Werkgroep Planologie Hog meer jagersleed Hans Enkelaar Duumpje is daar tegen. We vinden dat de argumentatie niet juist is danwel onvoldoende onderbouwd. Natuurlijk hebben we hier een di lemma. We moeten als natuurorgani saties samen optrekken en niet tegen elkaar strijden. Eens temeer blijkt dat, als er vooroverleg plaats zou vinden, dit soort situaties vermeden zouden kunnen worden. Afijn. Binnenkort zal er dan toch een gesprek plaats hebben waarbij beide partijen hun argumenten met noodzakelijk geachte toelichting voor het voetlicht kunnen brengen om vervolgens een beslissing te nemen die in het belang van de natuur is. Samenvatting Veel zaken die de werkgroep passeren hadden voorkomen kunnen worden door tevoren overleg te plegen. Het is echt niet zo dat we overal tegen zijn maar met kleine aanpassingen aan op zich goed ogende plannen kan soms een hele grote meerwaarde worden verkregen voor natuur, omgeving en eigenaar zelf terwijl meteen voldaan wordt aan de noodzakelijke verorderin gen en regelgeving. Zegt het voort!! En om met positief nieuws af te sluiten: Het bestemmingsplan van de kom Sluis is, na een aantal opmerkingen, geheel naar de wens van de planologiewerk groep. Het kan dus wel degelijk snel en goed! Omdat veel van de hier in de zomer verblijvende Buizerds in de winter maanden naar zuidelijke gebieden trekken, worden ook nog eens de verkeerde vogels getroffen. Op dit tijd stip van het jaar verblijven hier veelal soortgenoten uit de Scandinavische landen. Bovendien is het vergiftigen nogal zinloos, omdat de vrijgekomen territo ria binnen de kortst mogelijke tijd door jonge Buizerds worden overgenomen. In Zeeland broeden tussen de 160 en 200 paar Buizerds, terwijl er wel 750 tot 1500 overwinteren. Van Henk Castelijns (roofvogelbe- scherming en -onderzoek) heb ik vernomen dat ook in Hoek een paar verdachte roofvogels gevonden zijn. Het betrappen op heterdaad van vervolging van roofvogels blijft echter uiterst moeilijk. Een week later werd op dezelfde plek een tweede slachtoffer gevonden foto Piet du BurckJ. In juni werd een jager op heterdaad betrapt bij het uit de lucht halen van een Torenvalkvrouwtje op korte af stand van de kast, waar ze 5 jongen grootbracht. "Ik dacht dat het een duif was", was zijn commentaar. De vogel werd na behandeling door een dierenarts terug gezet in de kast. De jongen werden met de hand grootgebracht door de vogelopvang. Het is de bedoeling om ze met wat overgewicht weer uit te zetten. Er is een kans dat het vrouwtje voer blijft krijgen van het mannetje, zodat ze kan herstellen. Tegen de jager is aangifte gedaan bij de politie. Zoals we in de vorige editie al schreven passeren op een vergadering van de werkgroep planologie (lx per maand) de meest uiteenlopende zaken. Een opsomming van al deze zaken levert eigenlijk geen toegevoegde waarde op. Een verslag van de verga dering zelf zou heel wat interessanter zijn. Ik kan u zeggen dat een theater stuk (van de lach bijvoorbeeld) soms saaier is dan een vergadering van deze werkgroep. Maar goed, terug naar die zaken waar de werkgroep haar be staansrecht aan ontleent. Deze keer beperken we ons tot twee in het oog lopende zaken. 1. Handhaving: met de gemeente is al een aantal keren afgesproken dat handhaving van regels, verordenin gen en wetten de hoogste prioriteit heeft. Dat wil nogal eens niet helemaal gaan zoals wij en de wetgever zich dat voorstellen. Daarom is er ook regelmatig overleg met de verantwoordelijke ambtenaren over deze materie. Vaak, heel vaak eigenlijk, is de wil er wel degelijk om mee te werken aan de uitvoering van de wetgever. Maar om de één of andere duistere reden lukt het dan vaak toch ook weer niet. Daarom is het goed te weten dat we er bovenop blijven zitten. Ook dus op "oude" dossiers. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat mensen of ondernemingen wegkomen met een simpele "pas op, mag je niet meer doen" brief. Bewust gemaakte overtredingen moeten wor den aangepakt. Inmiddels hebben wij in één geval zelfs de Provincie ingeschakeld om te komen tot naleving van de wettelijke regelgeving. 2. Kapvergunningen: De Stichting Het Zeeuws Landschap heeft een vergun ning aangevraagd om de bomen aan de Cathalijneschans te rooien. Het Drie spelende vossenjongen (foto Marian Kalden).

't Duumpje | 2008 | | pagina 19