Dagvlinders 2008 Anna Almekinders Dat 2008 bepaald geen topjaar was voor dagvlinders stond reeds in het jaar verslag te lezen. Ondanks dat zijn er wel 24 verschillende soorten dagvlinders waargenomen. gericht is gezocht, zijn ze tot vorig jaar niet gezien. Het is overigens niet de meest eenvoudige vlinder om te ontdekken, laat staan te determineren. De eikenpages vlie gen gedurende een vrij korte periode: van half juni tot half augustus. De piek duurt echter veel korter en het tijdstip van die piek wisselt per jaar. Wat het geheel erg lastig maakt is dat de vlinders rondom de kruinen van eiken, hun waardplant, vliegen. Een verrekijker is in dit geval een veel han diger attribuut dan een vlindernetje. soort aantal aantal exemplaren locaties zwartsprietdikkopje 211 6 groot dikkopje 2 2 koninginnenpage 14 3 oranjetip 7 4 groot koolwitje 142 12 klein koolwitje 586 15 klein geaderd witje 169 8 oranje luzernevlinder 1 1 kleine vuurvlinder 3 2 eikenpage 4 1 boomblauwtje 38 9 bruin blauwtje 15 4 icarusblauwtje 354 14 atalanta 361 17 distelvlinder 40 12 dagpauwoog 194 15 kleine vos 6 4 gehakkelde aurelia 41 9 landkaartje 49 4 bont zandoogje 298 15 argusvlinder 3 2 oranje zandoogje 230 9 koevinkje 3 3 bruin zandoogje 331 13 Groot koolwitje [Hans van KuijkJ. tabel 7 De soorten waarvan de meeste exemplaren zijn geteld zijn: klein koolwitje, atalanta en icarusblauwtje. De atalanta is op de meeste plaatsen waargenomen. Dit komt doordat de atalanta zowel in het open veld als in tuinen is te zien. Zwartsprietdikkopje en oranje en bruin zandoogje zijn daaren tegen vlinders die vooral in het buitenge bied leven. Deze soorten zijn dan ook op minder plaatsen gezien. Opvallend is dat er in 2008 niet één ci troenvlinder is gezien. Hoewel het niet echt een vlinder voor deze streek is, worden er meestal toch wel enkele exemplaren gezien. Vaak is dat dan in de bebouwde kom, omdat daar in tuinen voedselplanten, sporkehout en wegedoorn, voor de rupsen staan. De citroenvlinder is zeldzaam in onze streek evenals groot dikkopje, kleine vuurvlinder, eikenpage, bruin blauwtje, argusvlinder en koevinkje. Het hooibeestje is in 2008 zelfs helemaal niet meer gemeld. Een andere soort die erg weinig is waarge nomen in 2008 is de kleine vos. Van deze vroeger zo algemene vlinder zijn slechts 6 exemplaren gezien op 4 verschillende plek ken. Ook vorig jaar zijn er heel weinig geteld. Van enig herstel is vooralsnog geen sprake. Een wat geflatteerd beeld laat de koningin- nenpage zien. Vooral bijzondere vlinders worden als "losse waarneming" gemeld. Een koninginnenpage krijgt door zijn grootte en pracht nog meer aandacht. De meeste meldingen van de koninginnen- page zijn afkomstig van de vogeltelpost bij Breskens. Daarnaast zijn er twee exempla ren gekweekt uit rupsen uit 2007. Een leuke waarneming was die van de ei kenpages bij Aardenburg. Een aantal jaren geleden waren er al gezien door mensen van buiten onze werkgroep. Hoewel daarna 4 Trekvlinders of migranten In 2008 waren weinig distelvlinders te zien en maar één oranje luzernevlinder. Dit heeft alles met het weer hier en in de eigen leefgebieden [waar de vlinders gedurende het hele jaar voorkomen] te maken. De getallen fluctueren altijd erg. Opvallend is wel dat de atalanta juist heel aardig heeft gescoord. Deze vlinder wordt ook tot de trekvlinders gerekend, hoewel er vanuit gegaan wordt dat een deel hier ter plaatse overwintert. Gezien de grote aantallen exemplaren op veel plaatsen lijkt het er sterk op dat er veel atalanta's de winter in West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben doorgebracht. De beste soorten in ons gebied Bij de vlinders van het buitengebied komen het meest talrijk voor: zwartsprietdikkopje, oranje zandoogje, bruin zandoogje en icarusblauwtje. De rupsen van de eer ste drie soorten leven van grassen. Ook vliegen deze vlinders in dezelfde tijd, vanaf

't Duumpje | 2009 | | pagina 13