^4 Korte berichten Proef chemische bestrijding akkerdistel Tot en met 2010 gaan de kantonniers van de provincie de akkerdistels in de bermen van de rondwegen Breskens, Draaibrug en Sluis op drie verschillende manieren bestrijden. Daartoe zijn drie proefvlakken gemaakt. In het ene worden de distels ge klepeld. in het andere worden zij met het chemische middel MCPA bestreden en in het derde met het ook chemische middel RoundUp aangestipt. Hiermee wordt afgeweken van het staande beleid de bermen eenmalig - in augustus - te kortwieken en het maaisel af te voeren. De concentratie van de akkerdistels maakte de drastische stap noodzakelijk, nadat was gebleken dat het klepelen meer schade aan de natuur toebrengt - het doden van zich in de bermen ophou dende diertjes en eenzijdige beplanting - dan dat het voordeel brengt voor de boeren. Klepelen voorkomt namelijk dat de distels in bloei komen en vervolgens hun zaad verspreiden, niet alleen in de berm, maar ook in de nabijgelegen akkers en weiden. Na de driejarige proef wordt bekeken welke van de drie methoden het best werkt. Vogelvriendelijke verlichting rotondes Twee T-aansluitingen van provinciale wegen op Sint Philipsland worden omge vormd tot rotondes. Behalve de ver- keersveilgheid wordt hiermee de natuur gediend. Dat is nodig doordat de roton des vlakbij het natuurgebied Rammegors liggen. Rammegors is onderdeel van het Natura- 2000-gebied Oosterschelde. Veranderingen in de omgeving van zo'n gebied moeten worden afgestemd op de natuurkwaliteiten ter plaatse. Uit gangspunt is namelijk dat 'de natuurlijke habitats en leefgebieden van soorten in hun natuurlijke verspreidingsgebied in een gunstige staat van instandhouding blijven'. De vele vogelsoorten die zich in Ram megors ophouden, zijn daarom gebaat bij speciale verlichting, die tegelijkertijd de veilgheid van de weggebruikers ten goede komt. Reigers bij Aardenburg Op zaterdag 27 september reden wij langs Draaibrug naar Aardenburg. 't Was een hele mooie ochtend. Over de weilanden hing nog wat mist, maar je kon eigenlijk al goed zien dat het een mooie dag zou worden. Mijn vader rijdt altijd door Draaibrug, want hij vindt die rondweg daar onzin. Toen we de rotonde bij de weg naar Draaibrug gehad hadden, reden we langs een weiland en zag ik allemaal reigers. Wei een stuk of tien. Ik ben al een paar keer met de Visdiefjes mee geweest en vindt dat altijd heel leuk. Ik leer ook altijd veel over de natuur en zo. Maar ik dacht dat reigers altijd alleen of met zijn tweeën waren en niet in kolonies. Dat ga ik de volgende keer ook bij de Visdiefjes vragen. De reigers zaten trouwens allemaal in het weiland en niet in het natuurgebied. Ik vroeg mijn papa hoe dat komt. Mijn vader zei dat dat natuurgebied voor de boomkikkers is en dat het verboden is voor reigers. Maar ik vind dat het natuurgebied ook voor de reigers is en vind het ook raar dat ze er niet in gaan. Kan de vogelwerkgroep daar niet iets aan doen? Ronny Martens, 10 jaar. Beste Ronny Reigers broeden in kolonies. Het is een echte kolonievogel. Ook buiten het broedseizoen kun je ze wel in groepjes zien. Ze slapen ook vaak in groepen. Dan zitten ze met z'n allen in een boom bijvoorbeeld. Overdag zie je ze vaak alleen ergens in een slootje of een vijver of zo. Natuurgebieden zijn natuurlijk niet verboden voor reigers, ik denk dat je vader een grapje maakte. Je ziet ze ook regelmatig in natuurgebieden. En soms vangen ze er wel eens wat. Dat is niet zo erg, want zo zorgen ze dat de sterkste dieren overblijven. Reigers zorgen er dus voor dat de natuur gezond blijft. Ik hoop dat ik je vragen zo een beetje beantwoord heb. En zeg maar tegen je vader dat hij een grapjas is. Jan de Haan (geen familie van] Groen licht Letterlijk wordt straks groen, vogelvrien- delijk licht gegeven op de rotonde west in de Krabbekreekweg en de rotonde oost bij de Philipsdam. De lampen stralen een beperkt deel van het kleurenspectrum uit. Vogels worden daardoor minder afgeleid. Dit nieuwe type verlichting, dat voor het eerst wordt toegepast in Zeeland, is ontwikkeld door de Nederlandse Aard olie Maatschappij [NAM] en Philips. De aanleiding was, dat de NAM zocht naar een oplossing voor de effecten van de verlichting van haar offshore platforms op de vogeltrek. Philips vond de oplossing en nam de verlichting in productie. Het licht is voor het eerst toegepast op platform L15 net voor de Nederlandse kust ter hoogte van Vlieland. Inmiddels worden op meer plekken langs de kust en dan vooral op de Waddeneilanden, proeven met de verlichting gedaan. De twee Fliplandse rotondes komen dit najaar beschikbaar. Planonieuws Twee positieve berichten dit keer: Bin nenkort moeten er allerlei vergunningen worden afgegeven voor de versterking van de kustwering. Daartoe hebben we een gesprek gehad met Alex de Smet van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. We zijn blij te kunnen melden dat het Waterschap ui termate goed onderzoek heeft gedaan naar de embryonale duintjes, de Zwarte Polder en de Kievittepolder. Een goed onderbouwd verhaal en we voorzien hier geen proble men. Een positief geluid dus! Overigens worden de vergunningen in het kader van de kustverdedigingswerken gefaseerd aange vraagd en afgegeven. Dit loopt samen met de gefaseerde wijze van uitvoeren van de werkzaamheden. Het nieuw aan te leggen knuppelpad in het Groote Gat wordt een eindje opgeschoven. Hierdoor blijft de rietkraag min of meer on aangetast. Uiteindelijk werd dit bereikt door een goed samenspel tussen alle betrokken partijen. Binnen de werkgroep werd geopperd dat er wellicht belangstelling bestaat bij leden om een cursus planologie te volgen. Vaak weten we veel maar net niet alles en regelmatig worden wetten etc. herzien. Wie daarvoor belangstelling heeft kan zich melden bij Hans Enkelaar via mailadres: h.enkelaar@kpnplanet.nl

't Duumpje | 2008 | | pagina 19