Hoe is het verder gegaan met het nest? We hebben regelmatig nachtvlinder- vallen op het erf staan. Dat zijn kisten waar een lamp in geplaatst is waar de nachtvlinders op af komen. Een enkele keer zit er wel eens een wesp in de val. Eind augustus hadden we vallen staan en ontdekten 's-morgens dat er zo'n 20-25 wespen in zaten. Het was die nacht koud geweest en de eerste gedachte was dat ze de warmte van de lampen hadden Appelbiee of toch maar pêêrebiee Hans van KuijkJ. Bezoek gehad van een Wespendief (Hans van Kuijkj. opgezocht. De dagen erna zaten er veel wespen dicht opeen op de peren alsof ze eikaars warmte opzochten. We gingen een kijkje nemen bij het wespennest en zagen dat de vliegopening groter was dan de ingang van een konijnenhol. Er omheen lagen stukken raat. Het nest was grotendeels verwoest. Na enkele telefoontjes en wat zoeken op internet, bleek dat er maar één mogelijke dader kan zijn: een wespendief. Jammer dat we die vogel niet hebben gezien. De buren hadden meer geluk. Ook bij hen zat er een wespennest. Maar hier was het een ondergronds nest in de wei. Vanuit het huis zagen ze een grote, onbekende, roofvogel boven het wes pennest staan dansen en trappelen. Het is hem blijkbaar niet gelukt het nest daar bloot te leggen. Na een aantal dagen is hij vertrokken. De wespen hier scharrelden nog wat in afwachting van het najaar dat voor hen, behalve voor de koningin, het einde van het leven betekent. Sociale wespen Dit soort wespen worden sociale wespen genoemd, omdat ze met een heel volk in een nest wonen en werken. Veel andere wespensoorten zoals zand- of graafwes- pen hebben daarentegen een solitaire levenswijze. Bij de gewone wesp gaan in het najaar alle wespen op de koningin na, dood. Deze bevruchte koningin zoekt een plek om te overwinteren. Daar trekt ze zich terug en gaat in winterrust. In het voorjaar komt ze te voorschijn, zoekt een geschikte plaats voor een nest en gaat bouwen aan de eerste raten. De raten worden gemaakt van fijngekauwd hout met speeksel. Het is een soort papier. Hierin worden de eerste eitjes gelegd. Wanneer de eitjes zijn uitgekomen moet de koningin de larven voeden totdat ze zich verpoppen. De wespen die vervol gens te voorschijn komen zijn van het vrouwelijk geslacht. Deze werksters, zoals ze worden genoemd, gaan raten bouwen, waarin de koningin eieren legt. Vanaf dit moment is dat de enige bezigheid van de koningin. De werksters zorgen voor voedsel en andere huishou delijke werkzaamheden. Het voedsel van de larven bestaat uit vliegen en andere insecten die worden fijngekauwd en tot balletjes verwerkt. Aan het eind van de zomer verschijnen er uit een 10-tal bevruchte eitjes toekom stige koninginnen. In die tijd komen uit onbevruchte eitjes mannetjes. Dit feno meen komt bij insecten meer voor. Deze mannetjes kunnen een nieuwe koningin bevruchten. Dan sterft het (gewone) volk en gaan de koninginnen in winterrust. In een wespensamenleving heeft zo iedereen zijn taak. Ook leven er in een wespennest niet-wespen. Een micro vlinder leeft er zijn rupsentijd, waar hij zich voedt met restproducten van de wespenlarven. Dit is de Aphomia sociella. Een andere huisgenoot is de Hoornaar- zweefvlieg. Dit is een grote zweefvlieg. Ook van dit insect leven de larven van afval van de wespenlarven. Beide soor ten helpen zo mee het nest schoon te houden. Misschien is dat de reden dat ze als vreemdelingen in het nest worden geduld. De Aphomia sociella en Hoor- naarzweefvlieg hebben als voordeel dat ze op deze plek veel minder last van vijanden hebben.

't Duumpje | 2008 | | pagina 9