Als duurzaamheid echt gaat tellen maakt vlas een kans Sietz Leeflang Dit jaar waren er in West Zeeuws Vlaanderen beduidend minder vlasak kers te bewonderen in vergelijking met vorig jaar. Graangewassen, aardappelen en bieten brengen nu veel meer op. Vooral tarwe beheerste op overrompelende wijze de akkers. Voor iemand die de onafzienbare maïsvelden van Brabant gewend was een opwekkend schouwspel, want de Brabantse maïs, die soms manshoog ieder uitzicht beneemt, is hoofd zakelijk bedoeld voor bio-industrieel veevoer en met tarwe uit Zeeuws Vlaanderen bak je prima brood. Maar tarwe heeft veel (kunst)mest nodig en dat betekent een forse olie-input en dus C02-productie. Vlas vraagt nauwelijks bemesting, heeft weinig last van onkruid en biedt een ideale wisselteelt en mag met recht een van de milieuvriendelijkste akkerbouw producten worden genoemd. Volgend jaar is het VN-jaar van de natuurlijke vezels. De EU subsidieert de productie van vlaszaden en vezels. Oud-boer en Duumpje-lid Jan de Zwart teelde zelf (naast vele andere gewassen) bij Oostburg vlas en maakte in de jaren tachtig de omslag mee toen een andere Zeeuws- Vlaming, Marc van de Bilt van het gelijknamige uit 1897 stammende familiebedrijf, door import en verbetering van machines uit Rusland de vlasteelt een belangrijke nieuwe impuls gaf en zich in Zeeuws Vlaande ren rond van de Bilt een groep boeren aaneensloot. Beiden sprak ik voor dit artikel. zich herkiesbaar. De ALV gaat hiermee akkoord. Onder de aanwezige leden is geen secretaris te vinden, ze zijn allen reeds erg actief in de werkgroepen. Het zou goed zijn om een nog niet actief lid voor deze functie te kunnen vinden. Leo d'Hoore vraagt wie nu formeel voor de vereniging gaat tekenen. Het bestuur gaat dat op de volgende be stuursvergadering regelen. Redactie. Jaap de Hulster is afgetreden als redacteur van 't Duumpje. Hij wordt opgevolgd door Anna Almekinders, Hans van Kuijk, Jan Janssens en Sietz Leeflang. 8. Rondvraag. Leo d'Hoore brengt naar voren dat het IVN een platform voor Groenvrijwil- ligers opricht om kader te leveren voor groene verenigingen; ze kunnen hulp bieden bij het zoeken naar bestuurs leden en hebben ook ideeën over vergoedingen aan vrijwilligers. Jacques van Gorp maakt van de gele genheid gebruik om Gerard van Daele en echtgenote Rosita te bedanken voor hun hulp bij het onderhoud op zijn erf. PAUZE Na de pauze geeft Adrie Provoost een uitgebreide presentatie over "Zwakke Schakels", de plannen om de kust te versterken met daarin opgenomen de verbeteringen van natuurwaarden en recreatie mogelijkheden. Dit verslag is opgemaakt door de secretaris en goedgekeurd door de dagvoorzitter op vrijdag 4 april 2008. J.l. Risseeuw, secretaris E.J. Blaakman, dagvoorzitter. Nu zelfs economen, die tot voor kort uitsluitend het woord "groei" ken den, pleiten voor duurzaamheid zou de teelt van vlas een grotere kans moeten krijgen. Maar in deze tijd van stijgende olie- en voedselprijzen lijkt dit soort duurzaamheid weinig kans te maken, tenzij.Want als de olie al leen nog maar duurder wordt [en wie durft nog het tegendeel te beweren, ook al schommelt de prijs soms nog vreemd), dan worden ook kunstvezels, net als alle andere uit olie gemaakte kunststoffen, alleen maar duurder. En vlasvezels worden niet alleen gebruikt voor het zeer duurzame linnen, maar bijvoorbeeld ook zeer succesvol als wapening van kunststoffen in auto's. Nu kunstvezels door de stijgende olie prijs steeds duurder worden, neemt de vraag naar vlasvezel al toe. Vlas past ook als gewas bij duurzame landbouw. In tegenstelling tot een ge was als brandnetel [waarvan de vezel eveneens zeer waardevol is) vraagt Moderne vlasoogstmachine (coll. Van de BiltJ. vlas vrijwel geen bemesting. Voor de boer heeft vlas als extra voordeel, dat het als hoofdgewas in wisselteelt kan worden gebruikt en dat het heel goed te combineren valt met vlinder bloemigen, zoals bonen- en erwten soorten en lupine, die stikstof in de grond brengen. Omdat dankzij nieuwe machinale verwerking bij het oogsten dauwroten de veel milieuvriendelijker nabewerking is geworden, waarbij de vezelbundels enige weken als bodem bedekking op de akker achterblijven, is ook een natuurlijk herstel van het

't Duumpje | 2008 | | pagina 5