V Marc van de Bilt csietz Leefiangj. Jan en Corrie de Zwart tsieiz Leefiang). een gastenverblijf met een grote ont vangstruimte, kamers voor gasten en een theetuin met vitrines waar hij zijn opmerkelijke archeologische verzame ling toont. Kansen Welke kansen geeft Marc van de Bilt de vlasteelt? "Het kan alleen maar vooruitgaan nu de olieprijs zo op loopt. En vlas dat 30 liter dieselolie per bodemleven en daardoor verkleining van de kans op ziekten een bijkomend groot voordeel. Ook wordt bij toepas sing van dauwroten het enorme wa terverbruik (200.000 liter per hectare!] en de milieuvervuiling die het roten in vijvers en gemetselde bassins met zich meebracht voorkomen. Afhankelijk van het weer (het moet voldoende hebben geregend] duurt het dauwroten 2 tot 3 weken. vezels worden gescheiden van korte en van de "scheven", dat zijn houtachtige deeltjes, waarvan gelijmde bouwvezel- platen worden gemaakt. Geschiedenis Jan de Zwart (zijn vader was hoofdop zichter productschap Vlas en Hennep] was in de jaren voor de import van de Russische machines al vlasteler, samen met zijn broer. Hij herinnert zich maar Een grote omslag in de vlasteelt werd mogelijk door de introductie in 1983 door Marc van de Bilt van een nieuwe machine uit de Sovjet-Unie (daar ontwikkeld op basis van een oorspron kelijk Duits ontwerp], die het vlas in één bewerking kon trekken, repelen, dorsen en daarna in rijen leggen, waarna het roten kan beginnen. De Russische machines waren in oor sprong getrokken landbouwmachines, alleen passend op Russische tractoren, wat vooral problemen opleverde als re serveonderdelen ontbraken. Inmiddels beschikt het bedrijf, dat als lijnzaad leverancier in Europa en als vezel leverancier zelfs in de wereld een groot marktsegment inneemt, dankzij eigen technische ontwikkeling over moderne zelfrijdende machines, die op akkers in Zeeuws-Vlaanderen, Brabant en Zuid-Limburg en in België en Frankrijk worden ingezét. Als het rotingsproces voltooid is wordt het vlas de laatste jaren (na '90] niet langer in blokken geperst, maar in balen van 225 kilo opgerold en komt dan in de zwingelfabriek, waar lange al te goed, dat het geen beste tijd was voor vlasteelt, ook al door de tijdro vende oogstwerkzaamheden, die toen nog stap voor stap moesten gebeuren met kleine werktuigen. De broer van Jan leerde Marc van de Bilt in 1975 kennen en er vormde zich geleidelijk een "club'Van acht vlastelers, die in 1983 als eerste kennisnam van de Rus sische machines. Terloops vertelt Jan, dat de Russen in die tijd een opbrengst per hectare hadden van 4 ton tegen de 8 ton die hij als biologische boer al haalde (de gangbare landbouw in die tijd gemiddeld 10 ton/hectare]. Jan stopte met zijn gemengd bedrijf, waar hij koeien en varkens hield en dat ook groente en medicinale kruiden produ ceerde, toen een groot deel van zijn grond bij Oostburg werd onteigend voor aanleg van de rondweg. Hij en zijn vrouw Corrie hebben nu hun schit terend gelegen "Morelleput" op 15 hectare aan de Bavodijk in Nieuwvliet: hectare vraagt (tegen 85 liter bij teelt van tarwe, aardappels en bieten] zou in zijn eigen machinebrandstof kunnen voorzien als we die maken uit eigen lijnzaad. Tel daar bij op dat we geen kunstmest nodig hebben en de vlas teelt een ideale wisselteelt is en dat natuurvezels het in prijs kunnen gaan winnen van de kunstvezels, ja dan..." Nu hij zijn pensioenleeftijd bijna heeft bereikt, de leiding van het bedrijf bin nen afzienbare tijd wil overdragen aan zijn dochter Eugenie (hij wordt dan zelf commissaris] is Marc, die in 1963 het bedrijf van zijn ouders overnam, nog altijd een optimist. Hij heeft niet alleen in Nederland, maar ook in de vele landen die hij regelmatig bezoekt zoals China, eigenlijk alleen maar vooruit gang gezien en noemt als voorbeeld de bredere opleidingen van tegenwoordig. En dan die enorme vooruitgang door betere technieken. "Er waren tijden dat onze 125 hectare vlas in Zeeuws- Vlaanderen aan schonen en bewerken zes man een hele winter werk gaven. Nu doet één man dit werk in 10 da gen!"

't Duumpje | 2008 | | pagina 6