Jonge torenvalken krijgen een tweede kans Jan Janssens Het was een gezellige drukte en er waren lekkere koeken en koffie en voor de kinderen was er ook iets lekkers om te drinken. Voor het huis vlogen wielrenners van de Zwintriathlon langs, de polder in: blik in de verte, het verstand op nul. Coby Louwerse en Marga de Jonge van vogelopvang De Mikke uit Kou- dekerke waren speciaal naar "ut plancken uusje" gekomen, vlak bij Sluis, om jonge torenvalken te laten uitvliegen. Het was best spannend om zo'n jonge torenvalk vast te houden. Ze hebben vlijmscherpe nagels en kunnen soms ook bijten. Gewapend met een ste vige handschoen lukte het al een stuk beter. Het was schitterend om te zien hoe ze een voor een, voor de eerste keer, het luchtruim kozen en al direct goed konden vliegen. Hopelijk komen er niet al te veel ringen terug. Loslaten van jonge, met de hand opgevoede, torenvalken bij "ut plancken uusje" [foto's Jaap Poortvliet Eerder dit jaar kwamen op dezelfde plaats vijf jonge torenvalkjes zonder moeder te zitten. In eerste instantie werd gedacht dat een jager het vrouw- je had neergeschoten, maar nader on derzoek wees uit dat ze waarschijnlijk tegen een draad was gevlogen. Helaas was ze zo beschadigd dat ze haar heb ben laten inslapen. De jongen zijn, met een eindeloos ge duld, door mensen van De Mikke met de hand groot gebracht en inmiddels waren ze groot genoeg om te kunnen uitvliegen. Drie andere jonge torenvalken, die het zelfde was overkomen, werden samen met die van "ut plancken uusje" losge laten. In totaal dus acht jonge torenval ken die de vrijheid terug kregen. Henk Castelijns van de Roofvogel werkgroep Zeeland was er ook bij om de jongen nog even de vleugel op te meten en te wegen. Ze waren allemaal beregezond. Ook werd gekeken of het om een mannetje of een vrouwtje ging en vervolgens kregen ze een ringetje om hun poot. Zo kan er gekeken worden of ze ook werkelijk een kans maken om volwas sen te worden. Als ze het niet redden en ze worden gevonden kan de ring netjes worden opgestuurd. Dan kun je precies zeggen hoe oud die vogel is geworden en welke afstand hij heeft afgelegd. V

't Duumpje | 2008 | | pagina 10