Planologie als 'visitekaartje' door Sietz Leeflang Deskundigheid werkgroepen 't Duumpje mondt vaak uit in planologiewerkgroep Redactielid Sietz Leeflang kreeg het verzoek een schets te geven van het werk van de planologiewerk groep, wel eens het 'visitekaartje' van onze vereniging genoemd. Kort voor het verschijnen van dit nummer had hij een gesprek met voorzit ter Leo D'Hoore, die 't Duumpje als woordvoerder in commissies en vele overlegsituaties naar buiten verte genwoordigt. Wat betekent planologie voor 't Duumpje? Planologie is een mooi, neutraal woord. Maar in ons kleine en steeds voller ge bouwd land met steeds sneller botsen de ruimtelijke belangen wordt planolo gie een soort strijdkreet, in ieder geval een werkterrein met voetangels en klemmen. Met elkaar proberen we in dit land het bouwwerk van de ruimte lijke ordening overeind te houden door steeds meer regels. Die maken het steeds ingewikkelder en lastiger en het aantal conflicten stapelt zich op. De overheid van hoog tot laag moet steeds vaker overstag om schade claims te ontlopen en roept daarbij boze gevoelens op bij vele burgers. Po litici houden zich uit angst voor stem menverlies steeds meer op de vlakte. In de strijd om het hier en daar nog vrije en onaangetaste landschap die steeds meer burgers bezighoudt zijn het bijna alleen de natuur- en milieu organisaties waar zij gehoor vinden. En van die organisaties zijn het alleen de gematigde, goed geïnformeerde en terzake kundige, die enige erkenning vinden bij de overheden. Wat niet wil zeggen, dat milieuorganisaties altijd eensluidend in oordeel of optreden zijn. En ook binnen deze organisaties kunnen meerdere opvattingen bestaan, want zeg zelf: kent iedereen wel de feiten en zijn sommige argumenten pro of contra niet vaak puur emontioneel? Als "nieuwlichter" bij de vereniging 't Duumpje heb ik deze sympathieke, door meerdere corifeeën op milieuge bied al vele jaren en soms niet zonder tegenslagen in het leven gehouden organisatie leren kennen als een club die de interne discussie niet uit de weg gaat. Waar meningsverschillen niet alleen voor leven in de brouwerij zorgen, maar ook vaak na een goede discussie een werkbare situatie opleveren die zelfs een door een meerderheid gedragen oordeel oplevert. Het is deze aanpak, die 't Duumpje in de buitenwereld een onmiskenbaar gezag heeft opgeleverd. Dit heeft er ook toe bijgedragen, dat 't Duumpje een vereniging is met een opmerkelijke ledentrouw en een ver rassende inzet van vrijwillige krachten. Van de zes werkgroepen die 't Duumpje telt en die elk een volstrekt eigen en deskundig stempel op de activiteiten drukken, is het de werkgroep planolo gie, die de meeste raakvlakken heeft met de ambtelijke en politieke bui tenwereld, variërend van provincie tot gemeenten, van Rijkswaterstaat tot het Waterschap en van de landbouw tot die van recreatie- en horeca-ondernemers. De werkgroep planologie heeft elf vaste leden en een adviserend lid van de ZMF en wordt voorgezeten door Leo D'Hoore; enkelen zoals Sjaak Herman en tot voort kort penningmeester Jaap de Hulster maken tevens deel uit van het bestuur. Dit is voor de vereniging nogal belangrijk omdat die geregeld naar buiten moet treden op grond van planologische kwesties. De vereniging is via de planologiewerkgroep en zijn voorzitter vertegenwoordigd in de West- Zeeuws-Vlaamse gebiedscommissie waarin het provinciaal bestuur, de ge meente Sluis, het Waterschap Zeeuws Vlaanderen, de Kamer van Koophandel, de landbouw en de recreatiesector zitting hebben. Leo D'Hoore heeft in de commissie zitting namens de Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties. V Kortgeleden kregen alle inwoners van West-Zeeuws-Vlaanderen een huis- aan-huis brochure van acht pagina's met een voortgangsverslag over het afgelopen jaar. Het was een optimistisch getint verslag, waarin sprake was van het "opstropen van de mouwen" bij al lerlei betrokken instanties na 2004 toen het provinciebestuur het gebiedplan Na tuurlijk Vitaal officieel had vastgesteld: de gemeente Sluis, druk in de weer met bedrijfsterreinen en fietspaden, het waterschap dat kilometers natuur vriendelijke oevers heeft aangelegd en ondernemers die nieuwe activiteiten zijn gestart. 400 hectare structuur verbetering (o.a. verkaveling] werden door rijk en provincie voor de landbouw gerealiseerd en 280 hectare nieuwe na tuur ingericht. Leo D'Hoore zegt in het bijschrift bij zijn foto (een van de zeven commissieleden) over het commis siewerk: een sterk staaltje van gezond verstand dat vertegenwoordigers van organisaties met soms tegenstrijdige belangen toch op één lijn weten te komen: enorm veel voorwerk van een commissie die de politiek nog veel meer diensten zou kunnen verlenen. Na dit alles komt de onvermijdelijke vraag: wat zijn de belangrijkste wa penfeiten van 't Duumpje en van de inbreng van Leo in de diverse land inrichtingsprojecten? Voor Leo, die zich eind jaren zeventig aansloot bij 't Duumpje, toen de vereniging (ooit opgericht in 1956) aan een 'revival' begon, zijn dat de situaties waarin met andere groeperingen, zoals die uit de hoek van de recreatie, tot een gezamenlijk standpunt kon worden gekomen. Dat was het geval bij de integrale gebiedsvisie "Kust in Kleur", waaruit het huidige "Natuurlijk Vitaal" is voortgekomen. Natuurlijk is niet alles acceptabel in zo'n beleidsvisie als je denkt aan het natuurbedreigende plan "Sluis aan Zee" dat er ook in zat, maar (mede door toedoen van 't Duumpje) gelukkig werd afgewezen door de ge meenteraad van Sluis eind 2007. Veel van het 'kleine' werk bestaat uit het volgen van kwesties op het gebied van handhaving, het al of niet juist toepas sen van vergunningen en dan zijn er de kwesties met soms een zeer lange adem zoals ruilverkavelingen. Leo, die in '81 voorzitter van de pla-

't Duumpje | 2008 | | pagina 6