Ook Duits viltkruid slaat tent op in de Versche polder Awie de Zwart In het vorige artikel kon u lezen over de vondst van Graslathyrus in de Versche polder bij Retranchement. Een mooie vondst die het gevolg was van natuurherstel. Maar daar bleef het niet bij. Enige weken later ver schenen op min of meer kale grond massaal zeer kleine viltgrijze kiem- plantjes. Een ruwe schatting leverde al snel meer dan duizend exempla ren op. Voor determinatie was het echter nog te vroeg. Later in de zomer verschenen de typische bloeiwijzen. Geen duidelijke bloemen maar een soort ronde pluizenbol aan de uiteinden van de kleine plantjes. Wie niet beter wist zou menen dat de plant al was uitgebloeid. Bovendien, wie niet goed keek zou er ook nog eens straal aan voorbij zijn gelopen want de plantjes waren maar enkele centimeters hoog. De onbekende éénjarige werd op naam gebracht als Duits viltkruid. Duits viltkruid cAwie de Zwart], Ernstig bedreigd Duits viltkruid is een grote bijzonder heid in ons land. De plant is uiterst zeldzaam en wordt op de Rode Lijst betiteld als Ernstig Bedreigd. Dat zijn klare termen die aan duidelijkheid niets te wensen over laten. Vroeger was het plantje ook al geen algemene verschijning in Nederland en Vlaanderen maar de laatste decen nia is het zeer sterk achteruit gegaan. Mede als gevolg van de sterke ver mesting van het milieu zijn geschikte groeiplaatsen verdwenen. Schrale open vegetaties groeiden door het toe genomen mestaanbod dicht en lieten geen ruimte meer voor het kleine Duits viltkruid. Toch was er eind jaren tachtig en begin jaren negentig plots weer een tijdelijke opleving voor het Duits viltkruid. Die was het gevolg van de grootschalige V deltawerken in de provincie. Zo ver scheen het plantje op enkele droogge vallen zandplaten in het Veerse Meer nadat het getij was weggevallen. Later vormde het kunstmatig opgeworpen werkeiland Neeltje Jans een nieuw tijdelijk bolwerk voor de soort. Je kon er geen stap verzetten of je kruiste het pad van deze onopvallende grijze muis. Inmiddels zijn beide groeiplaatsen door de voortgaande successie van de vegetatie al weer sterk op hun retour of zelfs verdwenen. Geschiedenisboeken In West Zeeuws-Vlaanderen ontbrak de soort, afgezien van één zeer oude waarneming bij Sint Kruis, tot nog toe. Maar daar is nu dus verandering in gekomen. Het lokaal weggraven van de voedselrijke bouwvoor in de Versche polder heeft een nieuw leefgebied voor Duits viltkruid blootgelegd. Een voedselarme zandbodem met schaarse begroeiing. De hoge aantallen doen vermoeden dat de plant hier al een paar jaar aanwezig is. Toch zal de aanwezigheid van Duits viltkruid ook in dit gebied hoogstwaar schijnlijk tijdelijk zijn. Als de vegetatie zich verder ontwikkelt zal de grasmat zich geleidelijk sluiten en verdwijnt de biotoop. Het viltkruid zal het onderspit delven en in de geschiedenisboeken verdwijnen. De zeer bescheiden con currentiekracht stelt hem niet in staat het gevecht met andere planten aan te gaan. Daarom is het te hopen dat voor het uitdoven van de populatie minstens één van de voortgebrachte zaadjes elders een nieuw leven kan beginnen. Volgend jaar Ooit was de Versche polder voorbe stemd om te worden volgebouwd met vakantiehuisjes. Bungalows om on dermeer Duitse toeristen onderdak te bieden. De bouw werd echter afgebla zen en het gebied viel in handen van de natuur. En nu, vele jaren later, heeft uitgerekend Duits viltkruid zijn tenten opgeslagen in het gebied. Maar net als bij de Duitse toeristen is het ook bij de plantjes van het Duits viltkruid iedere keer weer de vraag: keren ze volgend jaar weer terug?

't Duumpje | 2008 | | pagina 6