Vroegevogelexcursie Petrus van 't Westeinde zondag 4 mei 2008 Op de parkeerplaats van de Groedse Duintjes kwamen ongeveer 30 men sen bijeen om te gaan luisteren naar de zang van vroege vogels. De Groedse Duintjes is een oude inlaag met veel kikkerpoelen en zoet wa ter. Het is een geschikt leefgebied voor kikkers, padden en salamanders. Door de variaties van moeras naar droog duin komen er vele soorten vo gels voor. als vereniging draait op basis van vrijwil ligheid. Geen van de reguliere activiteiten van onze vereniging worden als 'betaald werk' gezien. De discussie ging ook vooral om vergoe dingen voor betaalde werkzaamheden die 't Duumpje voor derden doet, zoals overheden of natuurterreinbeheerders. Kort samengevat heeft het bestuur het volgende besloten: 't Duumpje is geen commerciële orga nisatie, maar staat open voor eventuele opdrachten van derden. Het aangaan van een opdracht van een derde wordt afgewogen aan een aantal criteria. Uiteraard moet het gaan om een opdracht in lijn met de doelstelling van 't Duumpje. Ook dienen juridische consequenties van te voren helder zijn en dient de onafhankelijkheid van 't Duumpje te zijn gewaarborgd. Een opdracht wordt altijd aangegaan door 't Duumpje en een derde, met één van de bestuursleden als contact persoon. De uitvoerende leden van werkgroepen kunnen maximaal 25% van het overeengekomen bedrag als vergoeding voor bestede tijd declare ren bij de penningmeester. Natuurblad Zoals u tussen de huis-aan-huis-bladen al heeft aangetroffen (als u tenminste geen 'nee-nee' sticker op de bus heeft) of uit de regionale media heeft opge maakt, valt er ieder kwartaal een Na tuurblad Zeeuws-Vlaanderen in de bus. Dit Natuurblad is in de plaats gekomen van de jaarlijkse brochure 'Natuurexcur- sies Zeeuws-Vlaanderen'. Het nieuwe Natuurblad wordt uitgegeven onder coördinatie van het Natuur- en Milieu Educatiecentrum (NME) met (financi ële) steun van gemeenten, bedrijven, natuurterreinbeheerders en natuurclubs in Zeeuws-Vlaanderen. Het bestuur van 't Duumpje is in 2007 ook door het NME aangeschreven met het verzoek inhou delijk en financieel bij te dragen aan de totstandkoming van het Natuurblad. Het bestuur heeft toen besloten wel inhoude lijk, maar niet financieel bij te dragen aan het Natuurblad. Het financieel steunen van een professioneel huis-aan-huisblad, gefinancierd met semi-overheidsgeld en commerciële advertenties, vinden wij buiten de doelstellingen van 't Duumpje vallen. Nachtegaai Awie de Zwart], Om te beginnen klonk de duidelijke roep van de Cettiszanger. Een vogel die dank zij de zachte winters hier de laatste jaren toeneemt. Het is een standvogel die vanuit het zuiden steeds noordelijker uitbreidt. Hij komt voor in struikgewas met meestal een natte ondergrond. We kregen geen enkel exemplaar te zien. Wel te horen op zeker 4 plaatsen. Net als de Nachte gaal die hier vermoedelijk nog deels op doortrek is. We konden ook genieten van de melo dieuze zang van de Zwartkop. Die kun je in bijna elke tuin horen. Het Winter koninkje (Duumpje) schetterde boven alles uit. Tussen het dichte braam- en duindoornstruweel klonk het rateltje van de Braamsluiper en daar tegenover - met baltsvlucht - het krasliedje van de Grasmus. Enkele Grauwe Ganzen overschaterden-alle andere geluiden. In het topje van een wilg fiedelde de Fitis zijn liedje, alsof hij daar voor ons een serenade gaf. In het riet van de Clethemspolder hoorden we de Kleine karekiet. En iets verder het wekkertje van de Sprinkhaanzanger. De Clethemspolder, grenzend aan de Groedse Duintjes is een kreek-duinge bied. Recent aangelegd met zand uit de Sophiapolder en nu beheerd door Het Zeeuwse Landschap. Het is vrij toegankelijk. We voeren onszelf over de tankval met het trekpontje, hetgeen niet voor iedereen zonder natte voeten ging. Tussen het geluid van al gehoorde vo gels merkten we de rappe babbel van de Tuinfluiter op. De Rietzanger in het riet van de tankval maakte te weinig geluid om opgemerkt te worden door iedereen. Maar de Tjiftjaf was voor elk heel duidelijk. De Roodborstborstjes krielden hun hoge zangliedjes. Die verblijven hier misschien tussen de donkere struiken van een vochtig stukje duin. Op het eind van deze geslaagde excursie trok er een Sperwer vlak voor ons langs in oostelijke richting. Broedende Grauwe gans in de Cletemspo/der (Jan Janssens],

't Duumpje | 2008 | | pagina 17