y organiseren op korte termijn in West-Z.- VI. en is nog op zoek naar 4-5 geschikte drinkpoelen. Bedankt Alex voor je enthousiast ge brachte en boeiende presentatie. Maandag 18 februari was Geertje van de Krogt aan de beurt. Zij is staflid planologie van de ZMF (Zeeuwse Mili eufederatie], ze zit ook in de werkgroep planologie van 't Duumpje. Ze heeft zelf een introductie geschre ven bij deze cursus die citeer ik bijna letterlijk. De ZMF is een maatschappelijk betrok ken Zeeuwse belangenorganisatie, die opkomt voor een rijke natuur, een schoon milieu en een mooi landschap. Zij doen dit als een professionele orga nisatie die geworteld is in de Zeeuwse samenleving. Daarbij willen zij betrouw baar, deskundig en inspirerend zijn. Ze zijn daarbij niet bang hun nek uit te steken. De ZMF hecht aan gezamenlijke visievorming en samenwerking als het gaat om natuur, milieu en landschap. De natuurbeschermingsorganisaties trek ken daarom graag en vaak gezamenlijk op bij de communicatie over belangrijke thema's. De ZMF werkt landelijk samen met de andere elf milieufederaties en met de Stichting Natuur en Milieu. Regionaal werkt de ZMF samen met tal van organisaties, professionele, zoals de natuurbeheerders en vrijwilligers, zoals 't Duumpje. Eén van de thema's waar de ZMF zich mee bezig houdt is planologie. Goede planologie zorgt voor ruimtelijke ordening die verschillende functies in harmonie met elkaar en hun omgeving een plaats geeft. Het meest belangrijke en ook vaak het moeilijkst is het om te bepalen op welke manier onze geza menlijke doelen te halen zijn, welke strategie er gevolgd moet worden. Vervolgens is vooral menskracht nodig. Er zijn mensen nodig, die als oren en ogen in het veld kijken naar slechte en goede ontwikkelingen. Er zijn mensen nodig die bij de gemeente, de provin cie of het waterschap het beleid willen volgen. Mensen die hun energie willen steken in overleg of coalitievorming. Mensen die het willen en kunnen om eventueel schriftelijk bezwaar te maken. Aan de hand van een prima power- point-presentatie maakte Geertje e.e.a. duidelijk. Zij beloofde op deze cursusavond de mensen uitte dagen en te inspireren. We werden na de pauze opgedeeld in vier groepen, vertegenwoordigend de partijen landbouw, recreatie, natuurbe scherming en inwoners. De opdracht was in een rollenspel een ruimtelijke visie te maken voor het noordweste lijke deel van West-Z.-VI. Zeker voor de senioren, goed vertegenwoordigd deze avonden, was dit wat anders dan luisteren naar een spreker. Ik zat goed in de partij recreatie met ondermeer een campingeigenaar en de ambtenaar recreatie van de gemeente. Geertje, nu in de rol van de overheid, wist als prima gesprekleidster de visie van de vier partijen tot een synthese te brengen en Bruine kiekendief iedereen in zijn waarde te laten. Dat zij daarnaast een pittige strijdster is voor de belangen van de ZMF en 't Duumpje is deze avond voor ons duidelijk ge worden. Tot slot konden wij ons rijkelijk voorzien van folders. En dan was het alweer de laatste cursusavond, maandag 25 februari. Na wat aansluitproblemen vertelde Erik Blaakman ons de belangrijkste we tenswaardigheden over de roofvogels. Ik ken Erik van eerdere cursussen, hij is een boeiend spreker, zijn power- point-presentatie was weer vakwerk. Erik is bestuurslid van 't Duumpje en uiteraard lid van de vogelwerkgroep. Systematisch werden de vijf meest voorkomende broedende roofvogels van West-Z.-VI. besproken. Het vaakst zullen wij hier de Torenvalk zien, relatief vaak de Bruine kiekendief. De Bui zerd, de meest algemene (broedende] roofvogel in Nederland, zien we hier relatief minder. Dan volgen de Sperwer en als laatste de Boomvalk met enkele tientallen broedgevallen in Zeeland. In dit bestek al deze vogels beschrijven voert te ver, zie de vogelgidsen zoals de Peterson, de roofvogelbijbel van Rob Bijlsma of raadpleeg de site van de roofvogelwerkgroep Zeeland www. roofvogelszeeland.nl. Het belang van de vliegbeelden werd benadrukt. Uitgebreid werd stil gestaan bij de jachttechniek en de prooikeuze. Kort werden enkele voor Zeeland bij zondere roofvogels besproken. De Ha vik, een grote sperwer, komt als echte bosvogel, nauwelijks in Zeeland voor. De Visarend is in het voorjaar als trek vogel altijd wel een aantal keren geteld bij de telpost Breskens. De Zeearend, de vliegende deur, rukt van uit Oost- Europa op naar het westen. Als wintergast kunnen we in Zeeland de Blauwe kiekendief (broedt op de Waddeneilanden] en de Slechtvalk zien. Deze grote valk is een zeer snelle jager, haalt in duikvlucht snelheden van meer dan 200 km per uur. Laat ik deze vogel vlak voor de cursusavond voor het eerst gezien hebben! Hij zat op een paaltje bij de Blikken. Met dank aan twee gepen sioneerde vogelaars van 't Duumpje met hun telescoopkijkers. Voor de vogeltrek hoeven we niet naar Falsterbo, Gibraltar of de Bosporus. Ga in april, mei, naar de vogeltrekpost Breskens, liefst bij zuidoostenwind en je komt aan je trekken. Tot slot vertelde Erik over het feno meen van de gemeenschappelijke vaste slaapplaatsen van overwinterende roofvogels. In zijn jonge jaren heeft hij nog onderzoek gedaan o.a. bij de St. Kruiskreek naar de Blauwe kiekendief. Verklaringen voor dit gedrag zijn de veiligheid en het instinct om aantallen vogels af te meten aan het voedselaan bod. Al met al was het verhaal van Erik een goede afsluiting van een boeiende cur sus. Bedankt Han Risseeuw, we kijken uit naar de volgende cursus. Het wachten is nu op korte verhalen van cursisten over waarnemingen, die ze gedaan hebben in het veld, n.a.v. wat ze op de cursus geleerd hebben.

't Duumpje | 2008 | | pagina 12