Roofvogelexcursie "5 CD .NJ Cock Bogaert-Blokland zaterdag 7 juni 2008 Het heeft de afgelopen week veel geregend in Zeeuws-Vlaanderen en ook deze middag is het weer slecht en door de bewolking is er weinig zicht. Ondanks deze weersomstandigheden zijn er toch 15 personen ge komen, waaronder een paar gezinnen met kinderen. We worden ontvan gen bij de schuur van het Zeeuws Landschap door Jaap Poortvliet en Jan Janssens, leden van de vogelwerkgroep van 't Duumpje. In de inleiding wordt verteld wat de vogelwerkgroep voor activiteiten en prioriteiten heeft. Het werk dat door deze vrijwilligers gedaan wordt is voornamelijk het tellen van specifieke vogelsoorten zoals, ganzen, Huis zwaluwen, Roodborsttapuiten. De roofvogelwerkgroep houdt zich bezig met het inventariseren van nesten van bijvoorbeeld Buizerd, Bruine kieken dief, Torenvalk. De gegevens die worden verzameld worden onder andere doorgestuurd naar de SOVON en zijn voor weten schappelijke doeleinden. Vanwege het slechte weer gaan we eerst naar een torenvalknest (kast) kijken op het terrein van een lid van de vogelwerkgroep op de Plate. Er worden in West ongeveer 40 kasten in de broedtijd bezocht. Jan legt uit en laat zien hoe dat te werk gaat. Met een grote stok waaraan een spiegel is bevestigd kan er in de kasten gekeken worden. Eerst klopt men op de kast om moeder Torenvalk te laten opvliegen, dan spiegel naar boven en kijken hoeveel eieren er liggen en later nog een keer om de jongen te tellen. In deze kast zagen we drie of vier kleine bolletjes wol liggen. We zijn niet te lang gebleven om moeder Torenvalk niet te ongerust te maken. Torenvalken zijn vooral succesvol in gebieden waar het regelmatig waait, ze profiteren dan van de wind om energiezuinig te kunnen "bidden" (stilstaan in de lucht). Torenvalken leggen half april/mei 3-5 eieren, de broedtijd is ongeveer 28 da gen en de jongen worden door beide ouders gevoed. Het weer wil nog steeds niet meewer ken maar er wordt toch besloten om naar een punt bij de Sint Kruiskreek te rijden waar hopelijk de Buizerd en Bruine kiekendief zich laten zien. In een rietkraag broedt de Bruine kiek en in een bomenrij zit een nest van de Buizerd. Ter plekke worden we zowaar verrast door een Buizerd die in een top van een boom gaat zitten en dus door iedereen goed kon worden bekeken. Jaap legt ons uit dat een Buizerd in vlucht goed te herkennen is aan zijn afgeronde staart en brede vleugels. Ook komt de Buizerd voor in allerlei kleuren, van donkerbruin tot bijna witte exemplaren. Buizerds maken een groot takkennest in een boom, legtijd eind april-begin mei, 2-3 eieren en beide ouders ver zorgen de jongen. Wat wij niet zien, maar Jaap natuurlijk wel, is een schim van een kiekendief aan de horizon. Gelukkig wordt het droog en we gaan door naar de Sofiapolder in de hoop daar de Bruine kiekendief beter te kun nen zien en we hebben toch nog geluk deze middag want bij het afslaan naar de Sofiapolder is het eerste wat we zien een Bruine kiekendief die verjaagd wordt door twee Grutto's, een prachtig gezicht We rijden door naar Sofia-west en gaan op een punt staan met zicht op een rietkraag en op de prachtige plas waar we Geoorde fuutmoeders zien met jongen op hun rug en vader die zich uit de naad werkt met voedsel zoeken, een leuk gezicht waar vooral de kinderen onder ons veel plezier aan beleven. We worden ook geconfron teerd met het harde leven van vogels. We zien een Kleine mantelmeeuw opvliegen en terugkomen met een Bergeendkuiken en dat dan vervolgens smakelijk opeten, ledereen geschokt maar in de natuur is het eten en gege ten worden! Uit de rietkraag schiet plots een Bruine kiekendief op, een jonge vogel in zijn tweede jaar. Deze kiek wil ons wel een genoegen doen en gaat voor ons in een boom zitten. De Bruine kiekendief is een vogel die zijn nest, van 3-5 eieren, maakt in rietkragen op de grond. Het vrouwtje bebroedt de eieren en voert de jongen. Het mannetje zorgt voor de bevoor rading op een afstandje van het nest want hij mag pas bij het nest komen als de jongen wat groter zijn. Het is ondertussen al half vijf en onze excursie loopt ten einde. Ik denk dat iedereen, ondanks het slechte weer aan het begin van de middag, enorm genoten heeft van alles wat we waar genomen en geleerd hebben deze middag.

't Duumpje | 2008 | | pagina 13