Klimop En er is nog een reden. Wie geniet er niet van planten, vogels en vlinders en wat de natuur ons nog meer te bieden heeft. We zijn ons vaak niet bewust van de gevol gen van ons ingrijpen in de natuur. Als we zangvogels vanuit een boom horen zingen denken we er niet over ze uit de boom te schieten maar als je de boom omzaagt is het effect wel hetzelfde. En als je maar genoeg bomen omzaagt wordt het op den duur erg stil. Uit vlin dertellingen blijkt dat het op gazonhoog te maaien van gras het aantal vlinders op zo'n plek drastisch doet dalen, maar veel mensen vinden dat korte gras erg belangrijk. Ze zijn zich er niet van bewust dat vlinders niet vanzelf verschijnen maar dat er plek moet zijn om eitjes op af te zetten en voedsel voor de rupsen. Voor dieren is het belangrijk dat er linten zijn in het landschap om zich langs te ver plaatsen anders ontstaan er geïsoleerde populaties die erg kwetsbaar zijn. De dij ken, slootkanten en wegbermen in onze Anna Almekinders Huis met klimop [Hans van Kuijk). Biodiversiteit op de vierkante meter Sommige planten zijn alleen interessant voor een enkele diersoort. Andere planten bieden ruimte aan een heel diverse levensgemeenschap. Van dit laatste is de klimop een voorbeeld. streek lenen zich daar prima voor maar dan moeten ze wel natuurvriendelijk ingericht en beheerd worden. En zo zijn er tal van mogelijkheden om met relatief geringe middelen bij te dragen aan het verbeteren van de biodiversiteit. Het is belangrijk in te zien dat natuurbe scherming geen zaak is van een stelletje fanatiekelingen die zo nodig elk plantje en beestje willen beschermen maar dat het voor het voortbestaan van de mens van belang is een gezonde en robuuste natuur te hebben. Vroeger waren bij veel vrijstaande huizen en vooral boerderijen de muren begroeid met klimop. Dit had een functie. Minder fraai ogende grote baksteenoppervlakten werden op deze manier verfraaid. Belangrijk was ook de isolerende werking van klimop. Een warme deken in de winter en koel in de zomer. Daarnaast slaat ook de regen niet tegen de muur. Tegenwoordig hebben de huizen aan alle kanten ramen, waardoor het moei lijker wordt om ergens een klimplant neer te zetten. Hoewel, het kan wel zoals op boventaande foto is te zien. Het kost dan wel wat meer snoei- en knipwerk. Tegenwoordig worden deze planten meestal neergezet om een onooglijke muur van een schuurtje aan het oog te onttrekken. Ook kan klimop prima langs bomen omhoog groeien. De bomen hebben hier over het algemeen geen last van. Het gewicht kan in een enkel geval voor problemen zorgen, zoals bij een vlier. Deze bomen zijn niet erg stevig en hebben ook geen lange levensduur. Een klimop in een vlier betekent na verloop van tijd: klimaf. Ook geen ramp want het is een prima bodembedekker. Klimop en biodiversiteit. In het voorjaar is het een drukte van je welste. Heggenmussen, Winter koninkjes en Merels nestelen er en soms zelfs een Wilde eend. Buiten het broedseizoen is het een uitstekende slaapplaats voor deze vogels. Laat in het najaar [oktober] verschijnen op de oudere takken bloemen. Aan de overdadige geur is niet te ontkomen. Op een heleboel insecten heeft die geur een enorme aantrekkingskracht. Gekraagde roodstaart [Hans van Kuijk],

't Duumpje | 2008 | | pagina 9