomringen vanaf 1960 niet meer dat laten zien, wat bij een temperatuurstijging verwacht wordt. Voor de IPCC zijn de gegevens van na 1960 uit het onderzoek gegooid omdat ze onbetrouwbaar bevonden wer den. De vraag is of de oude gegevens dan wel betrouwbaar zijn. Metingen Kijken we nu naar de laatste eeuw, dan blijkt dat de tempera tuur op gematigde en hogere breedten tussen 1910 en 1945 gestegen is met 0,4 gr. C., van 1945 tot 1976 daalde de tempe ratuur weer met 0,15 C° en na 1976 is de temperatuur weer gestegen met 0,4 C.. De temperatuurschommelingen zijn vooral het gevolg van varia ties in de zonneactiviteit. Daarnaast hebben grote vulkaan uitbarstingen, waarbij veel stof in de atmosfeer komt, een tijdelijke verlaging van de temperatuur tot gevolg. Behalve de temperatuur is ook het CC>2 gehalte in de atmosfeer flink toegenomen in de laatste eeuw. Naast temperatuurmetingen blijkt de opwarming nu uit: afname van de ijsbedekking een zeespiegelstijging van 10 tot 20 cm. de neerslag op gematigde en hogere breedten is toegenomen, terwijl die in de subtropische gebieden juist is afgenomen de lengte van het groeiseizoen is toegenomen. Kanttekeningen Er komt in toenemende mate kri tiek op de IPCC-rapporten, met name op de stelligheid waarmee zaken worden gepresenteerd en het weinig rekening houden met onzekerheden en onduidelijkhe den. Een van de critici, Salomon Kroonenberg, een fysisch geograaf, bekritiseert in zijn boek "De menselijke maat" onder meer de korte termijn waarover de voorspellingen gaan, 100 jaar. Het doen van voorspellingen op deze schaal brengt veel onzekerheden met zich mee. Daarentegen is het mogelijk om voor de langere ter mijn uitspraken met meer zeker heid te doen. In de klimaatsontwikkeling zijn vaststaande zaken te benoemen. We zitten in een klimatologische hoogzomer, zoals Kroonenberg dat noemt, maar over zo'n 10.000 jaar zitten we in de herfst en zal het aanzienlijk kouder zijn dan nu en over 23.000 jaar zitten we midden in de winter (de Grote Ijstijd). Deze cyclus wordt *47 5 't duumpje 4 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 5