en jaarlijks goedgekeurde budgetten. Jeugd krijgt extra aandacht om de toekomst en duurzaamheid een grotere kans te geven. We gaan door met aandacht te besteden aan voorbeelden van succes in natuurbeheer bij voorbeeld met het Pluumpje van 't Duumpje. De profielen van de bestuursfuncties worden beschreven. Deze worden gebruikt bij het adverteren en actief zoeken voor vrijwilligers voor de vakante bestuursfuncties. Het bestuur neemt actief kennis van iedere werkgroep. W.A.J. de Milliano Oostburg 28 december 2008 Jaarverslag van de secretaris 2008 Het bestuur, de redactie en het websitebeheer hebben dit jaar grote verandering ondergaan. We hebben nu een waarnemend voorzitter in de persoon van Walter de Milliano, na vele jaren zonder voorzitter te hebben geopereerd. Eric Blaakman is vice voorzitter, de functie van secretaris is nu "vacant". Han Risseeuw is penningmeester geworden; op aandringen van werkgroepen heeft elke werkgroep een eigen budget gekregen zodat deze gemakke lijker kunnen beslissen over hun activiteiten. Luciën Boerjan, Sjaak Herman en Marjon Stokkerman zijn bestuurlid gebleven. Anna Almekinders, Hans van Kuijk en Jan Janssens hebben de redactie van 't Duumpje overge nomen van Jaap de Hulster, die deze functie jarenlang met verve heeft uitgeoefend. De redactie neemt zich voor om het clubblad planmatig te laten verschijnen in het begin van maart, juni, september en december. De verhalen die geplaatst worden gaan in hoofdzaak over natuur, landschap en milieu en zijn gericht op West Zeeuws Vlaanderen. De website van 't Duumpje is jaren geleden opgezet door Luc van Beijsterveldt; hij heeft deze site lange tijd alleen verzorgd. Bij het bestuur leefde de wens de website een breder draagvlak te geven. Besloten is de website onder te brengen bij de redactie van 't Duumpje. De site krijgt een nieuwe vorm en de werkgroepen zullen invulling geven aan hun eigen deel. De Duumpjesavond is gehouden op 23 augustus in "De Marolle", net als vorig jaar. De avond werd ingeleid door een drie tal activiteiten; een uiteenzetting van de archeologische vondsten in de buurt van de Marolle door Jan de Zwart, krulbollen op de horizontale wip en een excursie naar het nabijgelegen natuurgebied "De Blikken". Een oud gebruik is weer tot leven geroepen en dat is het uitreiken van "Een pluumpje van Duumpje"; dit maal aan Egbert Risseeuw, eigenaar van Camping "De Wulpen" voor het levendig overbrengen van zijn uitgebreide natuurkennis aan de campinggasten. Later volgde een uitgebreide presentatie door Willy Wintein over het ontstaan van West Zeeuws Vlaanderen en vooral de inpoldering na de inundaties gedurende de 80-jarige oorlog. De jeugdwerkgroep heeft "De Visdiefjes" weer van de grond getild en hun voornemens die ze op de laatste ALV hebben uitgelegd meer dan waar gemaakt zoals uit hun jaar verslag zal blijken. Er is een basis gelegd voor een tegemoet koming in de kosten voor leden, die namens Duumpje betaalde werkzaamheden voor der den uitvoeren. De tegemoetkoming bedraagt maximaal 25 °/o van de tussen Duumpje en derden overeengekomen opbrengst voor de werkzaamheden. Hiervan is gebruik gemaakt door leden van de vogelwerkgroep voor het tellen van broedvogels op terreinen waar men grond werkzaamheden wilde uitvoeren. Op 21 februari zal 't Duumpje de nationale vrijwilligersdag van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland organiseren. Het NME zal in samenwerking met 't Duum pje een cursus "Natuur over de Drempel" organiseren in Oostburg voor de bewoners van West Zeeuws-Vlaanderen, tijdvak maart/ april. Agenda punt 5: verslagen van de werkgroepen Verslag knotwerkgroep 2008 Zaterdag 12 januari is onze eerste knotdag in het nieuwe jaar. De dag begint met veel wind en het is best koud in de Veerhoekpolder. We zijn vandaag bij Adri Vermue. Zo rond de koffie komt de zon door en wordt het nog een mooie dag. Tussen de middag zitten we met tien man in het knusse keukentje, een goede opkomst dus. Aan het eind van de dag hebben we 10 zware wilgen geknot en 30 meter houtril aangelegd. Bovendien is al het afkomend hout uit de wei boven op de dijk gesleept en op een wagen geladen. Een goed begin zou ik zo zeggen. Zaterdag 26 januari nogmaals knotten bij Adri Vermue. Deze keer met de kettingzaag erop. Het achterstallig onderhoud eist zijn tol. De takken die erop staan lijken wel bomen en ze staan zo dicht op elkaar dat je de zaag er bijna niet tussen krijgt. Datje metzo'n ket tingzaag en elf man veel werk kan verzetten blijkt wel. Om vier uur is alles opgeruimd en van de 15 wilgen die we hebben geknot is maar liefst 50 meter houtril gemaakt. Op 9 februari waren we bij Fred en Elfi Braun. Een stralende lentedag met volop zon. De temperatuur liep al snel op naar 12 graden, veel te warm om te knotten natuurlijk. Tussen de middag aan een flinke tafel buiten in het zonnetje zitten eten was natuurlijk heerlijk. Met negen man hebben we 15 wilgen geknot en ongeveer 80 musterds gemaakt. Ook 23 februari was het weer knotten. Deze keer met 5 man van de knotwerkgroep en 4 jongens van het Zwincollege. Op 8 Maart hebben we de zaak daar afgerond. Voor een uitgebreid verslag zie 't Duumpje 34ste jaar gang nr. 2 zomer 2008, "Bomen knotten op 't Hooghuis 29 maart. Knotten bij de familie van Gorp staat op het programma. We zijn met 6 man van de knotwerkgroep en deze keer met 3 jongens van het Zwincollege. Wat het weer aangaat hebben we een mooie dag. 's Middags wakkert de wind wel aan naar krachtig maar dat is de laatste tijd normaal. Voorgaande jaren was het weer zo slecht op de dag dat de familie van Gorp op het programma stond dat we de zaak moesten afblazen. Er zijn deze keer 15 Wilgen geknot, een mooi aantal. Op 5 april was het weer zo slecht dat we het knotten bij Sjaak Herman afgeblazen hebben. Eenmaal ter plaatse hebben we nog even afgewacht maar er zat geen verbetering in. Als afsluiting van ons programma hebben we 2juni 289 musterds naar Groede gebracht voor het Vlaams Erfgoed. Hiervoor nog onze dank aan Johan Kesteloo die het vervoer al vele jaren gratis verzorgt Na de "Zomerstop" zijn we op 1 november weer aan de slag gegaan. Het is de Landelijke Natuurwerkdag en om veel mensen aan het werk te kunnen zetten kiezen we voor het Erasmusbos. Slechts twee mensen buiten de knotwerkgroep komen op deze dag af, een magere opkomst dus. Zaterdag 15 november zijn Pieter en Ina Nortier weer aan de beurt. We werken in "de lange weie" en knotten hier 6 wilgen, 2 popu lieren en 2 essen. Langs de Camping zetten we nog 40 meter meidoornhaag op hoogte af. Op 29 November werken we met twee ploeg- jes. Een ploegje bij Heieen Heikens en een bij de Schaapskooi. Achteraf gezien was dat nog een heel gedoe. Het gereedschap verdelen en wat heen en weer rijden met de soep. Wel hebben we veel werk kunnen verzetten. Aan de Schaapskooi zijn er 5 wilgen geknot en is er 22 meter houtril aangelegd. Bij Heieen zijn er 14 wilgen geknot en de toegang naar de drinkput is wat verruimd. Ondanks dat we allemaal om de 14 dagen knotten moeten we nu en dan toch wat bijge schaafd worden. Op 13 december zijn we sa mengekomen in ons clublokaal. Zie hieronder een verslag van Herman van de Voorde. We begonnen zaterdagmorgen om 9 uur in het clublokaal met een zeer interessante cursus zaag- en veltechniek door Lucien Calle van SLZ. Hij liet ons zien hoe de krachten in de

't Duumpje | 2009 | | pagina 7