Bomen knotten op 't Hooghuis door Ar9en en Marie Louise Goossens. Zaterdag 8 maart 2008 kwamen om half negen, onder een stralende zon, 13 personen het erf op. Acht nog zeer energieke oudere mannen, vier nog energiekere jonge kerels van 't Zwincollege en als laatste, maar niet de minste, een jongedame van bijna middelbare leeftijd. Ze kwamen om het werk, dat 14 dagen eerder begonnen was, af te maken. Deze werkzaamheden waren het gevolg van een overeenkomst die de fam. Goossens heeft met de Stichting Landschapsverzorging Zeeland, om rond de hoogstamboomgaard alle wilgen-, populieren- en essenknotbomen in goede conditie te houden. Het werk bestaat uit het afzagen van alle takken van de 5 jaar geleden geknotte bomen. De Zwincollegemannen [dit was een door hen gekozen stage] hebben zich met boog-, snoei- en jirryzagen (grote gebogen snoeizagen] en met kapmessen flink op de soms meer dan 20 cm dikke takken kunnen uit leven. Er kwam geen elektrische- of motorzaag aan te pas. Met het dunne afkomende hout wer den de om de boomgaard liggende takkenrillen aangevuld en uitgebreid. De rillen worden op hun plaats gehouden door een rij palen, die met behulp van een grondboor, stevig in de grond werden geplaatst om ervoor te zorgen dat de rillen bij zware stormen niet omwaaien. in de takkenril zijn al diverse dieren, zoals een vos, een steenuil, een egel [stekelvèrken], een bunzing en vele broedvogels (o.a. merels] aangetroffen. Aan insecten ontbreekt het niet. Die laatste soort bevindt zich ook in de bijenstal onder de prachtig bloeiende amandelboom. Maar geen knotter die van de zoemende bijtjes bang hoefde te zijn; die hadden het veel te druk met het weer verzamelen van nectar en stuifmeel. Van de geknotte "troenken" zullen de eenden, die in de aanwezige waterput rondzwemmen, wel weer gebruik ma ken om te broeden. In één van de knotbomen groeit ook een struik met lekkere "beiers" [stekelbessen]. Dat is iets voor komende zomer. Behalve voor fruitbomen (appel, peer, pruim, kers, mispel, amandel, moerbei], okkernoot en tamme kastanje wordt de boomgaard benut om de zwartblesschapen te weiden. Wat zullen straks de lammetjes genieten van het zonnetje in de luwte van de takkenrillen.

't Duumpje | 2008 | | pagina 14