<r de Milancovic-cycliciteit genoemd. Het klimaat doorloopt een volledige cyclus in 100.000 jaar en dat al ruim vier en een half miljard jaar lang. Binnen die cyclus zitten ook andere cycli van ongeveer 41.000 en 26.000 jaar. Deze cycli zijn het gevolg van waar de aarde zich op de ellipti sche baan om de zon bevindt (excentriciteit), kleine schomme lingen in de stand van de aardas (tilt) en de tolbeweging (preces sie) van de aardas. Ook klimaatonderzoeker Roger Pielke heeft problemen met de modellen. Er wordt bij de model len uitgegaan van een doorgaan de opwarming van continenten en, iets trager, van de oceanen. Volgens Roger Pielke is dit een verkeerd uitgangspunt, omdat volgens hem de onderste 10 km. van de atmosfeer, de troposfeer, sinds 1995 niet meer opwarmt en er sinds 2002 ook geen opwar ming van het oceaanwater meer is waargenomen. (Natuurwetenschap en Techniek nr. 11 2007). Opwarming, kiem voor een nieuwe ijstijd? Als gevolg van opwarming smelt het zee-ijs en verdwijnen de glet sjers. Echter bij neerslagtoename komt er in koude gebieden meer sneeuw. Dat betekent dat het ijs op Antarctica en zeker op Groenland juist zou kunnen groeien. Op Groenland wordt op dit moment het ijspakket in de centrale delen ongeveer net zoveel dikker als wat aan de kus ten afsmelt, volgens verschillende wetenschappers. Groene kusten van Groenland zijn al eerder voorgekomen. De Vikingen zijn er indertijd op geland. Dichter bij huis is kortgeleden ontdekt dat de witte hoed van de Mont Blanc dikker is geworden door meer sneeuwval. (NOS-journaal okto ber 2007). Het klinkt tegenstrij dig, maar een opwarming kan heel goed een nieuwe ijstijd inluiden. Bij een volledig smelten van de Noordelijke IJszee kan de lucht daar vocht verzamelen. Dat vocht slaat vervolgens in de vorm van sneeuw neer op het aangren zende continent, waar dan een ijskap kan gaan groeien. (Oerlemans, 1995). Nederland tot 2100 Voor het toekomstige klimaat van Nederland gaat het KNMI ervan uit dat de temperatuur 1 tot 2 gr. C. hoger wordt. Verder zijn er twee modellen: één waar bij de luchtstromingen blijven zoals ze nu zijn en één waarin 's winters neerslagbrengende wes tenwinden waaien en in de zomer droge warme oostenwin den. Overigens houdt het KNMI wel rekening met 'verrassingen': zo is b.v, niet helemaal duidelijk wat de rol van de wolken zal zijn of wat er gebeurt als de Golfstroom zou stilvallen (zie Kader). Dergelijke onzekerheden bij wetenschappers zijn in het IPCC- rapport weggelaten. Temperatuur in Nederland Tussen 1000 en 1900 is de tempe ratuur in Nederland in grote lij nen stabiel gebleven met een daling van 0,15 gr. C. Lokaal wordt het klimaat beïnvloed door hoogte, begroeiing, kleur van het aardoppervlak, water e.d. In de genoemde tijd hebben zich wel enkele klimaatfluctuaties voorgedaan. Zo was er van de10de tot de 14de eeuw het zogenoemde Middeleeuws kli- maatoptimum. De temperatuur lag toen wat hoger dan nu het geval is. Van 1650 tot 1750 was het daarentegen erg koud. Deze periode wordt de Kleine Ijstijd genoemd. Deze schommelingen worden toegeschreven aan meer of minder activiteit van de zon. Het is jammer dat de mitsen en maren van de wetenschappers niet worden overgenomen door de IPCC. Vooral de media schet sen een beeld dat het om een zekerheid gaat, waaraan niet valt te tornen. Blijkt het er echter in de toekomst anders aan toe te gaan, dan krijgen de weten schappers de schuld en haakt de politiek en het volk massaal af met alle gevolgen voor onze leef omgeving. Ook de wetenschap als geheel zal aan geloofwaar digheid inboeten. Door zoveel aandacht te laten uitgaan naar de uitstoot van CO2 en klimaat, bestaat het gevaar dat geprobeerd wordt het kli- Golfstroom Deze warme oceaanstroom vormt een deel van de wereldwijde "oceanische transportband". Een deel van de Golfstroom buigt ten zuiden van IJsland af naar het westen en koelt af. Het koude, zoute water aan de oppervlakte is zwaarder (grotere dichtheid) dan het water eronder en zinkt. Dit zinken vormt een trekkracht op de Golfstroom. Wanneer als gevolg van smelten van grote ijsmassa's dit water minder zout wordt, bestaat de mogelijkheid dat de dichtheid (het soortelijk gewicht) zodanig wordt dat het water niet zinkt, waardoor de trekkracht sterk vermindert. De Golfstroom zal dan volledig ter hoogte van Spanje naar het zuiden ombuigen. In dat geval wordt een temperatuurverla ging van enkele graden voor Noordwest Europa verwacht. Dat zou een nieuwe (Kleine) IJstijd inluiden. maat te "redden" door vastleg gen van de vrijgekomen CO2 in plaats van reductie van fossiele brandstoffen. Ander menselijk ingrijpen dat bijdraagt aan lokale klimaatveranderingen, zoals ont bossing, kaal gesteente door ero sie als gevolg van verkeerd land gebruik, droogleggen van moe rassen (vermindering methaan- uitstoot maar ook vermindering verdamping en daarmee ook temperatuurverhoging en ver mindering van regenval), verste delijking enz. verdwijnt in de dis cussie naar de achtergrond. Een heel belangrijk probleem bij dit alles is dat de wereldbevol king maar blijft groeien. In de wetenschappelijke wereld is geen consensus over de maatre gelen die moeten worden getrof fen. Moeten we dan maar niets doen? Nee. Besparen op het energiege bruik is ook zonder opwarming noodzakelijk, want de voorraden fossiele brandstoffen zijn eindig. Het zoeken naar andere, schone re, energiebronnen is eveneens een goede zaak. De vraag is of CC>2 opslag, waarover nu een dis cussie woedt, een oplossing kan bieden. Het is een zeer kostbare zaak en het kost veel energie. Literatuur: Kroonenberg, S.B., 2006, De menselijke maat, Atlas Geurts, H.,van Dorland, R. 2005, Klimaatverandering, Teleac/KNMI, Kosmos-Z&K Uitgevers, Utrecht/Antwerpen www.KNMI.nl 6 't duumpje 4 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 6