't Leek een sprookje... r Ziehier de voorzitterswens van Walter de Milliano, die als landbouwkun dige in 1983 promoveerde op het onderwerp duurzame resistentie van graansoorten en nog maar enkele weken geleden de gelukkige begelei der was van een vijftiental promovendi in Zuid-Afrika. Het onderwerp van zijn studiekeuze die hij in 1975 maakte was duurzame veredeling van voedingsge wassen. Het was een keuze, die je nu zou willen toeschrijven aan een voor uitziende blik. Hoewel van een echte voedselcrisis gelukkig nog geen sprake is, is het onderwerp duurzame voeding door het nu razendsnel toenemende gebruik van voedingsgewassen voor de productie van biobrandstof uiterst ac tueel. Juist in de landen waar bij verder stijgende prijzen van geïmporteerde granen en verwante voedingsgewas sen hongersnood en opstand op grote schaal dreigt kan duurzame verede ling, die de nadruk legt op inheemse gewassen die hun betekenis al vele eeuwen hebben bewezen, redding brengen. Klimaatverandering vraagt resis tentie Walter noemt de naam van zijn grote voorbeeld: de Zuidafrikaanse onder zoeker v.d. Planck, die in 1962 met zijn theorie kwam van de "horizontale resistentie", die een belangwekkende aanwijzing heeft opgeleverd voor het latere onderzoek van de Milliano. Met een deel van zijn onderzoeksgebied bracht Walter de lezers van 't Duum- pje in nummer 3 van het vorig jaar in kennis met zijn artikel "Van gras tot graan", waarin we konden lezen over eeuwenoude Afrikaanse gewassen zoals teff, sorghum, gierst en durum tarwe. Hij gaf toen als voorbeeld de boeren van Eritrea, Oost-Afrika, die eeuwenlang teff verbouwden en door selectie kans zagen deze grassoort tot hun hoofdvoedsel te maken. Eritrea noemt Walter een "natuurlaboratorium" omdat dit land allerlei landschappen bezit met grote hoogte- tempera- tuur- en vochtigheidsverschillen. Groot is de opbrengst van teff niet (500 kilo per hectare gemiddeld] maar het is een gewas met een bijzondere voe dingswaarde, datje in moderne termen een "slow food" zou kunnen noemen: één maaltijd levert de energie voor een hele dag van hard werken, iets dat je met rijst ("fast food"noemt Walter dit gewas] niet hoeft te proberen. Hetzelfde geldt voor echte Afrikaanse gewassen als sorghum, parel- en vingergierst. Het bijzondere van de vele soorten die door menselijke en natuurlijke selectie zijn ontstaan is een bijzondere resistentie tegen ziekten, insecten en droogte. Walter en col legalandbouwkundigen, die de studie richting van v. d. Planck zijn gevolgd, kunnen niet genoeg waarschuwen tegen de voortgaande tendens om deze oude Afrikaanse gewassen met hun bijzondere voedingswaarde in te ruilen tegen geïmporteerde zaden en gewassen zoals mais en rijst (inclusief de bijgeleverde pesticiden] uit de VS, Europa en Azië. De klimaatverandering is een extra reden tot waakzaamheid voor de Afrikanen: de geïmporteerde gewassen bieden geen enkele kans op voldoende brede resistentie, die zo typerend is voor bepaalde Afrikaanse oergewassen, maar wel alle kans op misoogsten en hongersnood. Terug naar Zeeuws-Vlaanderen, deel uitmakend van de Delta, die een zelfde "natuurlaboratorium" zou kunnen zijn als Eritrea. De variaties hier in grondsoort, hoog teligging, temperatuur, verzilting enz. bieden alle kansen om door selectie gewassen te kweken (tarwe, lamsoor, zeekraal, algen en wat al niet meer?) die door adaptatie unieke voedingswaarde en resistente producten van hoge kwaliteit kunnen opleveren voor een duurzame regionale land-, tuin en waterbouw. Een onderwerp dat misschien ook past bij het werkter rein van onze vereniging? door Ann Willems Eên jaar of 4 geleden was ik met mijn kinderen bij mijn zus in Assenede (België]. Naast haar huis loopt een sloot die, onder de baan door, naar de sloot langsheen haar straat loopt. Vanuit de tuin zagen we een mooi tafereeltje een moedereend zwom met haar 8 eendekuikens in de sloot. Alle kinderen werden erbij geroepen. We telden ze samen, 8 eendjes op een rijtje, die zich haastten om dicht bij de mama te blijven. Mama eend zwom onder de baan door, de klein tjes volgden.maar bleven steken in resten ijzerdraad of een oude ratten val ofzo. Wij allen naar de overkant. We zagen eerst mama eend en dan 1,2,3,4,5 kleine eendjes! Papa Bob werd erbij geroepen, die zijn laarzen aantrok om de eendjes te bevrijden. Wij stonden aan de andere kant te wachten. Daar kwam nr 6. Even later nr 7. Mama eend dacht dat ze er allen waren en vertrok. Ze ging rechtsaf en zwom verder met haar 7 eendjes. Wij wachtten ongeduldig op nr 8 en vroegen ons af of ze wel de juiste kant op zou zwemmen. Je raadt het: nr 8 kwam onder de baan door en zwom vlug linksaf III! Met zijn allen probeer den we het eendje de andere kant op te sturen, maar het lukte niet. Ons kinderen liepen ook heen en weer en maakten het eendje nog angstiger. We konden ons zo goed inleven. We wilden zo graag dat de mama eend nog eens terug zou komen om haar kleintje. Na een poosje lukte het ons om het eendje rechtsomkeer te doen maken en in enkele minuutjes wereldrekord zwemmen had ze de mama ingehaald.

't Duumpje | 2008 | | pagina 6