Euro BirdWatch 2007 nologiewerkgroep werd, herinnert zich dat in die jaren de ruilverkaveling van Eede, aangevangen begin jaren '50, nog steeds niet was afgerond - het zou daarna nog jaren duren! Een onderwerp dat steeds terugkeert en "houvast" voor de natuurplanologen biedt is de ecologische hoofdstructuur en daarin heeft 't Duumpje een actieve rol gespeeld, waarbij de inbreng van alle werkgroepen een 'must' was. Voorbeelden: Sofiapolder en Willem- Leopoldpolder. In de ruilverkaveling Sluis-Oostburg [begonnen in '84) kon circa twee hectare natuur worden toegevoegd. In de verkaveling Bres- kens-Zuidzande kon zelfs 50 hectare worden vrijgemaakt. Wat mislukte: De herinrichting Aardenburg ['92) toen de boeren zich verzetten. De herinrichting Kust mislukte eveneens ['96), maar die vormde de opmaat naar Kust in Kleur. Dan was er [ondanks alle inspannin gen en handreikingen van 't Duum pje) het ruimtelijk en landschappelijk drama met het 'Groede Podium' [vóór 2007 een ouderwets drukbezocht familiepark met hertenwei en speel plaats rond tot begroeide heuvels verpakte bunkers) dat als gevolg van een domme jacht op Europese sub sidie een totale kaalslag onderging en bij elkaar enkele miljoenen euro's opslokte. Een potsierlijk stel bouwsels en tuinstrookjes tussen asfaltwegen is alles wat ervan over is. De gemeente Sluis, in de ban van het Europese geld [dat men uiteindelijk misliep) had geen oor voor de natuurbeschermers. Dan had je de windmolens bij Hoofdplaat, die zowel buiten als binnen 't Duumpje tot een grote verdeeldheid leidden. Een geluk: het werden er 5 in plaats van 22. De gemeente zal misschien een planschadeclaim niet ontlopen. Een voorbeeld overigens van wisselende opvattingen, ook in de milieuhoek: men begint steeds kritischer aan te kijken tegen windmolens, zowel vanwege hun energie-inhoud als wisselende energie-opbrengst. Leo vat werk en invloed van 't Duumpje tot slot aldus samen: "Wij worden vaak voor "lastig" uitgemaakt en vaak heeft men niet in de gaten dat wij in voor iedereen moeilijke kwesties gewoon behulpzaam proberen te zijn in een gebied waaraan wij ons hart verpand hebben". door Jan Janssens Op 5 oktober 2007 waren 8 leden van de vogelwerkgroep, 3 Vlaamse tellers en enkele passanten present op de telpost om een bijdrage te leveren aan Euro Birdwatch. Het was de hele dag zonnig en helder weer bij een NO wind van 3-4 Beaufort. Er werden dit jaar 3.062 vogels geteld, verdeeld over 58 soorten. Dit kan van jaar tot jaar sterk wisselen, afhankelijk van de weersomstandighe den. In 2006 werden bijvoorbeeld 4.395 vogels geteld verdeeld over 34 soorten en in 2005 maar liefst 12.098 vogels verdeeld over 43 soorten. Krenten in de pap waren een Dwerg meeuw, een Grote zilverreiger, een aarde worden er 1.186 met uitsterven bedreigd. Daarnaast gaan er ook nog eens 5.000 soorten beduidend in aan tal achteruit. Deze soorten vormen de leidraad voor prioriteiten in het werk van Birdlife. In totaal hebben 105 vogelwerkgroe pen meegedaan, die samen 110 tellin gen organiseerden. Met de 39 telpos- ten, die hun tellingen aan trektelling hebben doorgegeven komt dat op een totaal van 149 tellingen in Nederland. Er werden in Nederland 474.581 vogels geteld over 208 soorten In totaal deden 31 landen mee aan deze Europese telling. Van Noorwegen tot Gibraltar en van Azerbeidzjan tot Slechtvalk [man), 3 Sperwers, 27 Sijsjes, 99 Veldleeuweriken, 31 Zwarte mezen en 31 Zwarte ruiters. Dit jaar nam de Zwitserse Birdlife-part- ner SVS de coördinatie in handen van deze 2-jaarlijkse telling die afwisselend met World Birdwatch georganiseerd wordt. In het verslag van 2007 van deze Internationale telling, dat al jaren wordt samengesteld door Gert Ottens van Vogelbescherming Nederland, vinden we een aantal opmerkelijke gegevens. Van de bijna 10.000 vogelsoorten op De vogelwerkgroep in actie op de telpost [Jan Janssens] Ierland. 45.000 tellers brachten een dag de Europese trekvogels in kaart. In totaal werden 2.851.678 vogels geteld op 1.441 locaties. Zweedse deelnemers telden de meeste vogels, maar liefst 908.558! Ons resultaat stond op een goede tweede plaats. Alleen Hongarije [209), Rusland [207) en Polen [163) hadden meer tellingen georganiseerd. Het hoogste aantal deelnemers was zoals gebruikelijk in Spanje actief met 22.000 vogelliefhebbers. Bij ons stonden naar schatting 1.000 vogelaars te tellen en de jongste tellers waren 8 jarige kinde ren van een Kroatische schoolklas.

't Duumpje | 2008 | | pagina 7