Molenstraat en in Retranchement: Oliesla- gersweg. Het hoogste aantal soorten bedroeg 20 aan de Olieslagersweg. In totaal zijn er in de tuinen 21 verschillende soorten gezien. Met uitzondering van de Olieslagersweg, een voormalig boerenerf, zijn het allemaal stadstuinen. Dag-actieve nachtvlinders Een vlinder die dit jaar extra aandacht heeft gekregen is de sintjacobsvlinder. In het win ternummer van 2008 staat een verslagje. Ook in 2008 is de stand van zaken betreffende de vijfvleksintjansvlinder weer bijgehouden. Ver heugend was te zien dat het aantal vlinders bij de rondweg Sluis flink is toegenomen in vergelijking met 2007. Langs de Korte Heren straat te Oostburg is echter het tegenoverge stelde beeld te zien. Hier is het aantal vlinders erg verminderd. Bij het veerplein te Breskens is de toestand redelijk stabiel. Hier is het afwachten hoe de vlinders gaan reageren op de veranderingen in verband met ophoging en verbreding van de dijken in het kader van het project Zwakke Schakels. Nachtvlinders Het project waarbij de macro-nachtvlinders in Zeeland worden geïnventariseerd gaat nog steeds door. We zijn met vier mensen gestart in 2005 en gaan ervan uit in 2010 het gehele gebied een keer geteld te hebben. Het aantal verschillende soorten nachtvlinders dat is waargenomen in die tijd heeft afgelopen jaar de 400 bereikt. Excursie of veidvergadering Omdat het plannen van een excursie erg moeilijk is houden we ieder jaar een of meer veldvergaderingen. De datum wordt kort van tevoren vastgelegd. In 2008 hebben we een bezoek gebracht aan de voormalige Euregiotuinen te Oostburg. Bijna alle werk groepleden waren aanwezig en ook nog drie niet-werkgroepleden. Het was half augustus, dus eigenlijk al wat laat in het seizoen, maar een dag met mooi weer en ook aardig wat vlinders. Plannen voor 2009 De dagvlindertellingen in de verschillende tuinen en op de routes gaan verder. Het is belangrijk om van een behoorlijk aantal jaren gegevens te hebben. Hieruit kunnen dan con clusies worden getrokken over de algemene stand en trends van dagvlinders, maar ook over b.v. beheersvormen. De nachtvlinders zullen op nieuwe locaties geteld worden. Verder ligt het in de bedoeling om gericht bepaalde soorten wespvlinders/ glasvlinders met behulp van feromoon op te sporen. Hieraan wordt ook meegewerkt door enkele dagvlinderaars. De excursies/veldvergaderingen worden komend seizoen aangegeven op de website, ledereen is van harte welkom. Voorlichting en educatie Twee leden van de nachtvlinderwerkgroep hebben meegewerkt aan de nacht van de nacht bij het Zwin. Twee andere leden hebben een presentatie gegeven voor Probus afdeling Kanaalzone Zuid. Anna Almekinders Verslag de visdiefjes in 2008 Er hebben in het afgelopen jaar 4 activiteiten voor de jeugd plaatsgevonden. Telkens op zondagmiddag en met een deelnemersaantal tussen 35 en 55 kinderen. Alleen voor de tocht op de wallen konden zich slechts 25 kinderen inschrijven, vanwege de kwetsbaarheid van het gebied. Bij deze toch ten hebben we hulp gekregen van enkele zeer actieve natuurouders. Ondertussen hebben we een adressenbestand van 75 kinderen, waarvan een aantal ook jeugdlid van 't Duum- pje is geworden. We hebben tevens een eigen website voor de Visdiefjes opgestart, waaraan de kinderen ook actief deel kunnen nemen, bijvoorbeeld door het insturen van foto's, meepraten op het forum, of het inzenden van een verslag van een excursie. Het adres van de website is: www.visdiefjes.nl 16 maartin de Cletemspolder De tocht begint met het zoeken naar de plan ten, dieren enz. waarvan de kinderen de foto's kunnen zien op een zelfgemaakte zoekkaart. Dus alles is ook echt in deze omgeving te vin den. Voor elk gevonden onderdeel kunnen de kinderen een vinkje verdienen, maar ook met het verzamelen van zwerfvuil op het strand. De verdiende vinkjes hebben de kinderen nodig om over de hangbrug de Cletemspolder in te mogen, want daar staat een heel strenge brug wachter. Tijdens onze zoektocht moeten we nog meer hindernissen overwinnen, zoals het oversteken van het water via paaltjes, dus kans om een nat pak te halen. Maar ook het trekvlot zorgt voor spanning en hilariteit. Aan het eind van de tocht doen we nog wat onderzoek van het water in de Cletemspolder. We meten bijvoorbeeld de zuurgraad, de helderheid, de temperatuur, maar ook of we te maken hebben met zoet, zout of brak water. Het laatste is het geval. Aan het eind van de tocht begint het te regenen, maar dan hebben we gelukkig al een geslaagde middag achter de rug. 22 juni op de wallen van Retranchement Tijdens onze tocht naar één van de poelen, verzamelen we alvast wat kruiden om later een zieke soldaat (of is het een voetbalsup porter?] te genezen van zijn oranjekoorts. Zo vinden we hondsdraf tegen jeuk van brand netels, kamille tegen koorts en kalmerende klaprozen. Reggie van Poecke staat ons bij de poel al op te wachten, om ons alles te vertel len over de zes soorten amfibieën, die in dit gebied voorkomen: groene kikker, bruine kikker, kleine watersalamander, kamsalaman- der, pad en natuurlijk de boomkikker. Reggie heeft ook fuiken uitgezet en bij het bekijken van de inhoud zien we veel kleine watersala manders. Hierna mogen de kinderen om de beurt met een schepnetje vissen. Ze vinden van alles: bootsmannetjes, schaatsenrijdertjes, libel lenlarven en nog veel meer. Tot slot spelen we nog een spel op de wallen, waarbij elk groepje probeert om een fort te veroveren. De eerder verzamelde genees krachtige kruiden zijn hierbij de inzet van het spel. Moe en voldaan (en ook veel wijzer geworden] verlaten we het strijdtoneel. Op 7 september naar 't Zwin. De dag begint slecht, het regent flink, maar net voor aanvang van de excursie klaart het op. We beginnen in het bezoekerscentrum, waar fossielenkenner Ruud Lie ons alles vertelt over het voorkomen en herkennen van fossielen in 't Zwin. Hij laat ons ook allerlei fossielen zien, zo als de kaak van een haai, waar de tanden nog inzitten en ook sporen in gesteenten. Hierna gaan we zelf op onderzoek uit op het fossielen- strand van 't Zwin. We vinden van alles, zoals haaientandjes, roggetandjes, fossiele schelpen, glauconiet enz. Nadat we onze vondsten samen met Ruud nog eens goed bekeken hebben, steken we de geul over naar de Belgische kant van 't Zwin; dat kan want het is laag water. We volgen de geul en gaan dieper het natuurreservaat in. Daar zien we al direct meer vogels en ook bijzondere zoutminnende planten met elk hun eigen ma nier om in een zout milieu te kunnen overleven. Dwars door geultjes en het schor trekken we weer richting dijk en dat laatste is misschien nog wel het leukst, want af en toe glijdt er iemand uit of zit vast in het slik. Alleen al aan onze kleding en laarzen kunnen de ouders zien, dat we een leuke middag gehad hebben. Op 9 november in het bos van Braakman-Zuid Vandaag gaan we vooral op zoek naar pad destoelen, maar ook andere tekenen van de herfst laten we niet onopgemerkt. Voordat we in groepjes op pad gaan, vertelt gids Frans wat paddestoelen zijn en over de verschillen de soorten en hun rol in de natuur. Gewapend met zoekkaarten, loepjes, spiegeltjes en een fototoestel gaan we op pad. Het is de bedoe ling, dat onderweg door de kinderen foto's gemaakt worden en eventueel de naam van de betreffende paddestoel genoteerd wordt. Dat worden er heel wat, waaronder ook heel

't Duumpje | 2009 | | pagina 9