De opwarming van de Aarde Hans van Kuijk oorspronkelijke leefgebied blijft. Over wat een trekvlinder is en wat niet be staat geen overeenstemming. Sommigen noemen vlinders die een enkele keerver buiten hun nor male leefgebied worden aangetroffen trekvlinders en anderen duiden die als dwaalgasten of zwervers. Het is daarom beter te spreken van migran ten. Het ene jaar zijn er meer migran ten dan in het andere jaar. Dat hangt samen met het voedselaanbod in het eigenlijke leefgebied, de omvang van de populatie en de weersomstandig heden. Bij opwarming van de Aarde zouden er theoretisch gezien meer migranten moeten komen die zich in ons land kunnen handhaven. De praktijk tot nu toe toont dat niet aan. In 2006 waren er grote aantallen en soorten migranten. Er waren soorten waarvan normaal jaarlijks enkele exemplaren worden gezien en waarvan er in 2006 honder den werden waargenomen. 2007 was gemiddeld warmer dan 2006 maar dat lag voornamelijk aan de warme winter. De zomer was relatief koud en nat. Het gevolg was een sterke vermindering van het aantal migranten. In 2008, dat eveneens een koude, natte zomer ken de, waren het er nog minder. Het was De opwarming van de Aarde staat volop in het nieuws. Er worden legio rapporten gepubliceerd waarin theoretische modellen worden gepresen teerd over de gevolgen maar de praktijk is altijd anders dan de leer. Het is dus een kwestie van goed opletten op wat er precies verandert. Chilodes maritima, Smalvleugelrietboorder (Hans van Kuijk). In veel rapporten wordt de verwach ting uitgesproken dat de opwarming van de Aarde leidt tot een verschuiving van soorten vanuit het zuiden noord waarts en het verdwijnen van soorten die hier sinds jaar en dag verblijven. Of dat in de praktijk zo werkt zal zorg vuldig onderzoek moeten aantonen. Hieronder wat waarnemingen van de afgelopen jaren. 2006 was een warm jaar en dat was op vlindergebied duidelijk merkbaar. Veel vlinders uit warmere gebieden kwamen naar onze streken. Voorbeel den zijn de trekvlinders distelvlinder, kolibrievlinder, gammauil enz. Voor een goed begrip is het nodig even in te gaan op het verschil tussen trekvogels en -vlinders. Trekvogels zijn vogelsoorten waarvan (vrijwel) alle individuen uit het broedgebied wegtrekken om op geruime afstand daarvan te overwinteren. In het voorjaar gaan ze weer terug naar het broedgebied. Trekvlinders zijn vlinders die zich over [vaak] grote afstanden verplaatsen naar gebieden waar ze niet kunnen overleven. Sommige soorten blijven wel een of enkele jaren in stand in die gebieden maar verdwijnen dan weer. De meeste trekvlinders gaan niet terug naar het gebied waar ze vandaan komen. Vaak is het zo dat maar een deel van de populatie trekt en de rest in het

't Duumpje | 2008 | | pagina 12