Waterschap Z.-VI. en de Flora- en Faunawet door Anne-Marie de Kok Als lid van 't Duumpje, natuurliefhebber én medewerker van waterschap Zeeuws- Vlaanderen, sommigen denken overigens dat deze combinatie niet mogelijk is maar het kan dus wel degelijk maar dat ter zijde, wil ik graag reageren op het artikel met de titel 'Waterschap' uit de vorige uitgave van 't Duumpje. Naar mijn mening is dit artikel geschreven met kennis die, om het maar even in de heden daagse taal te zeggen, niet helemaal up-to-date is. Graag zou ik jullie daarom met onderstaand artikel willen updaten. Door de Unie van Waterschappen is in 2006 de Gedragscode Flora- en Faunawet voor waterschappen opgesteld. Deze gedrags code is voorgelegd aan de minister van LNV en die heeft deze na verschillende aanpassingen uiteindelijk goedgekeurd. In de gedragscode staat beschreven op welke wijze gewerkt dient te worden wanneer er juridisch zwaarder beschermde soorten voorkomen [de soorten uit tabel 2 en 3 uit de Flora- en Faunawet]. Wanneer bij het uitvoe ren van beheer en onderhoud gewerkt wordt volgens de gedragscode is een ontheffing in het kader van de Flora- en Faunawet niet no dig. Gaat het om nieuwe werken dan is wel een ontheffing nodig als er soorten uit tabel 3 voorkomen. Uiteraard geldt er voor alle voorkomende soorten dat er zorgvuldig ge handeld dient te worden en dit staat dan ook op pagina 8 van de gedragscode vermeld. Naast de werkbeschrijvingen staat er in de gedragscode ook een aantal eisen genoemd waar een waterschap aan moet voldoen wanneer het werkt volgens de gedragscode. Eén van deze eisen is dat er in kaart moet worden gebracht waar de juridisch zwaarder beschermde soorten zich bevinden. Toen in april 2007 het Dagelijks Bestuur van het waterschap heeft besloten daadwerkelijk volgens de gedragscode te gaan werken is dan ook meteen een plan van aanpak op gesteld. De eerste vraag die dan naar voren komt is op welke wijze gaan we de bekende gegevens boven water krijgen. De kennis is aanwezig maar waar begin je. De conclusie was dat er eerst een oriënterende litera tuurstudie zou moeten plaatsvinden welke als basis kan dienen. Deze literatuurstudie is uitgevoerd door Bureau Waardenburg. Al snel kwamen we er achter dat er in het gebied veel kennis aanwezig was maar dat dit niet zomaar uit handen wordt gegeven. Niet uit onwil maar omdat deze gegevens in mensen hun hoofd zitten of in zakboek jes wordt bijgehouden. Niet iets wat je dus zomaar kant en klaar krijgt aangeleverd. Met Tot dusver de update over het waterschap en de Flora- en Faunawet. Hopelijk is het enigs zins negatieve beeld wat door het vorige artikel werd geschetst nu wat bijgeschaafd. Ik ben me ervan bewust dat voorgaande informatie misschien voor sommigen nog te beperkt is en dat het weer veel nieuwe vragen, opmerkingen en/of ideeën oplevert. Als dit het geval is zou ik zeggen pak een keer de telefoon en bel het waterschap, ik sta jullie graag te woord. Bureau Waardenburg is toen de afspraak ge maakt dat zij alleen in kaart zouden brengen wat er uit diverse verspreidingsatlassen, in het verleden uitgevoerde gepubliceerde on derzoeken en als laatste via het Natuurloket te halen was. Dit heeft geresulteerd in het rapport 'Beschermde soorten Waterschap Zeeuws-Vlaanderen'. We zijn ons er van bewust dat we er met al leen deze literatuurstudie nog lang niet zijn. Ook willen we ons niet beperken tot alleen de juridisch zwaarder beschermde soorten uit tabel 2 en 3 van de Flora- en Faunawet maar willen we ook weten waar de voor Zeeuws-Vlaanderen bijzondere (doel)soor- ten zich bevinden. Maar goed je moet ergens beginnen dus is de opdracht naar Bureau Waardenburg beperkt gebleven tot de tabel 2 en 3 soorten. Om meer gegevens te verkrijgen hebben we contact gezocht met enkele leden van de Zeeuws-Vlaamse natuurbeschermingsver enigingen. Na wat overleg over voorwaar den waren zij bereid de bij hun bekende verspreidingsgegevens aan te leveren aan het waterschap. Via deze mensen zijn we in contact gebracht met de Zoogdierwerkgroep Zeeland en na enig overleg zijn ook deze mensen bereid om hun gegevens aan het waterschap beschikbaar te stellen. Op het ogenblik wordt er druk gedacht over een mogelijkheid al deze gegevens te digita liseren zodat ze heel eenvoudig te raadple gen zijn en in de toekomst goed gemuteerd kunnen worden. Weer een volgende stap is het verder uitwerken van de werkbeschrij vingen die in de gedragscode vermeld staan. Dit is voor een deel al gedaan door Bureau Waardenburg maar het streven is om dit nog meer op soortniveau te gaan specificeren. Een kort verslag van wat activiteiten die de werkgroep Planologie in de eerste maanden van dit jaar bezig heeft gehouden. Het Zeeuwse Landschap wil een aantal bomen rooien aan de Cathalijneschans aan het Groote Gat. Daar zijn we niet voor. We hebben dat ook laten weten aan de Gemeente Sluis die formeel toestemming moet geven. Het Zeeuwse Landschap wil er andere maar vooral minder bomen voor terug zetten. Jammer en onnodig. De laatste afweging is nog niet gemaakt. Praatje met je branchegenoot of vecht je elkaar het kot uit. U zult er van horen. Kust in Kleur was jaren geleden al de kreet. We hebben heel veel aandacht besteed aan de invulling van de kuststrook tijdens en na de waterstaatkundige werken (Inrichting Zwakke schakels]. De uitvoering vindt plaats onder leiding van het Waterschap. Intensief maar ook heel leuk werk. Natuurlijk krijgen we niet alles wat we willen maar de overwegingen die we meegeven aan de betrokken partijen zijn niet aan dovemansoren gericht. De werkgroep kan eigenlijk best nog wel iemand gebruiken met juridische kennis en/of achtergrond. Het aan schrijven van partijen over wat men doet of soms ook niet doet vergt steeds vaker juridische kennis. Die is er wel en meer dan voldoende maar we zijn kwetsbaar in de bezetting. Dus hierbij de oproep: kom erbij en geniet van ons handelen! Bellen, schijven of mailen kan naar Leo D'Hoore. U allen bekend. Overigens: over water en alles wat daarmee samenhangt hoeft men ons niets meer op de mouw te spelden. We hebben een fenomeen op dat gebied in ons midden. Laat ze maar komen!

't Duumpje | 2008 | | pagina 19