Nachtvlinders Anna Almekinders Tussentijds verslag over het nachtviinderonderzoek. Het jaar 2007. Met de Kleine vos lijkt iets vreemd aan de hand te zijn. Deze vroeger zo algemene vlinder wordt de laatste jaren nog maar in kleine aantallen gezien. Hij leek in 2006 weer wat terug te komen uit het dal. In 2007 zijn er bij de eerste generatie 27 exemplaren geteld. Daarna zijn er in totaal nog 14 exemplaren waargenomen. Normaal is een tweede generatie juist veel talrijker dan een eerste. Zo waren er in 2006 16 eerste generatievlinders en 91 van de tweede generatie. Deze vlinder wordt bijna altijd met meerdere exemplaren tegelijk gezien. In 2007 echter zijn de meeste waarnemingen van een enkel individu. Ook in de rest van Zeeland en in West-Brabant schijnt de tweede generatie niet goed tot ontwikkeling te zijn gekomen. Wat de oorzaak hier van zou kunnen zijn is niet duidelijk. Gebrek aan voedsel voor de rupsen lijkt niet aannemelijk. De waardplant is de op veel plaatsen aanwezige grote brandnetel. De vraag is hoe het in 2008 de Kleine vos vergaat. Het onderzoek waarbij nachtvlin ders in West Zeeuwsch-Vlaanderen in kaart worden gebracht is nu drie jaar bezig. Deze inventarisatie ge beurt door gedurende een heel jaar iedere twee weken (als het weer het toelaat) in hetzelfde uurhok een telling te doen. In 2007 is in 6 uurhokken geteld. Inmiddels heb ben we (met vier nachtvlinderaars) in het grootste deel van de uurhok ken geteld. Eind 2009 verwachten we de eerste inventarisatieronde te kunnen afsluiten. Dit onderzoek richt zich uitsluitend op de zogenoemde macro-nachtvlinders. Dit zijn de grotere nachtvlinders. Hiervan komen er in Nederland komen rond de 850 verschillende soorten voor. Tussenstand Tot nu toe zijn in West Zeeuwsch- Vlaanderen 387 verschillende soorten macro-nachtvlinders waargenomen, verdeeld over 15 families. Het totale aantal gevangen exemplaren is opgelo pen tot 90.663. Deze getallen betreffen vooral de vangsten die tijdens het pro ject zijn gedaan, maar ook de inciden tele waarnemingen vanaf 2002. Kleine vossen op een vlinderstruik (Hans van Kuijk).

't Duumpje | 2008 | | pagina 16