C02-verwijdering Anno 2008 blijkt de plant ons een nu door de dreigende klimaatverandering extra gewaardeerde "service" te kunnen bieden: hij vangt met zijn aaneengeslo ten tapijtdeken zeer effectief het uit de slibbodëm van organisch verontreinigde wateren opborrelende broeikasgas CH4 (methaan) op. De aan de wortelstelsels van de plant levende anaerobe bacteri ën zetten dit CH4 om in koolstofdioxyde (C02) en dit wordt door de plant opge nomen en daarmee effectief verwijderd. In de Langeiede in België bij Wach- tebeke, een ernstig organisch (door ongezuiverd rioolwater) verontreinigd kanaal, voltrok zich in de jaren negen tig na de experimentele aanplant van de waternavel door een team van prof. De Maeseneer een klein wonder. Het langzaam tussen de waternavelmatten stromende grauwe, geelgroene water mondde na kilometers via een duiker uit in een verlengde van het kanaal, waar het.kristalhelder was en waar zich een uitbundig aquatisch leven ontwik kelde en waar geen waternavel meer voorkwam. Omdat de voortwoekerende exoot de aandacht van de waterbeheer ders trok en zelfs tot felle protesten leidde, bleef het zich iets verderop ma nifesterende, uiterst positieve verschijn sel in alle commotie onopgemerkt. Daarmee bleef het gegeven, dat de grote waternavel organisch zwaar verontreinigd water kan zuiveren onbelicht. Dat de plant bovendien een niet te versmaden eiwitbron is van zeer hoge kwaliteit en uitermate geschikt als veevoer bleef eveneens onbespro ken. Groot was dan ook de verbazing van prof. de Maeseneer toen schrijver dezes, zelf al jaren bezig met waterzui vering door helofytenfilters en daardoor in contact met de expert op dit gebied van Europese faam de Maeseneer, hem kon melden dat in april het eerste in Nederland van eendenkroos gemaakte veevoeder aan koeien was gevoerd. De acceptatie van eendenkroos en de afwijzing van de waternavel heeft te maken met de afwijzing van een exoot. Prof. de Maeseneer: "Maar jullie aardappel, Engels raaigras, tomaten, tarwe, bieten, bonen, tulpen, narcissen, begonia's, azalea's enz., zijn toch ook exoten?" In het persbericht van de eenden- krooswerkgroep werd dit voorjaar onderstreept, dat de waterschappen gebruik en verwijdering van eenden kroos zouden toejuichen, want dat maakte de waterlopen vrij van een las tige plant, die bovendien veel zonlicht tegenhoudt. Dit argument geldt dus ook (en zelfs in sterkere mate) de grote waternavel, die bovendien beter te oogsten valt. De waternavel groeit al leen in oppervlaktewater dat organisch is verontreinigd en dat betekent in alle wateren waarin onvoldoende gezuiverd rioolwater terechtkomt en dat zijn er blijkens de litanieën over de waternavel nog heel wat.In schoon, zelfs met zuiver minerale meststoffen belast wa ter groeit de waternavel niet. De plant is bovendien als drijvende plant geen accumulator van zware metalen, want die zijn geconcentreerd in bodemslib waar de wortels van drijvende water planten niet bij kunnen. Daarom mag de waternavel net als eendenkroos gerangschikt worden bij de normale landbouwgewassen. Met zijn hoge gehalte aan ruweiwit (rond 30 procent) kan hij zelfs ruimschoots wedijveren met soja, een uitstekend voedingswas voor mensen, dat de Nederlandse bioindustrie helaas in enorme hoe veelheden importeert voor veevoer. Iets om in deze tijden van toenemende voedselschaarste ook eens even bij stil te staan. Voor meer informatie: (ook voor tabel len, o.m. betreffende stikstofopname, ruweiwitgehalten enz.) Sietz Leeflang, Stichting De Twaalf Ambachten Boxtel (info@de12ambachten). LV' Radio-interview Vroege Vogels] met de watergraaf /bioloog Peter Glas en ondergetekende bij de bewuste water loop [Lieselot Leeflang],

't Duumpje | 2008 | | pagina 15