Rupsen van de Sint-jacobsvlinder op Jacobskruiskruid cHans van Kuijkj. In het lentenummer van het Duumpje stond een oproep om op zoek te gaan naar Jacobskruiskruid en te kijken of daar rupsen van de Sint-ja- cobsvlinder op voorkwamen. Hier volgen de resultaten. Het Jacobskruiskruid is op veel plaatsen, soms massaal, gezien. De rupsen werden daarentegen nauwe lijks gevonden. In de Sophiapolder, Willem-Leopoldpolder, Zwarte Polder, 't Vienkenist, langs de Bakkersstraat en op De Plate zijn geen rupsen gezien. Dat wil niet zeggen dat er helemaal geen zaten, maar in elk geval niet mas saal. Kale overblijfselen van de planten waren er niet. Tijdens de zomer-veldvergadering van de vlinderwerkgroep op het terrein van Euregiotuinen bleken enkele planten bezet met rupsen. In totaal hebben we daar ruim 30 rupsen geteld. Deze rupsen zaten wel bij elkaar in de buurt en zouden goed het resultaat van één enkel vrouwtje kunnen zijn. Op een ander deel van het terrein stonden wel kaalgevreten stengels. Toch is dat waarschijnlijk niet het gevolg van rupsenvraat. Er zijn namelijk geen restanten van huidjes, die na een vervelling achterblijven, gevonden. Wel zaten er in de buurt en ook wel op de stengels huisjesslakken. Als deze slak ken de planten daadwerkelijk hebben opgegeten dan komt de vraag naar boven hoe zit het met de giftigheid. Sint-jacobsrupsen hebben waarschu- wingskleuren (geel-zwart) en worden door vogels gemeden. Aan de slakken huisjes was niets te zien. De vraat valt, wanneer er maar enkele planten bezet zijn, niet op vanaf enige afstand. Ook op andere plekken zullen waarschijnlijk wel hier en daar rupsen geweest zijn. Overigens zijn er ook weinig meldingen van vlinders, dit jaar. Merkwaardig blijft dat in de Oliesla gerspolder te Retranchement weer een overbevolking was aan rupsen. Een behoorlijk aantal is niet volgroeid geraakt door voedseltekort. Hier zijn een kleine 3000 rupsen geteld en 133 vlinders. Veel van de vlinders zaten in nachtvlindervallen. In voorgaande jaren zaten er op de verschillende locaties waar nachtvlinders werden geteld ook wel enkele Sint-jacobsvlinders in de val. Dit jaar is dat beperkt gebleven tot één exemplaar in IJzendijke. Is dit toeval of gaat het dit jaar erg slecht met deze vlinder? Verder onderzoek in de komende jaren kan dat duidelijk maken.

't Duumpje | 2008 | | pagina 11