Broedseizoen roofvogels 2008 Bruine kiekendief als broedvogel in het graan Jaap Poortvliet (bruine kiekendieven, buizerds) Jan Janssens (torenvalken) Bruine kiekendieven zijn middelgrote roofvogels met een spanwijdte van 115 tot 140 cm. Vrouwtjes zijn bruin met een crèmekleurige kopkap en voorvleugelrand. Volwassen mannetjes hebben ook een crèmekleurige kopkap maar hebben blauwe velden op hun vleugels met zwarte vleu- geltoppen. De jongen zijn heel donkerbruin maar hebben wel dezelfde tekening als een vrouwtje. Nest met jonge bruine kiekendieven in het graan [Jaap Poortvliet]. Zij bouwen hun nest op de grond in moerassen in rietvelden of in rietkra gen langs kreken. Bruine kiekendieven trekken in het najaar naar het zuiden en komen eind maart begin april terug. In de winter zijn er nog wel en kele exemplaren te zien, maar dat zijn meestal jonge vogels. Of dat jongen uit de streek zijn of jongen uit het hoge noorden is niet bekend. Wanneer gaat een bruine kieken dief tot voortplanting over? Het mannetje moet eerst een partner vinden. Er moet ook een geschikte broedplaats zijn, liefst geen bomen in de directe omgeving van het nest, hoog dik riet en liefst water onder het nest. Er zijn wel gevallen bekend waar 1 meter water onder het nest stond. En hëel belangrijk: er moet voldoende voed sel aanwezig zijn (bijvoorbeeld kleine zoogdieren, zoals muizen, ratten en vogels, vooral jonge vogels zijn een gemakkelijke prooi). De laatste 2 jaar is er verandering op getreden in het broedbiotoop. Bruine kiekendieven gaan steeds vaker in graanvelden broeden. Wordt dit een trend of is dit maar tijdelijk? Dit feno- meen is vast wel eens eerder gezien door boeren die aan het dorsen waren, maar dit was incidentieel. In 2007 zijn er 4 nesten in het graan gevonden en in 2008 zijn er 5 nesten in het graan gevonden. Al is het natuurlijk niet helemaal zeker of alle graanbroe- ders ook zijn gevonden. Waarom veranderen bruine kieken dieven van broedgebied, van natte kreken met rietvelden naar grote droge graanvelden? En speelt dit alleen in West Zeeuws-Vlaanderen? Er zijn in Oost Zeeuws-Vlaanderen geen broed- gevallen in graanvelden bekend. Late broedgevallen in het graan wijzen er waarschijnlijk op dat ze eerder ver stoord zijn in een eerste broedpoging. Deze verstoring kan verschillende oor zaken hebben. Bijvoorbeeld mensen die vroeg in het broedseizoen door de rietkraag lopen en de vos kan ook voor verstoring zorgen. Al zijn nesten in waterriet (riet waar permanent wel een halve meter water onder staat) minder verstoringsgevoelig voor landroofdie- ren dan nesten in droog riet. Wat zijn de voor en nadelen van in graanvelden broeden? De voordelen zijn dat er geen bomen in de buurt van het nest staan waardoor kraaien en buizerds niet zó in het nest kunnen kijken en het nest leeg kunnen halen en vossen hebben er ook niets te zoeken. Nadelen: Tijdens het sproeien kan er verstoring optreden als het nest kort langs het sproeispoor ligt. Het grootste nadeel is wel als er geoogst wordt en de jongen nog niet vliegvlug zijn. Dan kan het gebeuren dat het nest met inhoud en al in de combine verdwijnt als de chauffeur het niet ziet. Toen bruine kiekendieven nog alleen in kre ken broedden was het voldoende om de kreken langs te lopen om te weten hoeveel kiekendieven er in de streek broedden. Maar graanvelden zijn er heel veel en dan is het moeilijk om ze te traceren. En zijn er late broedgeval len in het graan dan is het zaak om de nesten op te sporen en te beschermen omdat ze anders waarschijnlijk in de combine zullen verdwijnen. Als we vermoeden dat er een kieken dief ergens in het graan broedt, nemen

't Duumpje | 2008 | | pagina 16