Ons werkgebied is een natuurlaboratorium Interim-voorzitter Walter de Milliano: door Sietz Leeflang Ondanks drukke werkzaamheden en geregeld verblijf buitenslands (direct na dit interview moest hij weer naar Zuid-Afrika!) heeft Walter er in toege stemd "tussentijds"(interim) voorzitter van 't Duumpje te worden. Er moet iets zijn met onze vereniging waardoor iemand, die het zó druk heeft, zelfs al is het voorlopig, er het voortouw wil nemen. Er zijn twee woorden die dit kunnen verduidelijken. Ze vallen al snel tijdens ons gesprek in zijn vroeger ouderlijk en nu (hij werkt door de week in Ooster hout) weekendhuis in Oostburg: laboratorium en wetenschappelijk. Die hebben alles te maken met de manier waarop Walter denkt over zijn ge boortestreek West-Zeeuws-Vlaanderen ("een gebied veroverd op de zee, een stuk mensenwerk datje nu een laboratorium kunt noemen"). En dat heeft te maken de uitstraling, die 't Duumpje in zijn ogen zoveel mogelijk moet hebben om aan geloofwaardigheid, bijvoorbeeld bij de overheid, te winnen. Zelf wetenschapsbeoefenaar wijst Walter op de wonderlijke bun deling van kennis die de vereniging in feite al is. de schaduw geeft een gunstig milieu voor de (vroege) ontwikkeling van ziekten en verdere opbrengstderving. Een binnendijkse rij karakteristieke populieren moet weg omdat de bui tendijks gerichte radargolven die het scheepvaartverkeer in veilige banen moeten leiden er hinder van zou kun nen ondervinden. Natuurlijk denken bomenliefhebbers er anders over: zij wijzen op de fruittelers, die de be schutting van de bomenrij niet kunnen missen, zij zeggen dat een sloot mis schien wel meer van de grondwater spiegel verlaagt dan een bomenhaag en dat de microflora en fauna rond Walter de Milliano: "Het mag best wat wetenschappelijker". [Hans van Kuijkj Het zou ook een wetenschappelijke aanpak kunnen zijn, die een vereniging als 't Duumpje kan behoeden voor tweespalt. Die kun je al gauw krijgen als je merkt hoe over dezelfde dingen totaal verschillend wordt gedacht. Let maar eens op een actueel voorbeeld als de vraag hoe het gemiddelde lid staat tegenover zoiets als een boom. Voorde gewasproducenten beneemt een boom zonlicht; concureert het met de veldgewassen naar grondwater, en bomen een onmisbare invloed hebben op het gezonde akkerbodemleven en dat akkervogels aantoonbaar baat heb ben bij een rij bomen. En wie gunt ons melkvee (als ze 's-zomers nog in de wei mogen) niet een schaduwrijke plek bij felle zon en welke boer zal ontken nen dat ook een koe een zonnesteek kan oplopen...Wat weten we eigenlijk van de ecologische betekenis van bomen en de betekenis die zij kunnen hebben voor de duurzame landbouw van de toekomst, die het toch echt mi lieuverantwoordelijk zal moeten gaan doen? Bij de meeste discussies op milieu gebied - en dat kunnen er ook bin nen 't Duumpje heel wat zijn! - heb je wetenschappelijke argumenten nodig. Met emoties kom je niet ver. En iedereen die weet welke belangrijke rol een natuurbeschermingsvereni ging kan spelen in het bijsturen van soms milieuonvriendelijk uitpakkend overheidsbeleid, die kent de waarde van wetenschappelijk onderbouwde argumenten. rsalternatief Zwakke Schakel euwsch-Vlaanderen

't Duumpje | 2008 | | pagina 5