Vuttende vogelaars op stap door Piet du Burck Op woensdag 19 december hebben enkele "vutters" van onze vogel werkgroep een bezoek gebracht aan de Uitkerkse polder onder Blankenberge. Dit om de daar overwinterende ganzen te obser veren. Rond 9.00 uur zijn Herman van de Voorde, Jaap Poortvliet en ondergetekende vanuit Oostburg vertrokken naar dit schitterende natuurgebied. Verder weg op een stuk wintertarwe zaten nog eens 450 Kleine rietganzen, waarvan minimaal 2 met een hals- bandringnummer, die we door de grote afstand niet konden aflezen. Ook troffen we hier 2 Torenvalken aan. Via de Copsweg waar we een Blauwe kiekendief aantroffen zagen we vervol gens 60 Kolganzen, 50 Grauwe ganzen en een Torenvalk. In de Hooistraat troffen we de vol gende kijkhut "de Grutto". Een mooie ruime hut met 2 verdiepingen. Omdat de waterplas rondom de hut bevroren was, waren hier weinig vogelactivitei ten. Op het weiland ernaast zagen we nog 2 Leeuweriken, 1 Kemphaan, 1 Bruine kiekendief, 60 Grauwe gan zen, 3 Bonte strandlopers en 250 Kolganzen. De Uitkerkse polder is een uitgelezen plaats om de overwinterende ganzen in Vlaanderen te zien. Vanaf november tot februari/maart, zitten er duizenden exemplaren verspreid over het gebied. Het betreft hoofdzakelijk de Kolgans en de Kleine rietgans. De Kolgans komt vanuit Noord-Rus- land en Noord-west Siberië en over wintert dan van Duitsland tot Frankrijk. De Kleine rietgans nestelt op Spitsber gen en overwintert in grote getale in de Uitkerkse polder. Na een pitstop in Denemarken en Friesland te hebben genomen, komen ze hier half novem ber aan en verblijven daar doorgaans tot februari/maart. Nog voor de eerste lenteverschijnselen zich aandoen zijn ze weer vertrokken. www.uitkerkse-polder.be. Bij de recente ganzentelling van za terdag 15 december 2007, zijn er in dit gebied de volgende aantallen geteld: 10026 Kolganzen, 7470 Kleine rietgan zen en 873 Grauwe ganzen. Onder zeer gunstige weersomstandig heden, zonnig, praktisch windstil en - 2° C, zijn we om 10.00 uur gestart voor onze route door het gebied. Op onze eerste stopplaats waar we langs de Blankenbergse dijk de eerste ganzen aantroffen, werden we al gelijk verrast door de aanwezigheid van een IJsvogeltje, dat vanuit het riet opvloog. Hier troffen we 250 Kolganzen, 400 Kleine rietganzen en enkele Grauwe ganzen aan op een weiland. Midden: Kleine rietganzen in de Uitkerkse polder (Peter Meininger). Links boven Kolganzen (Piet du Burck). Rechtsboven Brandganzen, onder een koppel Grauwe ganzen (Jan Janssens). Bij de vogelkijkhut "de Tureluur" zijn we even uitgestapt en vanuit deze hut zagen we een groep van zo'n 600 Smienten en ook nog 5 Blauwe reigers.

't Duumpje | 2008 | | pagina 8