Vlinders in het najaar Atalanta op klimop [Hans van Kuijk). Zo zijn er overdag nog late Atalanta's, Dagpauwogen en Bont zandoogjes te zien. 's Nachts zoeken er nachtvlin ders naar nectar, zoals Agaatvlinder, Herfstrietboorder, Bruine herfstuil e.d. Op dit tijdstip is het een van de weinige bloeiers, waarmee het belang nog groter wordt. Vele soorten kevers, vliegen, hom mels, wespen, bijen en natuurlijk ook spinnen huizen in de klimop. Er zijn zelfs specialisten zoals de Klimopke ver, Klimopcicade en de Klimopbij. Deze laatste soort is een aantal jaren geleden vanuit het zuiden in ons land gekomen. Het eerst C1997) is hij ge signaleerd in Zuid-Limburg en enkele jaren later in Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet alleen als nectarleverancier is de plant belangrijk voor vlinders. Voor het Rups van de Hageheld [Hans van Kuijk] Boomblauwtje is het een belangrijke waardplant. Een blauwtje in de buurt van klimop zal meestal dan ook een Boomblauwtje zijn. Een andere vlinder waarvan de rups op o.a. klimop leeft is de Hageheld. De grote rupsen [ca. 7 cm) van deze vlinder worden nog wel eens gezien. De insecten die in de klimop leven of er zich verschuilen vormen op hun beurt een voedselbron voor insecten eters. Laat in de winter, als alle bessen van andere struiken al lang op zijn, wor den de bessen van de klimop rijp, ze zijn dan zwart. Lijsterachtigen, vooral Merels, doen zich tegoed aan deze vruchten. Ook Zanglijsters, als ze van de Merels mogen, proberen een besje mee te pikken. Af en toe komt er een Kramsvogel, maar zo dicht bij de men sen is waarschijnlijk eng. Bij het inrichten van een natuur- en vlindervriendelijke tuin hoort de klimop zeker een plaats te krijgen. Wanneer er geen boom of lelijke muur is om te bedekken is er misschien wel een schutting of anders gewoon een stuk gaas waarlangs de planten kunnen klimmen. Anna Almekinders Vanaf half augustus neemt het aantal dagvlinders sterk af. Vooral van de soorten die in het vrije veld leven worden er nog maar enkele gezien. Er zijn ook vlinders die pas veel later in het jaar uit beeld verdwijnen. Deze komen vooral voor in tuinen. Dit is niet onlogisch. Daar zijn in deze tijd de meeste nectarbloemen te vinden. Naast de in het voorgaande artikel genoemde klimop is er b.v. herfstaster. Dagvlinders die in de herfst te zien zijn, zijn vooral Bont zandoogje, Dagpauw oog, Atalanta en Gehakkelde aurelia. Verder vliegt ook de Kleine vos nog en de Kleine vuurvlinder. (Hans van Kuijk). Wat veel vlinders interessant vinden is overrijp (of zelfs rot) fruit. Op bijgaande foto snoept de Gehakkelde aurelia van een rotte appel. Ook bramen zijn in trek. Het is leuk om in deze tijd van het jaar een voedertafel te maken met wat vruchten erop. Niet alleen dagvlinders, maar ook nachtvlinders weten dat te waarderen. Doordat het al vroeg donker is kunnen ook de snoepende nachtvlinders al in het begin van de avond bekeken worden.

't Duumpje | 2008 | | pagina 10