<e Nieuw in de streek Jaap de Hulster In de vorige uitgaaf van dit blad heeft u een bijdrage kunnen lezen van Sietz Leeflang, die vorig jaar vanuit Brabant in Breskens is komen wonen. In dit artikel stellen we hem nader aan u voor. Wat geschiedenis Het rapport van de Club van Rome uit 1972 "Grenzen aan de Groei" staat vast niet ieder meer helder voor de geest, maar een groot aantal vooraanstaande wetenschappers voorzag dat de aarde langzaam maar zeker te klein zou worden, gezien de groei van de wereldbevolking en de hiermee samenhangende toe nemende consumptie. Tijd voor actie Velen dachten destijds dat het wel mee zou vallen, inmiddels weten we beter, maar er was ook een kleine voorhoede die de hand aan de ploeg sloeg in een poging het tij te keren. In Nederland verzamelde deze voor hoede zich rond Sietz Leeflang, wetenschapsjournalist en ex- Philipsman, en zijn vrouw Anke. Het leidde tot oprichting van De Kleine Aarde: een proeftuin voor duurzame productie en consump tie. Het denken over milieuvrien delijke alternatieven stond nog in de kinderschoenen. Men expe rimenteerde met de eerste zon necollectoren, moderne windmo lens, vegetarisch eten, anders bouwen (nu duurzaam geheten) biologische landbouw etc. De twaalf ambachten Na een vijftal jaren, De Kleine Aarde draaide inmiddels op volle toeren en had al heel wat prijzen binnengesleept, besloten Anke en Sietz Leeflang een andere richting op te gaan en zij sticht ten "De Twaalf Ambachten", cen trum voor duurzame technieken, in Boxtel. Het is een technisch centrum waarin men experimenteert met ecologische technieken, dus goed voor mens, dier en milieu. En liefst zo simpel mogelijk. De stichting heeft 2000 donateurs en ontvangt geen subsidies. Het doel van de stichting is het bevorderen van nieuwe werkge legenheid in de vorm van klein schalige ecologische bedrijvig heid. Het centrum is dus geen duur laboratorium, maar een simpele werkplaats; sinds kort is een dependance van de Twaalf Ambachten ondergebracht in de woning van Sietz Leeflang, in Breskens en wel in de bakkerij van wijlen bakker De Vlieger. Een klein overzicht Een van de eerste ideeën was het opzetten van een klusbedrijf. In 1978 een onbekend fenomeen, maar hedentendage zijn er zo'n 20.000 klusbedrijven in Nederland. Tezelfdertijd deed men onder zoek op het gebied van stralings- warmte en nieuwe inzichten en ervaringen hebben geleid tot nieuwe typen tegelkachels, warmtemuren etc. Via de Twaalf Ambachten bouwt uzelf in Boxtel een perfecte tegelkachel. Ook op het gebied van afvalwa terzuivering is veel onderzoek gedaan en de inmiddels overal bekende helofytenfilters zijn voor het eerst opgezet door de stichting. De oorspronkelijk vrij grote installaties zijn inmiddels zo ver doorontwikkeld dat u zoiets makkelijk op uw balkonne tje kwijt kunt. Peperdure riool stelsels zouden dus heel wat voordeliger uitgevoerd kunnen worden. Een geheel ander terrein is het ondergronds bouwen: het deels ondergrondse huis is van nature warm, goed geïsoleerd, comfor tabel en goedkoop. En u heeft ook veel minder last van lawaai. Hoe rustgevend stilte kan zijn, wordt steeds duidelijker in deze hectische tijden. En weet u dat u qua energie voor 2 cent nachtstroom per kilometer met een auto kunt rijden? Bij groene stroom zit u op 3 cent. Naamgeving Nee, geen twaalf ambachten, dertien ongelukken. Twaalf is het oude 'totaliteitsgetal', dus het staat voor alle ambachten. Nadere informatie: De stichting geeft 4 maal 's jaars een nieuwsbrief uit met actuele informatie over werk en vorde ringen. Iedere donateur (E 21,50 per jaar) ontvangt deze nieuws brief en kan tevens in Boxtel terecht bij de stichting voor schriftelijke of telefonische advie zen, informatie, tips op velerlei terrein en rondleidingen. Ook nieuwsgierig In dit korte bestek konden we slechts een tipje van de sluier oplichten en we kunnen ons voorstellen dat u erg nieuwsgierig geworden bent. Wij in ieder geval wèl. Excursie Om eens met eigen ogen te aanschou wen wat De Twaalf Ambachten alle maal te bieden heeft hebben we een excursie georganiseerd. We starten onze excursie in Schoondijke waar men onlangs een aantal kleine windmolens opgesteld heeft om wat meer kennis op te doen van die kleine molentjes, die een min der groot obstakel in ons landschap vormen dan die reuzen daar bij Hoofdplaat. Dhr. Albert Ingels zal ons een presentatie tonen die nader ingaat op de proef. Na afsluiting van dit onderdeel rijden we naar Dorpsstraat 99, in Breskens waar Sietz Leeflang ons zal ontvangen. Hij zal ons daar een overzicht geven van waar De Twaalf Ambachten zich zoal mee bezighoudt. Verzamelen We verzamelen in Schoondijke bij De Maoneblusser, te bereiken door net voordat u Schoondijke uitrijdt richting Hoofdplaat, linksaf te slaan, het logies gebouw van wat voorheen de land bouwschool was. Start: 13.00 uur. Info: Theo Aernoudts, Tel. 0117 - 492780 of info@duumpje.nl Nadere info: www.del2ambachten.nl 9 't duumpje 4 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 9