Jacobskruiskruid en de Sint-jacobsvlinder door Anna Almekinders Jacobskruiskruid komt nogal eens in het nieuws omdat de plant zeer giftig is voor veel dieren. Een probleem daarbij is is dat de plant sterk uitbreidt. Toch zijn er ook dieren, vooral insecten, die afhankelijk zijn van kruiskruidsoorten en met name van Jacobskruiskruid. Misschien geeft dat mogelijkheden voor biologische bestrijding? Jacobskruiskruid is erg giftig voor vooral paarden en runderen. Wanneer deze planten in de wei staan worden ze niet gegeten, maar wanneer ze gedroogd in hooi worden aangeleverd herkennen de dieren deze planten niet en eten ze op. De gifstoffen, alkaloï den, hopen zich op in de lever tot een dodelijke hoeveelheid is bereikt. Dat betekent dus dat bij hoge consumptie een beest snel zal sterven. Bij af en toe een hap Jacobskruiskruid zal het langer duren, maar wanneer de boven grens is bereikt treedt onherroepelijk de dood in. Vanouds kwamen deze planten vooral voor in de duinen. Aan het eind van de vorige eeuw zijn er ter verfraaiing van wegbermen bloemen ingezaaid, waaronder Jacobskruis kruid. Dat betekent dat ze nu ook meer in het binnenland voorkomen. De plant gedijt goed op de lichtere gronden. Het zaadpluis zorgt voor de verspreiding. Bestrijding is niet eenvoudig. In hooi land moeten de planten er daadwer kelijk uit. Een remedie die wel wordt toegepast in b.v. wegbermen is om de bloemen af te maaien. Hierdoor probeert men de uitbreiding te beteu gelen. Een andere kant is dat de bloemen prima nectarleveranciers zijn. Vaak zitten er vlinders en andere insecten op. Er zijn zelfs vlinders die afhankelijk zijn van deze plant, omdat Jacobskruis kruid (bijna) de enige voedselplant voor de rupsen is. Dit zijn de bekende Sint-jacobsvlinder, een dagactieve (macro-)nachtvlinder en de micro-vlin ders Cochylis atricapitana en Eucosma campoliana. In deze bijdrage gaat het over de Sint-jacobsvlinder. De Sint-jacobsvlinder behoort tot de familie van de beervlinders. De we tenschappelijke naam Tyria jacobaeae geeft al aan dat de vlinder zijn naam ontleent aan het Jacobskruiskruid waarvan de wetenschappelijke naam luidt: Senecio jacobaea. Het is een opvallende vlinder met een zwart-grijze voorvleugel en een dieprode achtervleugel. Onderaan de voorvleugel zitten in het donkere veld twee rode punten en langs de buiten rand een rode streep. Eigenlijk zijn ze nauwelijks te verwisselen met een an dere soort. Dat ze nog wel eens Sint jansvlinders worden genoemd heeft Sint-jacobsvlinder, Tyria jacobaeae Hans van Kuijk). Jacobskruiskruid Senecio jacobaea cHans van Kuijk],

't Duumpje | 2008 | | pagina 8