Ontsnapte vijverplanten zorgen voor problemen door Awie de Zwart In de diverse tuincentra is een levendige handel in waterplanten. Er is een groot aanbod van moeras- en zuurstofplanten. Bekende planten die we ook in het wild tegen komen, maar de laatste tijd ook steeds meer exo tische soorten. En die laatste categorie leidt soms tot grote problemen. Hoewel het in onze streek (nog) meevalt kan het geen kwaad om hier op tijd aandacht voor te vragen. Wie zelf een vijver heeft kent het ver schijnsel. In het begin blijven de plant jes klein en komen moeilijk op gang maar als ze eenmaal gaan groeien dan is het einde zoek. Onstuitbaar verme nigvuldigen de planten zich en al snel is de vijver te klein. Het open water is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een dikke brei waterplanten. Er moet ingegrepen worden. Maar dan, wat te doen met deze vitale waterplanten. Het stuit vele mensen tegen de borst om gezonde waterplan ten zomaar in de groene container te gooien. Dus wat lijkt dan logischer dan de groene massa toe te vertrouwen aan de dichtstbijzijnde sloot of drink put. Dat is een win-win situatie zonder verliezers zou je denken. Immers het overtollige vijvergroen krijgt een tweede leven en de natuur wordt een handje geholpen. Maar niets is minder waar. Het inbrengen van een vreemde soort (floravervalsing) in een bestaan de plantengemeenschap leidt in veel gevallen tot problemen. Soms kan het zelfs leiden tot het verdwijnen van de oorspronkelijke begroeiing. Waternavel In een eerder artikel is al eens uitge weid over de negatieve effecten van de Grote waternavel. Deze waterplant belandde vanuit Zuid Amerika in het tuincentrum en na een tussenstop er gens in een vijver uiteindelijk in de vrije natuur. En daar ontpopt de plant zich inmiddels tot de killer van de kanalen. Mede doordat de natuurlijke vijanden (nog) ontbreken wordt de plant geen strobreed in de weg gelegd en kan zich explosief uitbreiden. Riviertjes en kanalen groeien binnen korte tijd volle dig dicht. Veel kosten en moeite moe ten worden ingezet om de waterlopen open te houden. Maar voorlopig lijkt het nog dweilen met de kraan open. Nieuwe indringers Hoewel de eerste alarmerende be richten over de Grote waternavel pas dateren van een paar jaar geleden is dat nieuws alweer naar de achtergrond verdreven door het verschijnen van een nieuwe indrin ger in het natte mi lieu. Het betreft de Waterteunisbloem die van oorsprong afkomstig is uit Noord Amerika. Een drijvende forse waterplant met prachtig gele, op teu nisbloem gelijkende bloemen. Evenals de waternavel een krachtige groeier die in korte tijd grote wateroppervlak ten kan bedekken. Een verstikkend drijvend tapijt dat de oorspronkelijke watervegetatie volledig overwoekert. En het afgelopen jaar is ook de nauw verwante Kleine waterteunisbloem voor het eerst gevonden in Nederland. Ook deze plant heeft, afgaande op berichten uit omliggende landen, een weinig hoopvol c.v. En zo wordt de lijst van problematische nieuwkomers gestaag langer en langer. Maatregelen Als gevolg van de grote problemen die sommige nieuwkomers veroorzaken is in 2006 het Consortium Invasieve Plantensoorten opgericht. Dit consor tium heeft als taak te bekijken welke planten problemen veroorzaken en wat daar aan te doen is. Eén van de maat regelen die inmiddels zijn genomen is een verkoopverbod voor een aantal vijverplanten. Zo mogen de Grote waternavel en de Waterteunisbloem niet meer worden verkocht. Andere probleemgevallen als Watercrassula, Cabomba, Kleine waterteunisbloem, Parelvederkruid en Moeraslantaarn zijn nog wel te koop. Wees dus alert en gooi overtollig vijvergroen nooit weg in de vrije natuur! Waterpest Het uitzetten van uitheemse water planten is overigens niet iets van de laatste jaren. Ook uit de 19e eeuw zijn voorbeelden bekend hoe het volledig uit de hand kan lopen. Een van de sprekendste voorbeelden betreft de Brede waterpest (what's in the name). Deze plant die oorspronkelijk uit Noord Amerika afkomstig is werd omstreeks 1820 in Engeland ingevoerd. Daar bleek al snel dat het morsen van één enkel takje in het water een onge kende vermenigvuldiging tot gevolg had. Toen het plantje in 1859 in handen van een Utrechtse professor viel kon deze het niet laten, aangestoken door de "enthousiaste" verhalen uit Enge land, ook hier een plukje waterpest aan het water toe te vertrouwen. Met alle gevolgen van dien. Binnen twee jaar waren alle watergangen in de ruime omgeving volledig verstopt en werd het scheepvaartverkeer ernstig gehinderd. Inmiddels anderhalve eeuw later is de situatie totaal anders. Onder invloed van de veranderde waterkwaliteit is de Brede waterpest zo sterk achteruit gegaan dat het is beland op de Rode Lijst! Het kan dus verkeren. Dit geeft misschien wat hoop voor de huidige generatie probleemgevallen maar laat u niet misleiden, want behaalde resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Overzicht invasiesoorten West Zeeuws-Vlaanderen (voor zover bekend). - Grote waternavel Retranchement - Watercrassula Breskens - Parelvederkruid Oostburg, Zuidzande

't Duumpje | 2008 | | pagina 7