Slaapplaatstellingen van Wulpen door Jaap Poortvliet In Sovonnieuws van septem ber (nieuwsbrief voor vogeltellers) is te lezen dat er in 2008/2009 een slaapplaatsenproject zal worden opgestart. Sovon is een organisatie die onder zoek doet naar vogels in Nederland met de hulp van een paar dui zend vrijwilligers en professionele krachten. Als je op een en dezelfde avond gelijktijdig de slaapplaatsen telt, die daarvoor in aanmerking komen, krijg je een goed overzicht van de vogels die op dat moment in de streek fourageren (naar eten zoeken). De vogelwerkgroep van 't Duumpje heeft besloten om in 2007 alvast een wulpentelling te organiseren. De Wulp is een makkelijk te herkennen soort die in de omliggende polders foera- geert. Slaapplaatsen, waar vogels gezamen lijk de nacht doorbrengen, zijn altijd een boeiend fenomeen. Spreeuwen zijn daar een bekend voorbeeld van, maar ook roofvogels, Ransuilen, ganzen, zwanen, meeuwen en steltlopers sla pen gezamenlijk. De Wulp is onze grootste steltloper en weegt ongeveer 1 kilo. Het verenkleed is bruinachtig en ze hebben een lange naar beneden gebogen snavel die bij mannetjes 11 tot 13 cm en bij vrouw tjes 14 tot 16 cm lang is. Tegenwoordig wordt de Wulp ook tot de weidevogels gerekend maar vroeger broedde hij in de duinen op heidevel den en in natte veengebieden. Wulpen die in de gematigde zone broeden trekken naar het zuiden en Wulpen die in midden en noord Europa broeden overwinteren rond de Noordzee en in Ierland. Wulpen zoeken hun voed sel zowel in weilanden binnendijks als op schorren en slikken buitendijks. Binnendijks foerageren ze vooral op wormen en emelten en buitendijks foerageren ze op pieren (leeglopers), krabbetjes en zagers, 's Avonds ver trekken ze van hun foerageergebieden naar de slaapplaatsen. Deze slaap plaatsen zijn meestal bij kreken met ondiep water waar ze veilig zijn voor grondpredatoren zoals vos en bunzing. Kreken die wat verder landinwaarts liggen worden als slaapplaats gebruikt door binnenlands foeragerende Wul pen. Ze komen ongeveer anderhalf uur voor zonsondergang tot een half uur na zonsondergang op de slaapplaatsen aan. Tijdens het aanvliegen wordt er veel geroepen. Ze komen in groepen van 5 tot 100 stuks aan. Uit de tellingen in de Sofiapolder blijkt dat in de maanden augustus en september de aantallen Wulpen het hoogst zijn. Volgend jaar worden niet alleen Wulpen geteld, maar ook andere soorten. We zullen dan te weten komen of dat bij andere soorten hetzelfde is of juist anders. In het natuurgebied tussen Draaibrug en Oostburg, de Sofia, is dit jaar meer dere malen geteld. Met de volgende resultaten: 31 juli 12 augustus 14 augustus 6 september 25 september 18 oktober 12 november 120 366 720 525 260 107 129 Op 18 oktober is op 6 verschillende locaties geteld: Sofia 107 De Herdijkte Zwarte Polder 27 De Blikken 158 Het Grote Gat Oostburg 75 't Zwin 27 De Baarzande 0 Totaal 394 Tellers: Lucien Boerjan, Piet du Burck, Jan Janssens, Jaap Poortvliet, Han Ris- seeuw, Petrus van 't Westeinde.

't Duumpje | 2008 | | pagina 11