Natuurbescherming, waarom eigenlijk? Hans van Kuijk we vroeger niet mee te maken hadden en onze middelen om die ziektes te lijf te gaan raken in een aantal gevallen uitgeput. Van de antibiotica zijn nog maar enkele soorten werkzaam. Het is belangrijk om ons af te vragen hoe we dit tij kunnen keren. In de natuur zie je dat de verschillende levensvormen elkaar in balans houden. Veranderingen bij de ene soort heb ben gevolgen voor andere. Zo leidt een toename van muizen tot een groter aantal roofvogels en veel rupsen heeft tot gevolg dat er meer rupseneters ko men. Maar dan moeten die soorten wel aanwezig zijn. Biologisch evenwicht heet dat. Een hogere diversiteit van planten en dieren maakt het gemakkelijker tot zo'n evenwicht te komen dan een lagere biodiversiteit. Is het biologisch evenwicht verstoord dan leidt dat tot ernstige problemen. Wij men sen zijn de belangrijkste verstoorders. Een aantal jaren geleden werd ik actief in 't Duumpje. Ik hoorde verhalen over natuurbescherming en ging me afvragen waarom natuurbescher ming nodig is. Hierna mijn overpeinzingen. Je kunt bij het zoeken naar een ant woord op die vraag vanuit verschillend perspectief kijken. De Aarde bestaat zo'n 4,5 miljard jaar. In die tijd hebben er ingrijpende gebeur tenissen plaatsgevonden. Wetenschap pers gaan er bijvoorbeeld van uit dat de Aarde meermalen getroffen is door een groot object waardoor het leven dat zich tot dan toe had ontwikkeld vrijwel geheel vernietigd werd en de evolutie zowat van vooraf aan begon. Ook minder ingrijpende gebeurtenissen hebben grote gevolgen gehad voor de evolutie. Door het uitsterven van soorten ont stond ruimte voor de ontwikkeling van andere. Zo is door het uitsterven van de dinosauriërs ruimte ontstaan voor de ontwikkeling van zoogdieren en uit eindelijk de mens. Het is een natuurlijk proces dat soorten komen en gaan. Wij als mensen hebben daar een geringe in vloed op al denken we wel eens anders. En als er over een tijdje geen mensen meer zijn zal de Aarde naar verwachting nog zo'n 4,5 miljard jaar voortbestaan met steeds nieuwe ontwikkelingen. Na enkele honderdduizenden jaren zal er nauwelijks nog een spoor van de mens terug te vinden zijn. Vanuit dit perspec tief bezien is er geen reden tot natuur bescherming. lichaam ingrijpend aan te passen aan nieuwe omstandigheden en daarom zoeken we ons heil in hulpmiddelen als kleding, huizen, bestrijdingsmid delen en geneesmiddelen. We bouwen dijken om ons te beschermen, gebruiken voertuigen voor verplaatsing, apparaten om met elkaar op afstand te communi ceren enz., enz. We zijn in de loop der tijd ver van een natuurlijke levenswijze geraakt. Dat heeft z'n grenzen. Doordat er almaar meer mensen komen ontstaat Nolletjesdijk (Hans van Kuijk). Als je kijkt vanuit het perspectief van de mens ligt het heel anders. Mensen zijn ingewikkelde organismen en daardoor erg kwetsbaar. Eenvoudige levensvor men als schimmels, bacteriën en virus sen kunnen zich razendsnel aanpassen aan veranderende omstandigheden. Ook vissen zijn in staat tot veranderin gen waarover we ons verbazen. Maar naarmate het gaat om complexere organismen is aanpassing aan verande rende omstandigheden steeds moeilijker. Wij mensen zijn niet in staat om ons een steeds grotere druk op natuur en milieu en veel hulpmiddelen leiden tot uitputting van natuurlijke hulpbronnen en brengen grote veranderingen in de natuur met zich mee. Als je er van een afstandje naar kijkt kun je zien dat komende generaties voor grote problemen komen te staan. Er ontstaan regelmatig ziektes waar Denk aan de wijze waarop landbouw en veeteelt plaatsvindt die leidt tot plagen die dan weer met bestrijdingsmiddelen te lijf gegaan worden of aan industrieën die tot lucht- en milieuvervuiling leiden. Woningbouw en wegen slokken een aanzienlijk deel van de natuurlijke ruimte op en tuinen verstenen steeds vaker. Hoe meer de biodiversiteit teloor gaat hoe moeilijker het wordt ons als mensen te handhaven. Het is dus voor iedereen van belang bij te dragen aan het handhaven en herstellen van de biodiversiteit.

't Duumpje | 2008 | | pagina 8