V boom verdeeld zijn. Velen waren verbaasd te horen hoeveel je kunt sturen bij het vellen door de juiste techniek te gebruiken. Omstreeks half twaalf was het theoretische gedeelte afge lopen en na de soep gingen we het geleerde toepassen door enkele bomen te vellen onder deskundige leiding van Lucien. Daarna zijn we met het "gewone knotwerk" bij Marjolein ver der gegaan. Ook bij het knotten hebben velen geprobeerd het geleerde in praktijk te brengen en het bleek inderdaad te werken. Tussendoor hebben we ook nog lekkere soep gegeten en allerlei lekkers, zoals kerstbrood, worstenbroodjes, bolussen en koffiekoeken. Dit moeten we vaker doen. Op 27 December is er geknot bij de familie van Riel te Aardenburg. Aangezien ik er zelf niet bij was kan ik alleen vermelden dat er 7 grote wilgen en 2 populieren zijn geknot. Rest mij nog alle knotters en knotsters te bedanken voor hun enorme inzet. Gerard van Daele Verslag plantenwerkgroep 2008 Zoals ieder jaar zijn er ook in 2008 weer een achttal excursies georganiseerd. Dit jaar zijn we voor het eerst de grens over gegaan om in West Vlaanderen (B) te strepen. Per excursie was de opkomst prima. Er kwamen respectievelijk 11, 8, 6,12, 6, 6, 6 en 7 deelnemers opdagen. In totaal namen 19 personen deel aan de diverse excursies. We bezochten de volgende gebieden: 2 x Passageule [SBB], 2 x KM-hok Veerplein Breskens-Het Heem, Wilhelminadijk [SBB], St Donaas [B], Kleiputten Aardenburgse havenpolder [HZL] en natuurontwikkeling Driewegen (SBB). In het weidegebied nabij Mooiste plek in West werd het seizoen geopend. Na een langdurige droge periode begint het uitgerekend deze avond weer te regenen. De hoopgevende berichten van de buienradar ten spijt regenen we helemaal nat. Het aantal soorten valt daarom wat tegen. Pas bij het tweede bezoek weten we het aantal soorten op te trekken tot 116. Daaronder één exemplaar Karwijvar- kenskervel. Deze soort, die thuis hoort in het rivierengebied, is vermoedelijk mee ingezaaid. Verder had een vijvereigenaar een pluk Parel- vederkruid uitgezet in de drinkput. Een woe kerende exoot. Deze is meteen door een SBB medewerker met wortel en tak verwijderd. De oogst was maar liefst 32 kilo groensel schoon aan de haak! Het KM-hok rondom het voormalige veerplein leverde 220 soorten op. Daaronder 30 ex. Bij enorchis en 54 ex. Rietorchis aan de landzijde van de zeewerende dijk. De Wilhelminadijk bij Hoofdplaat scoorde wel iswaar nog 96 soorten maar was toch vooral een erg ruige wei door te extensieve begra- zing. Doordat er meer gewas werd gepro duceerd dan er door de koeien kon worden weggevreten was de vegetatie plaatselijk bijna manshoog. Op 26 juni waren we net over de grens bij Sint Anna ter Muiden te gast bij onze Vlaamse vrienden om een bezoek te brengen aan een klein natuurgebiedje bij het voormalig Fort St Donaas. Het is de voormalige afgedekte vuilstort van Knokke. Een klein eigendom van Natuurpunt, de Vlaamse tegenhanger van Natuurmonumenten. Samen met vijf Vlamin gen strepen we 103 soorten. Zoals gezien de historie van het gebied te verwachten was zitten er geen zeldzame soorten tussen. Toch is de vondst van Stinkende ballote leuk en is de Valse wingerd vrijwel zeker een nazaat uit een Knokse tuin. De Kleiputten van de Aardenburgse Haven polder leverde 112 soorten op. Het meest opvallend was de aanwezigheid van Door schijnend sterrenkroos. Een betrekkelijk nieuwe soort die oprukt vanuit het zuiden door het uitblijven (tot dan toe) van strenge winters. Hier bedekte de soort een groot deel van het ondiepe water met zijn lichtgroene, doorschijnende blad. Een ander aardigheidje is het voorkomen van Fraai duizendgulden- kruid. Een klein éénjarig plantje dat alleen bij mooi weer en tijdens kantoortijden bloeit met een klein roze sterretje. Het puttenreservaat bij Driewegen is recent uitgebreid waardoor er veel pioniersoorten zijn gescoord. In totaal leverde het 120 soor ten op. De Bleke morgenster was de slagroom op de taart en ook de vondst van Kleine leeuwenbek stemde tevreden. Het nieuwe seizoen In het nieuwe groeiseizoen staan wederom acht floristische uitstapjes gepland. De ex cursies zijn toegankelijk voor iedereen die dat leuk vindt. Het programma ziet er als volgt uit: - 74 mei: Cadzand-dorp, inventarisatie van het KM-hok (le ronde) - 28 mei: \lossekaai bij Hoofdplaat, hooiland- je van Het Zeeuwse Landschap. - 77 juni: Buijzenpolderdijk tussen Breskens en Schoondijke, hooidijk van Staatsbosbe heer. - 25juni: Park 58 in Duinbergen (B), klein maar fraai duingebiedje (onder voorbe houd). - ö/u/LToniobosje bij Sint Kruis, klein eiken- bos van Staatsbosbeheer. - 23 juli: Aardenburgse havenpolder, natuur ontwikkelingsgebied tussen Aardenburg en Draaibrug van Het Zeeuwse Landschap. - 13 augustus: Voorland Nummer Eén, hoog buitendijks begraasd schor van het water schap. - 27 augustus: Cadzand-dorp, inventarisatie van het KM-hok (2e ronde) Voor nadere informatie of een uitgebreid excursieprogramma kunt u zich wenden tot Awie de Zwart. Tel 0117 453584 of azwartOK® hetnet.nl. Verslag vlinderwerkgroep 2008 Dagvlinders Evenals in voorgaande jaren zijn ook in 2008 regelmatig dagvlindertellingen gedaan op routes en vooral in tuinen. Het weer werkte niet erg mee en juist dat weer is bij vlinders een belangrijke factor. Zo moet de tempera tuur hoog genoeg zijn en mag er niet te veel bewolking of wind zijn. De resultaten waren in 2008 over het algemeen dan ook niet tot vrolijkheid stemmend. Betekenen lage aantallen en weinig soorten per definitie dat er ook zo weinig vlinders zijn waren? Dit hoeft niet het geval te zijn. In een slechte zomer als die van afgelopen jaar, moet je als vlinderaar precies op het goede moment daar zijn. Misschien zijn vlinders van bepaalde soorten wel aanwezig geweest gedurende een korte periode, waarin ze hebben kunnen paren en eitjes afzetten. We hopen het maar. Een andere factor is dat op twee routes, te weten de Zuiderbruggeweg in Heille en de Hogendijk bij Oostburg in 2007 de bovenlaag van de wegbermen is afgeschraapt. Met het weghalen van de vegetatie zijn ook de eitjes en rupsen en poppen verdwenen. Wanneer er in de buurt sterke vlinderpopulaties zijn kun nen deze wegbermen wel weer gekoloniseerd worden. Als op die plekken daarentegen juist de sterkste populatie van de omgeving was, dan heeft dit wegschrapen ernstige gevolgen voor een veel groter gebied. Dat is dus even afwachten. Routes De routes waar wordt geteld zijn: De Plate (sinds 2002), Zuiderbruggeweg Heille (sinds 2005), Hogendijk Oostburg (sinds 2006) en een nieuwe route Liniedijk Waterland kerkje. Op deze routes wordt gedurende het vliegseizoen iedere week geteld, wind, weder en vakanties dienende. Daarnaast wordt er 4 keer in het vliegseizoen een telling in bloem rijke akkerranden in de Olieslagerspolder te Retranchement gedaan. Het hoogste aantal soorten betrof 14 op de Plate. Op alle routes samen zijn 19 verschillende soorten gezien. Tuinen In tuinen wordt op een andere manier geteld. Alle vlinders die worden gezien worden geteld, maar alleen de hoogste aantallen van een soort per week worden genoteerd. Tuinen waar wordt geteld zijn in Oostburg: Langestraat, Q van Uffordweg, Grotendam, Uranus en Boogschutter. In Waterlandkerkje:

't Duumpje | 2009 | | pagina 8