Wespennest Anna Almekinders -r Konijn (Hans van Kuijk}. van een zoogdier is welkom. Is het nu een haas, konijn of waterspitsmuis, het maakt niet uit. Want wat doodnormaal lijkt voor u, kan in feite hoogst uitzon derlijk zijn. Of misschien is de plaats waar het gezien wordt wel bijzonder, denk maar aan de dieren die de steden opzoeken. Laatst las ik in een artikel dat in Brussel tussen de 100 en 200 vossen zitten. Dit zal nu wel niet het geval zijn in Oostburg of Sluis, maar hoe belangrijk zijn woonkernen voor de egel? Of hoe belangrijk zijn de wallen voor zoogdieren in het algemeen en wat is de interactie met omliggende tuinen. Misschien komt er bij u wel een familie egels het kattenvoer opeten. Of zit er een kolonie vleermuizen in uw spouwmuur. Zoals u ziet vragen genoeg. Daarom vraag ik aan alle Duumpjesle- den om eens goed rond zich te kijken en vooral door te geven watje ziet. Stuur alles maar naar Danny Bauwens, e-mail: serap2neo@skynet.be. Spitsmuis (Awie de Zwartj. Achter op het erf ligt een hoop stro. In die hoop bleek een klein gat te zitten waardoor wespen in- en uitvlogen, een wespennest. De plek was heel strategisch gekozen, vlakbij de pruimenboomgaard en ook niet ver van de appelbomen. Elk jaar is er wel een wespennest op ons erf. Dat levert wat schade op aan het fruit maar die blijft meestal beperkt. Geen reden dus om het nest te verstoren. Wespen zijn onder andere vanwege het snoepen aan het fruit niet erg geliefd bij mensen. Een andere reden is dat ze erg pijnlijk kunnen steken. Voor wie voor het gif gevoelig is kan dat ook dodelijk zijn. Toch zijn wespen heel nuttig. Het normale voedsel voor de wespenlarven bestaat uit vliegen en larven van ver schillende insecten. In onze Haagse tijd hebben we er eens getuige van mogen zijn hoe dat in zijn werk ging. Op ons "terras" op de derde verdieping ston den wat bloembakken met planten. Op een van de planten zaten een heleboel rupsjes of larven van een bladwesp. Een wesp uit een wespennest in de buurt kwam naar die plant, ving een rups, rolde die op en vloog weg. Na een tijdje kwam de wesp weer terug en ving weer een rupsje. Overigens waren ook de rupsjes niet weerloos. Bij dreiging lieten ze zich snel aan een spinseldraadje zakken. Het gevolg was wel dat in een uur tijd meer dan de helft van de rupsjes verdwenen was. De wesp waarover het hier gaat is de gewone wesp (Vespa vulgaris). In de volksmond 'limonadewesp' geheten. In Zeeuwsch-Vlaanderen snoepen ook de wespen verstandig. Hier worden ze 'appelbiee' genoemd. Nog liever eten ze peren. Soms is zo'n peer alleen nog een zakvormig vel vol wespen. Op de Zeeuwse eilanden weten ze dat al lang. Daar heet een wesp dan ook een 'pêêre- biee'. Bij appels en peren wordt wat vrucht vlees losgemaakt en opgerold tot keurige bolletjes die dan naar het nest worden getransporteerd.

't Duumpje | 2008 | | pagina 8