Introductiecursus door Ton Albregts even gelukkig met de enorme expansie van deze plant. Op sommige plekken is het 's zomers helemaal geel van de bloemen van dit kruid. Zo was dat in 2007 ook in het als natuurgebied inge richte deel van de Willem-Leopoldpol- der bij Retranchement het geval. Daar zouden de rupsen goed werk kunnen doen. De vlinder komt daar wel voor in de buurt. Twee jaar eerder werd hij enkele malen aangetroffen in een nachtvlin- derval op de Breijdelhoeve. Tussen de Breijdelhoeve en Willem-Leopoldpolder ligt de Versschepolder en die is in de zomer al even geel. Aan voedsel geen gebrek. Op het eigen erf aan de Olieslagers- weg te Retranchement staan ook aar dig wat planten Jacobskruiskruid. Bijna alle planten vallen ten prooi aan rup senvraat. Soms zitten er wel 100 rup sen op één plant. Wat er dan overblijft is een armzalig staketsel. In totaal heb ben we in 2007 een kleine 3000 rupsen geteld. Niet alle rupsen zijn volgroeid geraakt onder andere als gevolg van voedselgebrek. Je zou verwachten dat de planten dan zijn uitgeroeid. Maar nee, na een tijdje komen in de bladok sels van die kale staken kleine groene takjes die supersnel gaan bloeien en zaad maken om hoe dan ook te zorgen voor nageslacht. Toch is het kaalvreten een enorme aanslag op de vitaliteit van de plant en er worden veel minder zaadpluisjes voortgebracht. In de jaren '60 en '70 van de vorige eeuw stond er in de Olieslagerspolder nog weinig of geen Jacobskruiskruid. Toen er op het erf bij het ophogen van de voormalige mestvaalt een veld met Klein kruiskruid was verschenen, bleken deze plantjes binnen de kortste keren onder de rupsen van de Sint- jacobsvlinder te zitten. Ook toen ging het om honderden rupsen die als het ware uit het niets kwamen. Han Risseeuw verzocht mij een verslag te schrijven van de intro ductiecursus in januari en februari 2008. Uiteraard doe je dat dan, immers ik ben voornamelijk passief lid, hij is al jaren één van de steun pilaren van 't Duumpje. Secretaris sinds 2000, die al enkele jaren een voorzitter mist, trouw bomenknot- ter, echt een spin in het web. Ik heb nu enkele introductiecursussen ge volgd, hij was altijd de organisator. Daar zaten we dan maandag 21 januari weer in de schoolbanken, om 19.30 uur in het Zwincollege te Oostburg, zo'n dertig Duumpjesleden en belangstel lenden in de natuur. De tafeltjes en stoeltjes niet zoals vroeger in rijen achter elkaar, neen gegroepeerd met vieren. Ja het onderwijs is veranderd, de kranten staan er vol van, en niet altijd ten goede. Awie de Zwart beet de spits af, ook voor mij geen onbekende. Ik ken hem van eerdere cursussen, van een excur sie in de Zwarte Polder en als hij weer eens de publiciteit haalt met het vinden van een zeldzaam plantje. Soms ont moet ik hem op de dijk langs het Grote Gat, als hij fietst naar de schuur van het Zeeuws Landschap, hij werkt bij die instelling. Heerlijk lijkt me dat als je werk en hobby soms kunt combineren. Awie gaf een ouderwetse, gedegen lezing met veel dia's over de begrazing sinds een jaar of tien door de schaaps kudde op een aantal dijken tussen Oostburg en Sluis. Awie, ook kartrek- ker van de plantenwerkgroep is een boeiende verteller. Duidelijk werd de positieve invloed van de schapenhoef jes en de schapenmest op de soorten rijkdom van de flora. Grappig de ver schillen daarvan tussen de dijktaluds en de wachtweiden, omheinde stukjes als de herder de kudde tijdelijk alleen V laat. Tijdens de lezing en aan het slot gaf Awie uitgebreid de gelegenheid tot vragen stellen. Een prima start van de cursus. Awie deze lezing verdient het herhaald te worden, nog eens in Duumpjesverband, voor de Heemkun dekring, op het Zwincollege? 28 januari gaf Kris Struyf, centrum leider van het Nationaal Natuurpark het Zwin live commentaar bij de film Expeditie Ooievaar. Hij was de initi atiefnemer en coördinator van deze expeditie, die in augustus 2000 en 2006 enkele bezènderde (mooi scrab- blewoord) Ooievaars volgde op hun trek. Vanuit het Zwin en het dierenpark Planckendael dwars door Frankrijk en Spanje naarTarifa, de oversteekplaats naar Afrika over de 14 km brede Straat van Gibraltar. We genoten van prach tige beelden van Google Earth, wis selende landschappen, natuurparken, boerencampings, steden, zelfs van vuilstortplaatsen. Dit zijn nu nog de favoriete fourageerplaatsen voor de ooievaars. Maar de regelgeving vanuit Brussel gebiedt het snel met aarde bedekken van die vuilstorten. De Ooi evaars zullen dan meer terug moeten naar de natuur. En uiteraard fraaie beelden van Ooievaars, soms hele zwermen, maar ook van roofvogels zo als gieren en wouwen. Wie een mooie vacantieroute deze zomer wil hebben, hij/zij volge de ooievaars. Via Parijs, de boerencamping Ie Clef des Champs bij het natuurgebied Ie Marais-Vacherie boven la Rochelle, naar la Rochelle. De Gironde over, de autosnelweg door de saaie dennenbossen van les Landes. De westelijke Pyreneeën over in de buurt van Roncevalles. Som mige locaties zoals de rivier de Ardour, de plaats Organbidexua kon ik op de Michelinkaarten niet terugvinden. Via Tudela, Madrid en Toledo, Jerez de la Frontera, Medina Sidonia [de vuilstort!) naarTarifa. Met hulp van de thermiek (kolommen, bellen opgewarmde lucht) proberen de Ooievaars zo hoog moge-

't Duumpje | 2008 | | pagina 10