Korte berichten Oproep Beleid voor plattelandsontwikkeling Enige tijd geleden zei minister presi dent Balkenende dat het kabinet werkt aan een vereenvoudiging van proce dures en het schrappen van regels om plannen sneller te kunnen uitvoeren. Een Sluisse politica greep die uitspraak aan om haar ongenoegen te uiten over het feit dat het ontwerp Beleid voor plattelandsontwikkeling door de Gebiedscommissie en 't Duumpje werd bekritiseerd. Maar wat is er aan de hand? Het ontwerp is op diverse punten in strijd met de geldende wet en regelgeving. Het gaat daarbij onder meer om het Omgevingsplan Zeeland 2006-2012 en de aanwijzing van West Zeeuwsch-Vlaanderen als Nationaal Landschap. Verder is er nauwelijks aandacht voor de bescherming van na tuur en landschap. Van een gemeente lijke organisatie mag verwacht worden dat plannen die ontwikkeld worden getoetst worden aan de bestaande wet- en regelgeving alvorens naar buiten te gaan. Als dat, zoals hier het geval is, niet voldoende gebeurt mag men kritiek verwachten. De politica zou er beter aan doen haar ongenoe gen te richten op de gemeentelijke or ganisatie die zijn werk niet goed heeft gedaan. Was dat wel gebeurd dan had de gemeente weinig te duchten van de Gebiedscommissie en 't Duumpje. Hans van Kuijk 2 maart 2008 (Jan Janssens] Waterschap Onlangs publiceerde het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen de gedragscode die in het kader van de Flora- en Fau nawetgeving moet worden opgesteld. Het rapport van bureau Waardenburg dat ten grondslag ligt aan de code gaat alleen over beschermde soorten. De mogelijke vindplaatsen van die soorten zijn niet systematisch geïnventariseerd. Waardenburg heeft enkele, zeer onvol ledige, bronnen gebruikt [o.a. Natuur- loket}. Het bureau weet natuurlijk ook wel dat dit niet in de haak is. Zoals ze zelf schrijven zijn er andere bronnen die meer weten maar dat kost geld en zelf inventariseren kost ook tijd en geld en dat doen ze dus niet. Verder beoogt de Flora- en Faunawet niet alleen bescherming te bieden aan plant- en diersoorten in de bescherm de natuurgebieden en daarbuiten. De wet beschouwt alle dieren en planten als waardevol en mensen moeten daar zorgvuldig mee omgaan, zo staat in de brochure Natuurbescherming in Ne derland. Handelingen waarvan iemand weet of kan vermoeden dat ze scha delijk zijn voor soorten of hun directe leefomgeving moeten achterwege worden gelaten. Aan dit aspect wordt in de gedragscode geen woord gewijd. Hans van Kuijk Disco Duumpje (Jan Janssens], De meeste verhalen in dit blad worden geschreven door een vaste groep schrijvers. Dat is plezierig want zo is de redactie verzekerd van een constante hoeveelheid kopij. Het blad biedt ook ruimte aan anderen om hun verhalen kwijt te kunnen maar dat gebeurt minder dan we zouden willen. Er zijn vast veel leden die dingen in de natuur beleven die de moeite van het vermelden waard zijn. Het hoeven geen bladvullende verhalen te zijn, ook korte verhaal tjes zijn welkom. Een voorbeeld van zo'n kort ver haaltje is het volgende. Als het vriest strooien we zaad voor de vogels en hangen ook her en der vetbollen op. Zo had ik ook een vetbol aan een tak opgehangen. Laatst probeerde een Koolmees daarvan te eten maar er was een sterke wind waardoor de vetbol en de Koolmees die daaraan hing nogal heen en weer zwiepten. De mees vond dat niet fijn en vroeg zich af of dat anders zou kunnen. Hij had daar ai snel wat op gevonden. Hij ging op de tak zitten, trok met z'n pootje de vetbol omhoog tot die op de tak lag en kon toen rustig verder snoepen. Misschien voor velen niets bijzon ders maar voor ons verrassend omdat de vogel een vaardigheid liet zien die we niet eerder hadden opgemerkt. Ziet u ook dingen in de natuur die u verbazen of verrassen laat het ons dan weten en stuur uw verhaal naar Hans.vanKuijk@net.hcc.nl.

't Duumpje | 2008 | | pagina 19