Uilentijd bij de visdiefjes politie of via een huis-aan-huisblad, want buurtbewoners kunnen je activiteiten wan trouwen. Door onnodig met een verrekijker te koop te lopen, kan je voor "gluurder" worden aangezien. Persoonlijke uitleg is doorgaans het beste om bezorgdheid weg te nemen en een vogelboekje of duidelijk zichtbaar schrijfplankje bij de hand kan wonderen doen. De door mij meest waargenomen vogels in 2007 en 2008 zijn o.a. Merel, Koolmees, Turkse tortel, Houtduif, Kauw en Winterko ning en tijdens de julitelling uiteraard de Gierzwaluwen. Bijzondere waarnemingen waren o.a. Dis telvink, Witte Kwikstaart, Zwartkop, Gras mus, Kneu, Rietzanger, Zwarte Roodstaart. Eric Waals De eerste uilendag was een groot succes, alle visdiefjes waren gekomen on danks de griepgolf die heerste. Het was volle bak in het Duumpjes clubhuis; 27 kinderen, natuurouder Ineke (fotograaf en hulp], de Visdiefjes gidsen Dilia, Eric Frans en Jan en onze trouwe excursiehulp Patrick (onder de kinderen beter bekend als de tovenaar van het Braakmanbos). Gelukkig waren er nog meer helpende handen; aan het eind van de middag in het clubhuis kregen we nog hulp van natuurouder Jennifer, Jopie (vrouw van Frans) kwam de tomatensoep bereiden en Maaike (natuurouder) was bereid om een aantal kinderen te vervoe ren naar de uilenlocaties. Turkse tortel. Per (5 minuten) telpunt zie of hoor ik meestal zo'n 7 a 8 verschillende soorten. De aantallen per telpunt variëren van 4 tot 32 stuks. ledereen die de algemene stadsvogels en hun geluiden kent en het leuk vindt om in zijn eigen omgeving vogels te tellen kan hier aan mee doen. Wil je jou vogelkennis nog wat uitbreiden, dan is er via Sovon ook een MUS internetcursus te volgen met vele nuttige voorbeelden en geluiden. De tijdsbesteding is ongeveer Vh uur per telling. MUS wordt geheel digitaal, dus zonder papierwinkel uitgevoerd. Mocht je zin hebben om ook mee te doen, surf dan naar www.sovon.nl voor meer info en de handleiding. Eenmaal binnen in de grote loods van het Zeeuwse Landschap hadden sommige slimmerikken al snel in de gaten dat er een kerkuil in de cabine van een grote trekker zat. Is dat een echte uil?? Ja natuurlijk riep Eric, maar hij kon ze niet lang voor de gek houden. Na een korte inleiding van Eric nam Jan (onze roofvogelexpert) het over en vertelde enthousiast over de uilen die voorkomen in Zeeuws-Vlaanderen en over de verschillen tussen roofvogels en uilen. Wat uilen eten, waarom ze braakballen produceren en nog veel meer bijzonders. Gelukkig hebben we opgezette uilen en een buizerd mogen le nen. Best wel zielig, maar omdat uilen zich overdag meestal niet laten zien is het toch wel mooi om ze zo van dichtbij te kunnen zien en aan te raken. We hebben met z'n allen de proef op de y som genomen door onze oren te vergroten met onze handen en inderdaad de spreker voor in de zaal die zachtjes een cijfer riep was beter te verstaan. Maar Uilen hebben helemaal geen oor schelpen, de oorpluimen van de Ransuil zijn geen oren en eigenlijk alleen maar bedoeld om aan te geven hoe gezond en belangrijk deze uil is. Uilen hebben asymetrisch geplaatste oren (dwz de linker en rechter ooropening zitten niet op dezelfde hoogte) Ze kunnen goed horen en hun kop ver draaien, hierdoor kunnen ze in het donker een goed beeld vormen van hun omgeving en zelfs een muisje vangen in het komplete donker. Oeps kwart over 4, de natgemaakte braakballen worden op de tafels gelegd en alle kinderen kunnen beginnen te plui zen na een korte uitleg. Ze krijgen ieder een petrieschaaltje waarin de botjes en schedeltjes voorzichtig worden gelegd. De grote foto's aan de muur laten het verschil zien tussen een woelmuis-, ware muis- en een spitsmuisschedeltje. Er wordt driftig

't Duumpje | 2009 | | pagina 20