Vlindernieuws Oproep kleine vos Het is bekend dat de kleine vos goede jaren en slechte jaren heeft. De vraag is of dat nu ook het geval is, al zijn het wel veel slechte tegenover enkele be tere jaren. Om wat inzicht te krijgen in het voorkomen, willen we graag weten waar en hoeveel exemplaren van deze vlinder worden gezien. De vlinders die in het voorjaar vliegen zijn er nu niet meer, maar vanaf half juni kunnen ze weer worden waargenomen. Ook kan er naar rupsen worden gezocht. Deze rupsen zitten op brandnetels bij voorkeur in de zon. Dit in tegenstelling tot de dagpauwoog waarvan de rupsei op brandnetels zitten die half in de schaduw staan. De achteruitgang van de kleine vos is niet beperkt tot ons gebied. Ook in België, Engeland en delen van Duitsland is een flinke afname te zien, In westelijk Frankrijk is in de regio Poitou-Charente in 2008 zelfs geen enkele vlinder meer gezien. Ook hier was de kleine vos vroeger een van de meest algemene vlinders. Wat de oorzaak zou kunnen zijn van de afname is onduidelijk. Brandnetels staan er volop, ook in de zon, dus aan voedsel geen gebrek. Misschien moet gedacht worden aan een parasiet of een of andere ziekte. De aantallen dag pauwoog, ook een vlinder die uitslui tend van brandnetels leeft, nemen niet af of in elk geval niet in die mate. Zolang we geen zicht hebben op wat de oorzaak van de achteruitgang zou kunnen zijn, is het erg lastig om maat regelen te treffen. Wat wel duidelijk wordt is dat ook algemene dieren en planten aandacht dienen te krijgen. Goed beheer van de leefgebieden is daarbij erg belangrijk. Uiteindelijk zal dit meer opleveren dan soortgerichte aandacht die voornamelijk naar rode- lijst soorten uitgaat. Deze en veel meer vlinders leven ook in tuinen. Goede inrichting en beheer van [stadstuinen is van groot belang. Waarnemingen kunnen worden ge stuurd naar: vlinders@duumpje.nl. In eerdere Duumpje's is al eens wat gezegd over de geringe aantal len kleine vos die de laatste jaren worden geteld. In 2006 leek er een opleving te zijn. Dat was schijn. In 2007 en 2008 zijn nog maar enkele exemplaren gezien. In de jaren '50 van de vorige eeuw was deze vlinder, samen met de witjes, de meest algemene vlinder in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Nog even en het is een rode-lijstsoort. Kleine vos [boven] en rupsen van de kleine vos (Hans van Kuijk) Anna Almekinders

't Duumpje | 2009 | | pagina 10