OPROEP Graag zouden we uw hulp hebben bij het inventariseren van plaatsen waar veel Jacobskruiskruid staat. Verder willen we inzicht krijgen waar wel en waar geen rupsen zitten. Zou u willen melden als u de plan ten ziet en ook of er rupsen op zitten en zo ja, hoeveel gemiddeld per plant. Het kan ook zijn dat de rupsen al weg zijn en de plant ge heel of gedeeltelijk kaalgevreten is. Ook die gegevens zouden we graag ontvangen. Op die manier krijgen we een beeld hoe de planten en rupsen zich verspreiden en kunnen we verder onderzoek doen. Als u informatie hebt over een van de bovenstaande vragen kunt u die sturen naar: Anna.Almekinders@net.hcc.nl Bij dit artikel staan foto's in zwart-wit. Rond de datum van het verschijnen van dit blad worden er ook foto's van de plant, de rups en de vlinder geplaatst op de weblog http://vlinderswzvl.blogspot.com/ Daar vindt u ook ander vlinder- nieuws. Opvallend geel-zwart gestreepte rupsen van de Sint-jacobsvlinder [Hans van Kuijkj- waarschijnlijk vooral met de namen te maken. Beide soorten hebben tenslotte een heilige in hun naam. De vlinder is gedurende een lange tijd van het jaar te zien. De eerste exem plaren komen rond half april uit de pop. De laatste verdwijnen tegen half augustus uit beeld. Per jaar vliegt er maar één generatie. De vlinders komen over een behoorlijke tijd gespreid tevoorschijn. De rupsen zijn erg opvallend en ook niet met een andere soort te verwar ren. Het zijn gele rupsen met zwarte strepen. Ze worden ook zebrarupsen genoemd. In tegenstelling tot de mees te beervlinderrupsen zijn deze rupsen maar weinig behaard. Ze zitten de hele dag open en bloot op de voedselplant. Dat is opmerkelijk omdat ze door hun opvallende kleur niet worden geca moufleerd en niet afschrikken door flinke beharing. Ze beschermen zich zo te zien op geen enkele manier tegen predatie. Wel zijn ze getooid met de "gevaarlijke" kleuren die aan wespen doen denken. Maar er is meer. Eerder staat beschreven dat Jacobskruiskruid gifstoffen bevat. De rupsen van de Sint-jacobsvlinder nemen dit gif op en zijn hiermee zelf ook giftig voor vogels e.d. Ook op andere soorten Kruiskruid kunnen wel rupsen worden aangetrof fen, maar de voorkeur gaat duidelijk uit naar het Jacobskruiskruid. Omdat Jacobskruiskruid zo giftig is voor m.n. paarden, is niet iedereen

't Duumpje | 2008 | | pagina 9